• Menu
  • Menu

Vodní nádrž Trnávka /Želiv/

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Vodní nádrž Trnávka /Želiv/

Trnávka přírodní koupaliště

Jsme v Červené Řečici. Kousek za městem přijíždíme k mostu a přírodnímu koupališti, které je vybudované na řece Trnavě. Místa je kolem dost a tak tady dnes přespíme. Ve stánku, který je u koupaliště máme domluvené točené pivo. Je tu klid, příroda a u vody na obou březích sedí rybáři.Vodní nádrž Trnávka leží v srdci Českomoravské vrchoviny. Členitá krajina Křemešnické vrchoviny je vhodná pro rekreaci, turistiku a rybolov. Řeka Trnava je úzká meandrující říčka, většinou s klidným proudem.

za mostem u koupaliště Trnávka
za mostem u koupaliště Trnávka

Přírodní koupaliště Trnávka. Okolo jsou travnaté pláže a další rekreační střediska. Ráj tady je hlavně pro rybáře. Ale i pro koupání je  Trnávka vyhledávaným letním střediskem. Cesta sem vede buď z Želiva do Červené Řečice nebo Želiva do Brtné. Pro turisty vede podél nádrže červeně značená turistická cesta. Přes vodní nádrž Trnávka vede 20 metrů dlouhý most. Z mostu budete mít na jedné straně přírodní koupaliště Trnávka, z druhé pak další rekreační oblast kolem řeky Trnávky. Za koupáním do přírodního koupaliště sem chodí děti z nedalekých dětských táborů i občané z blízkého i vzdálenějšího okolí. Kolem koupaliště i na březích Trnavy byli rybáři. Na koupališti mají omezený čas pro chytání ryb. My jsme se koupali mimo přírodní koupaliště a voda byla báječná. Pro návštěvníky  je na koupališti   stánek s občerstvením i toalety.

koupaliště Trnávka
koupaliště Trnávka

 

Údolní přehrada Trnávka /Želiv/

Leží na řece Trnavě mezi Želivem a Červenou Řečicí. Sypaná zemní hráz přehrady Trnávky je 15 metrů vysoká a v koruně 205 metrů dlouhá, stavba přehrady byla dokončena v roce 1981. Přehrada slouží k zachycení nečistot z povodí Trnavy, aby nepronikly do nádrže, která je zásobárnou pitné vody pro Prahu, Švihov (Želivka). Vodní plocha je velká kolem  100 ha a dosahuje hloubky až 12 m.

Umělý kanál pro vodní slalom

Nedaleko u hráze je vybudován umělý betonový kanál s překážkami. Slalomový kanál patří k nejtěžším umělým tratím na světě. Závody se tady konají několikrát do roka. Konají se zde i největší raftové závody u nás. Protože je zde přepouštěcí přehrada s pitnou vodou není možné kanál spouštět po celý rok. Délka kanálu je 700 m, spád je 11 m, hloubka 0,9-1,3 m, průtok 12 m3/s, obtížnost IV-V. Překážky v kanále tvoří betonové prahy na dně kanálu a 44 dřevěných vrat zakotvených do stěn kanálu.

Evropsky významná lokalita Trnava

Jedním z mála evropsky významných druhů savců, který se pravidelně vyskytuje na Českomoravské vrchovině je vydra říční (Lutra lutra). Jedním z území vymezených pro ochranu jejich biotopů je i tok říčky Trnavy v úseku od obce Jetřichovice po horní část vodní nádrže Želiv u Červené Řečice. Říčka zde teče v nepříliš hlubokém údolí lemovaném jak jehličnatými lesními porosty, tak i zemědělskou půdou. Významné rostliny v této lokalite jsou např. lakušník vzplývavý (Batrachium fluitans), chrastice rákosovitá (Phalaris arundinacea), olše lepkavá (Alnus glutinosa) a další.

tam , kde jsme se koupali
tam , kde jsme se koupali
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *