• Menu
  • Menu

Tiské stěny

Skalní město Tiské stěny

Příroda v České republice je velmi chlubivá a pokud si chce člověk vybrat kam se vydat za jejím poznáváním má opravdu problém. A pokud se chce vypravit do nějakého skalního města, tak má problém doslova neřešitelný. Tady to naše příroda doslova přehnala. Připomenu jen některá skalní města Adršpašské skály, Broumovské stěny, Ostaš, Teplické skály, Děčínský Sněžník, Jetřichovské skály, Pravčické brána, Prachovské skály, Drábské světničky, Hruboskalsko, Klokočské skály, Maloskalsko, Kokořínsko, Ralsko, Hradčanské stěny a Tiské stěny.

Kolik jste navštívili z těchto přírodních darů naší krásné země?

Tiské stěny
Tiské stěny

Tiské skály

stojí  trochu stranou a proto nejsou tak hojně navštěvované jako známější skalní města, jsou na menší rozloze, ale o to více mohou nabídnout.Tiské skály se  nacházejí   na jihozápadním okraji Labských pískovců a jejich mohutná stěna  tvoří dominantu obce Tisá, 15km severně  z Ústí nad Labem. Byl jsem zde naposledy asi před 35 lety, kdy jsem hledali zajímavé cesty na lezení a z té doby si pamatuji dvě věci. Černé pískovcové stěny jako uhel a lámavé chyty. Tenkrát  jsem se znovu rád s lezením  vrátil do Českého ráje. Současná návštěva tohoto skalního města na mě zanechal daleko lepší dojem něž v minulosti.

Skalní věže trochu pobledly, ale nejcennější pro mě byl zážitek z výhledů a pocit volného pohybu. Například do Prachovských skal už nechodím, dříve jsem spával pod převisy a volně se pohyboval skalním městem, lezl po věžích. Poslední roky mě vždy odradila  představa placení vstupného a davů turistů. Do skalního města  Tiské skály jsem sice také zaplatil vstupné, ale ten pocit volnosti jsem zase cítil. Člověk se zase chvilku dotýkal nebe, stezka vede po hraně stěny vysoké snad 60 m až 70m . Může volně  až na okraje, kolik vám  strach dovolí. Téměř nikde není zábradlí,  pohybujete se volně po věžích, kde rokle a pukliny jsou tak blízko, že můžete s trochou odvahy přeskakovat na samostatné věže a objevovat stále nové a nové výhledy. Najdete si  místa, kde můžete být  úplně sám na opuštěných věžích, můžete doslova bloudit mezi věžemi, puklinami, prolézat průlezy, obdivovat horolezce , skálolezce nebo pozorovat akrobatické lezce bez zajištění  – bouldering, pro který je tato oblast doslova rájem, prostě nádhera.

Tiské stěny byly dlouho zapovězeným místem, kam se lidé báli chodit. V 19. století to byl divoký, nebezpečný labyrint,  do kterého později  byl  zákaz vstupu bez průvodce.Tento zákaz přestal platit v roce 1918. V té době krásu této lokality začali objevovat básníci, malíři, ale i šlechtici a vědci a po nich  první turisté. S turisty začínají vznikat první turistické stezky a hostince. Všechno, co zde v současné době vidíme, začalo vznikat v období druhohor na dně moří.To je asi před sto miliony let. Postupně se vytvořilo několik vrstev písečných usazenin.

Tiské stěny
Tiské stěny

Dnešní podoba oblasti se formovala již od doby po ústupu křídového moře, kdy byly mořské usazeniny postupně rozrušovány a odnášeny. V závěru třetihor a během čtvrtohor došlo k dramatické přeměně krajiny a k utváření charakteristicky členitého reliéfu. Tektonický zdvih (důsledek mohutného tzv. Alpinského vrásnění) i střídání dob ledových a meziledových podmínily intenzivní hloubkovou říční erozi, odnos materiálu a odstranění méně zpevněných partií a poloh v pískovcích. Vznikla tak široká škála forem skalního reliéfu, která je mimořádná i ve srovnání s dalšími pískovcovými oblastmi Evropy.Skalní města České republiky jsou výsledkem následné  erozní činností původně kompaktní souvislé tabule následně rozpukané  sopečnou činností. A tak do dnešní krásy ho neúnavně po miliony let   sochá slunce, vítr ,déšť a dnes i podrážky naší zvědavosti a lana odvážných skálolezců.

Velké a malé stěny

Tiské stěny se dnes dělí   na  – VELKÉ A MALÉ STĚNY, každá má svojí  prohlídkovou trasu. Obě spojuje naučná stezka značená bílým čtvercem s úhlopříčným zeleným pruhem, na které je 7 informativních zastávek. Po hřebeni Velkých stěn vede také červeně značená turistická stezka, která je nejkratší spojnicí mezi vstupním areálem a východním koncem skalního města u Turistické chaty. Oba okruhy se dají projít asi za 2 hodiny. Vstupné je zatím celkem symbolické 30,- Kč dospělí / 15,- Kč děti do 15 let.

Tisá
Tisá

Pokud se chcete na Tiské stěny podívat v plné kráse zdálky. Zajděte si do Tisé  k rybníku. Voda je celkem čistá dá se zde vykoupat a na Tiský masiv se můžete koukat přes rybník u piva , přímo z místní hospody.

Jan Schlitz

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *