• Menu
  • Menu

CLONMACNOISE – JIŽNÍ IRSKO 3

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Irsko » CLONMACNOISE – JIŽNÍ IRSKO 3

Klášterní osada Clonmacnoise

Clonmacnoise, irsky  Cluain Mhic Nois, „Louka Nósových synů“ irsky klášterní osada. Je skvěle umístěna na vyvýšeném místě nad řekou Shannon.v hrabství Offaly. K rozsáhlé zřícenině patří katedrála, hrad, okrouhlá věž, četné kostely, dva významné vysoké kříže a množství náhrobních desek. V okolní je bažinatá půda a daří se zde netradičním druhům květin i ptáků. Clonmacnoise byl označen národní kulturní památkou  už v roce 1877.  Toto místo navštívil v roce 1979 i papež Jan Pavel II.

Sv. Ciarán

Klášter založil sv. Ciarán v roce 548. Mezi 7. a 12. stoletím sem přicházeli studovat a modlit se mniši z celé Evropy, zatímco Evropa v té době zažívala dobu temna. Osada se brzy stala hlavním centrem náboženství, vzdělávání, obchodu, řemesel a to díky strategické pozici u řeky Shannon a mezi dvěma hrabství Meath a Connachtu a  též těžil z patronací mocných králů. Byl zde například pohřben poslední král Irska, Rory O’Connor. Jeho ostatky byly uloženy do katedrály v roce 1198.  Náboženství zde bylo hlavním cílem, ale vždy zde žila velká laické populace. Clonmacnoise vypadal spíš jako město, než klášter. Domy a obytné budovy byly vyrobeny ze dřeva a proto se žádné nedochovaly. Nejstarší kostely v Clonmacnoise byly také vyrobeny ze dřeva.

klášter Clonmacnoise
klášter Clonmacnoise

Nájezdy Vikingů a  Anglonormanů

Stejně jako téměř všechny klášterní osady v Irsku, Clonmacnoise byl několikrát vypleněn útočníky. Nejdříve trpěl nájezdy Vikingů a pak Anglonormanů. Zkáza začíná od 13. století až do konečného zničení v roce 1552 anglickou vojenskou posádkou z nedalekého Athlone.

Oblast Buren

Zajedeme si ještě do oblasti Burren, 97 kilometrů vzdáleného od Clonmacnoise. Po cestě jsem viděla zvláštní tvrze. Když jsem se ptala místních co to je, tak říkali, že majitelé pozemků se báli o svoji bezpečnost a žili v nedobytných tvrzích a to až do roku 1895.  Na vyvýšeních místech jsem občas zahlédla kopeček v poli, nebo na louce, kde vyrůstal osamocený strom. Dozvěděla jsem se,  že se tomu říká „faerie tree“, nebo „Hawthorne tree“. Stromy byly uctívány v Irsku už dávno a některé mají magické vlastnosti. Jde o propojení s dávnou keltskou vírou druidů. Fairy Tree je obvykle hloh, jasan a někdy také dub. Jde o bránu mezi naším světem a světem, kde žijí víly a elfové. Někteří místní lidé tomu opravdu věří. Z pověrčivosti o stromech raději nemluví a nikdy by strom nepokáceli, nebo jinak poškodili. Rodina Kennedyů prý porazila faerie tree a od té doby je pronásledována kletbou.

fairy tree
fairy tree

 Do oblasti Burren, irsky An Bhoirrean „skalnatá země“v severním hrabství Clare jsme dorazili už dost pozdě. Tento na první pohled pustý a nehostinný kraj se vyznačuje rozpraskaným vápencovým povrchem připomínající měsíční krajinu. Rozkládá se zhruba na 250 km². Část oblasti o rozloze 15 km² je irským národním parkem. Je nepochybně jedním z nejvíce fascinujících geologických krajin na světě. Je znám díky své pozoruhodné kráse, bohatství a rozmanitosti. Více než 70% irské původní flóry se nachází právě v Burren, včetně 24 z našich 27 orchidejí, arktických alpinek a středomořské flory. Rostliny zde rostou jenom v puklinách mezi skalami, protože to je jediné místo,kde je trošku zeminy a drží se v ní  vlhkost.

Burren
Burren

Dolmeny

Nachází se zde i mnoho dolmenů. Nejznámější je portálová hrobka Poulnabrone. Je postavena mezi lety 4200–2900 př. n. l. Hrobku tvoří velká kamenná deska o rozměrech o hmotnosti 5 tun podepřená kolmo vztyčenými deskami do výšky cca 1,8 m.  Pod dolmenem je jenom 25 cm zeminy a pak už jenom skála.

cestopis následující

cestopis předcházející

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *