• Menu
  • Menu

Arles, tam kde býci nemají na výběr

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Arles, tam kde býci nemají na výběr
průchod oblouky amfiteatru

Poklidné město v regionech Bouches-du-Rhone, Provence-Alpes-Côte d’Azur je největším městem oblasti. Jméno pochází ze slova Arelate, výraz keltského původu znamená mokřady. Ty obklopují či obklopovaly celé sídlo. Již v době železné na místě stojí keltské opidum a později oblast využívá Caesar jako strategickou pevnost.  Současné město má ve skutečnosti více naž 2 500 let. Nejvýznamnější památky staví Římané. Jedná se o antické divadlo, amfiteatr a cirkus. Město je centrem kultury i bujného nočního života. Románské a římské památky jsou zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO již od roku 1981. Památky lákají turisty a město z cestovního ruchu těží maximum. Pořádá nejrůznější festivaly, býčí zápasy, koncerty či promítání v historických objektech.

Nejvýznamnější památkou města je dozajista římský amfiteátr. Dvouposchoďová zachovalá a stále se rekonstruující stavba se tyčí v centru obce. V římských dobách sloužil tak jako mnoho jiných k typickým římským zápasům. Sedadla pojaly až 20.000 diváků, kteří sledovali bitvy na život a na smrt. Dodnes se zde pořádají býčí zápasy. O jejich vhodnosti se však vedou spory. Sport charakteristický pro Španělsko a Katalánsko má tradici i v této oblasti a láká mnoho diváků. Je poze na vás, jaký postoj k této aktivitě pojmete. Pro mne se díky těmto hrám do prostor amfiteátru moc nechtělo. Avšak po architektonické stránce je stavba úžasná.

Budova s rozměry 136m délky a 109m šířky se pyšní sto dvaceti oblouky. Oválná aréna je obklopena terasami a arkádami o dvou úrovních. Drenážní systém v okolí stavby i pod jejími základy je velmi sofistikovaný a inspirovaný koloseem v Římě. Systém chodeb mezi oblouky a skrytých chodeb v těle stavby je též velmi důmyslný. Stavba pro své původní účely fungovala po celá čtyři století. S pádem říše v pátém století se stal amfiteátr útočištěm obyvatel a přeměněn na pevnost se čtyřmi věžemi. Do jeho nitra se vměstnalo na 200 domů s dvěma kaplemi. Zcela odlišný účel od původního. Takto fungovalo místo až do osmnáctého století, kdy došlo k vyvlastnění a postupnému návratu k původní tváři budovy.

Ve městě se nachází i věhlasný most mnohokrát malovaný Vincentem van Goghem. Je zachovaný v původní podobě a pečlivě udržovaný.

Další památkou hojně navštěvovanou turisty jsou Konstantinovy lázně ze čtvrtého století. Komplex postavený císařem Konstatinem při jeho pobytu v Arles byl v minulosti milně považován za jeho palác. Pro návštěvníky zde jsou umístěny informační tabule se schématy a vysvětlením funkce těchto lázní, které obsahovaly nejen páru, saunu, ale i bazény s rozlišnou teplotou vody. Stavba patří k nejlépe dochovaným lázním ve Francii a její kupole je jednou z nejzachovalejších v Evropě. Objevíte zde tajuplné rituály římských lázní i systém ohřevu vody a podlah.

Theatre antique v centru slouží pro ukázky gladiátorských zápasů pro turisty. Představení je zdarma. Krom této aktivity však místo nemá, co se týče atmosféry či umělecké hodnoty, moc co nabídnout. Všude po stěnách jsou rozvěšené reklamy na budoucí akci či poutače sponzorů.

V Arles jednoznačně vyhrává budova amfiteátru.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *