• Menu
  • Menu

Památník Lidice

Lidice

LIDICE –  ASI VŠICHNI ZNÁME OSUD TÉTO VESNICE ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY. VŠICHNI VÍME, ŽE  VZPOMÍNKA NA ZRŮDNOST A BRUTALITU, SE KTEROU SE POTKALI  LIDÉ, KTEŘÍ ZDE ŽILI,  JE I  PO TOLIKA LETECH  PRO VŠECHNY VELMI BOLESTIVÁ .

Památník Lidice

Lidice –  celosvětový symbol obětí válečných zločinů

Posláním PAMÁTNÍKU LIDICE je péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení obce LIDICE a utrpení jejich občanů., kteří se dne 10. června 1945 stali obětí nacistického násilí, a zachování jména Lidice jako celosvětového symbolu obětí válečných zločinů. Od 1.června 2008 je posláním památníku Lidice také péče o trvalé uchování vzpomínky na vyhlazení osady Ležáky a utrpení jejich občanů. Od 4,. Května 2009 je posláním památníku Lidice také péče o uchování trvalé vzpomínky na utrpení Romů internovaných v bývalém cikánském táboře v Letech.

Památník Lidice
Památník Lidice

Lidice – Národní kulturní památka

„ Areál Lidice „ byl prohlášen kulturní památkou 30.3.1962 a 16.8.1995 byly Lidice prohlášeny za Národní kulturní památku.

Vyhlazení Lidic

Po atentátu na Reinharda Hendricha,  dne 27.5. 1942,  byla vesnice Lidice  10. června vypálena  a dokonale srovnána se zemí. Přímo na místo se ten dostavil K. H. Frank a na  tuto zrůdnou akci dohlížel. U zdi stodoly v sousedství Horákova statku bylo povražděno 173 mužů ve věku od 14 do 84 let, všechny domy včetně školy a kostela byly polity benzínem a podpáleny. Později pak byly zbytky budov vyhozeny do povětří a byl zničen hřbitov včetně exhumace zemřelých. Byly vykáceny všechny stromy a rybník byl zavezen sutí. Cílem bylo  navždy vymazat Lidice ze všech map !! Obyvatelstvo bylo vyvražděno  a část byla odsunuta do koncentračních táborů. 16. června bylo v Praze –Kobylisích popraveno dalších 26 obyvatel z Lidic.

Děti

3 dny byly v Kladně zkoumány, zda jsou vhodné na převýchovu. 3 byly vybrány hned, 7 dětí do jednoho roku bylo odvezeno do  německého sirotčince v Praze – Krči, 88 jich bylo převezeno do polské Lodže. Zbylých 81 dětí bylo 2. července 1942 odvezeno do vyhlazovacího tábora Chelmno. Zde byly usmrceny výfukovými plyny ve speciálním autobusu. Po válce se podařilo s obrovským úsilím vypátrat v ústavech a v německých rodinách 17 lidických dětí.

Památník Lidice
Památník Lidice

Lidické ženy

184 lidických žen, kterým byly vyrvány jejich milované děti, bylo převezeno do koncentračního tábora Ravensbrück. V dalších měsících jich přibylo ještě 12. 53 lidických žen zahynulo přímo v koncentráku nebo při pochodech smrti. Celkem zahynulo 340 lidických obyvatel – 192 mužů, 60 žen a 83 dětí.

Po celém světě vlna solidarity, děti se jménem Lidice

O vyhlazení Lidic se brzy dozvěděl celý svět a chladnokrevnost a krutost s jakou bylo přikročeno k likvidaci celých rodin, dětí že na mužů vyvolalo po celém světě obrovské pobouření a solidaritu. Nově narozené děti byly křtěny jménem Lidice, horníci v Británii zorganizovali sbírku na obnovu Lidic. Pod jménem Lidice bojovaly československé tanky na východní i západní frontě….

Památník Lidice
Památník Lidice

Dílo ak.soch. Marie Uchytilové

Zločin spáchaný na lidických dětech hluboce zasáhl akademickou sochařku prof. Marii Uchytilovou. V roce 1969 se rozhodla vytvořit bronzové sousoší lidických dětí, které mělo být zároveň vnímáno jako Pomník dětským obětem války.Vytvořit dvaaosmdesát dětských soch v nadživotní velikosti jí trvalo dvě desetiletí. Ateliér, kde pomník vznikal, za tu dobu navštívily desetitisíce lidí z celého světa. Spontánně se začaly sbírat finanční prostředky na realizaci sousoší, které již tehdy oslovovalo každého, kdo ho spatřil.

Posledních 7 sošek dětí bylo odhaleno v roce 2000. Nyní se tu do údolí dívá 42 dívek a 40 chlapců zavražděných v roce 1942. Naplnila se tak slova autorky pomníku, akademické sochařky Marie Uchytilové.

Vracím ve jménu míru 82 dětí národa na jejich rodnou pláň
jako varující symbol miliónů zavražděných dětí
v nesmyslných válkách lidstva.
Po sochách posílám poselství srozumění národům
Nad společným hrobem dětí se usmiřuje s domem dům…

Památník LIdice

28. října 2013 udělil prezident republiky Miloš Zeman akademické sochařce Marii Uchytilové za její celoživotní dílo státní vyznamenání in memoriam Medaili Za zásluhy I. stupně, za zásluhy o stát v oblasti umění.17. ledna 2014 obdržela též in memoriam Čestné občanství obce Lidice.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *