• Menu
  • Menu

Modrý lom – Trhová Kamenice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Modrý lom – Trhová Kamenice

Žulové lomy na koupání

Při hledání lomů na koupání v Pardubickém kraji  jsme dorazili do obce Trhová Kamenice. Víme, že tu lomy jsou. Nejlepší je, zeptat se na cestu domorodců. Máme štěstí, bodrý chlapík nám popíše cestu k lomu a poradí i kde se dobře najíst. Posilníme se v restauraci na Radnici a vyrážíme. Náměstím nahoru a pod hřbitovem odbočit po cestě do lomu a tam někde v lese to je.

žulový "Modrý" lom Trhová Kamenice
žulový „Modrý“ lom Trhová Kamenice

Jsme úspěšní a na místo se dostáváme už téměř před západem slunce. Je tady chata, celá obrovská veranda je obsypaná potápěčskými obleky, venku běhají děti a vše se připravuje na večerní táborák. Do lomu je to, co by kamenem dohodil. Je tu několik cyklistů a pak už tady zůstáváme sami. Lom, hned na první pohled, paráda! Oblečení šup dolů. Vstup do vody je luxusní, po kamenné lavici a skok do vody. Brr, ale za chvíli požitek a nádhera. Nemohu se nabažit. To nám ta dovolená krásně začíná. Někde blízko je prý ještě lom „zelený“ a tak ten si necháme na příště.

 

Modrý lom

Zalesněný Kamenný vrch (587 m n.m.) u Trhové Kamenice, kde se v minulosti ve třech lomech těžila žula. V současnosti pro potápění a výcvik vhodný lom vel. 55 x 50 m, max.hl. 21 m. Poloha GPS: N49 47.155, E015 50.260. Pěší vzdálenost k vodě od chaty Výcvikového střediska KP Pardubice (VS KP)je 60 m, po rovině. U vstupu hl. 13 m, v 10 m je výcvikové plato. Celoročně je zde dobrá viditelnost.Lokalita pro potápění pod ledem. Ve vodě je možno potkat zlaté karase, okouny, jesetery, kapry, raky a několik atrakcí(sedící potápěč,želva, vodník apod.)

žulový "Modrý" lom Trhová Kamenice
žulový „Modrý“ lom Trhová Kamenice

Příjezd na lokalitu: 

Za Trhovou Kamenicí, ve směru na Hlinsko, před hřbitovem odbočit vlevo, za posledním domem, na polní cestu, která pokračuje lesem na Kamenný vrch (cca 1,5 km). Příjezd lesní cestou končí před chatou VS KP. POZOR ! Vjezd motorových vozidel na lesní cestu je umožněn pouze vlastníkům lesních pozemků nebo v souvislosti s pobytem na chatách VS KP Pardubice! Lom a pozemky okolo chat VS KP jsou obecní, v blízkosti vedou hranice CHKO a turistické stezky.
Možnost pobytu je po dohodě, ve dvou chatách VS KP Pardubice  text a informace  o potápění : /http://www.stranypotapecske.cz/

žulový "Modrý" lom Trhová Kamenice
žulový „Modrý“ lom Trhová Kamenice

Trhová Kamenice

Stará radnice – č.p. 49

Původně nízká stavba v barokním stylu sloužila pro potřeby radních. Nacházela se zde i šatlava. Od padesátých let byla využívána k různým výstavám a veřejným jednáním. Část radnice sloužila jako klubovna pro mládež. Na pilířích ve štítě jsou umístěny busty M.Tyrše aj. Fugnera (zakladatelů Sokola) a na „zrcadlech“ sloupků plastiky mistra Jana Husa a Jana Žižky. V roce 1999 prošla budova velkou rekonstrukcí, v tu dobu také byla budova pronajata. Nyní slouží jako restaurace. No, podle místních, to byla pěkná habaďůra. Zdejší činitel si ji pronajal za velmi nevýhodných podmínek pro obec na celých 20 let.

Památník Karla Václava Raise

Památník byl, na popud místní mládeže, slavnostně odhalen roku 1928. Je zde psáno „Miláček čtenářstva a básník drsné krásy našich hor Karel Václav Rais. Od r. 1877 do r. 1882 učil naše děti milovati vlast a pravdu a vedl lid k osvětě“.

K.V.RAis
K.V.RAis

Kašna

Kamenná kašna na náměstí pochází z roku 1850. Používala se nejen jako zásobárna vody na vaření a praní, ale i jako napajedlo pro dobytek. Autora sochy sv. Jana Nepomuckého, patrona země České, která zdobí tuto kašnu, se nepodařilo zjistit.

Kostel sv. Filipa a Jakuba

Kostel je na zdejší chudé poměry stavbou velmi honosnou a krásnou. V letech 1737 až 1747 byl přestaven v barokním slohu.

Kostel sv. Filipa a Jakuba
Kostel sv. Filipa a Jakuba

 

 

Trhová Kamenice

Městys Trhová Kamenice se nachází v půvabné krajině na břehu Chrudimky na rozhraní CHKO Železné Hory a Žďárské vrchy. V Kamenici je mimo jiného také  muzeum a ve strašidelných sklepeních jsou k vidění zdejší strašidla.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů