• Menu
  • Menu

DUCHCOV

Ve městě Giacoma Casanovy

Kostel  církve Československé Duchcov
secesní Lutherův kostel

Giacomo Casanova

Do města  plného památek i místa , kde pobýval  Giacomo Casanova a do města, které je v současné době spíše známé rasovými  nepokoji,  se nám úplně moc nechtělo. Počasí  nám nepřálo, bylo už dost pozdní odpoledne a také nejvyšší čas sehnat ubytování. Procházeli jsme se  rozbořenou částí města s příznačným názvem Casanovy ulice, a celou spodní částí pod kostelem, tady jsme měli pocit, že jsme se ocitli v dobách někde po válce. Rozbité fasády, zabarikádovaná okna, chybějící části budov. Ponurý pocit.  Naše návštěva spadá do doby, kdy zde byly velké nepokoje a tak máme trochu stažená hrdla. Potkáváme skupiny Romů, ale nikdo nás neobtěžuje a nikdo si nás nevšímá…zajímavé město se před postupujícími povrchovými doly zachránilo opravdu za pět minut dvanáct !

Duchcov
Duchcov- město zachráněné za pět minut dvanáct !

Památky v Duchcově

Postupně objevujeme samé skvosty , ať už morový sloup Nejsvatější  Trojice na náměstí Republiky , historické náměstí Jiřího z Poděbrad,  kostel Zvěstování p. Marie, Národní kulturní památku zámek Duchcov a zahrady, pavilon s Reinerovou freskou, areál gymnázia představující významnou stavební památku moderní architektury, významné památníky, muzea…je toho více . Duchcov nabízí i bohatou kulturní nabídku – kulturní centrum, divadlo, kino, knihovnu, Dům mládeže, sportovní vyžití i koupaliště…

Historie

Obec  vznikla patrně v 11. století., historie je hodně bohatá a tak ve zkratce . r. 1380 – velká morová rána, r. 1392 hradby , 1420 dobyli Duchcov husité, , znova pak v r. 1426 , kdy město zpustošili. Rok 1438 – Bedřich Saský udělil městu privilegia, později je ještě rozšířil Král Jiří z Poděbrad. Rok 1471 – město dobyli Sasové, rok 1491 – zdejší statky získali Kuplířové se Sulevic,, v r. 1527 Lobkowicové,  Za třicetileté války byl Duchcov několikrát vydrancován. A vypálen Švédy. R.1642 přešlo panství do rukou Valdštějnů. Těžké časy pak nastaly r1756. kdy do Čech vtrhli Prusové a město vypálili.. Roku 1763 otevřen první důl  Sv. Trojice na hnědé uhlí a také byla otevřena manufaktura na výrobu punčoch. V letech 1785-98 pobýval na duchcovském zámku Giacomo Casanova. Roku 1817 byla vybudována nová poštovní silnice z Duchova do Teplic a byly zbořeny dvě městské brány (Hájská a Mostecká), třetí Teplická byla zlikvidována r. 1844. V roce 1849 zahájil provoz cukrovar a první sklárna sz. Čechách. Byla  prodloužena Ústecko – teplická dráha a její prodloužení bylo zahájeno r. 1870. Vznikaly desítky nových šachet, z vnitrozemí přicházeli dělníci , aby si zde vydělali. R. 1860 vznikla porcelánka, r.1873  slévárny , r.1877  železárny. Historie psala dále vznik prvního českého  tělocvičného spolku Sokol Rudohorský (r.1888), 1871 a 1893 stávky v dolech, 1918 protestní „hladoové stávky „ , r. 1931 zemřeli při střelbě do nezaměstnaných 4 lidé u duchcovského viaduktu, pokračovaly důlní neštěstí , např. na dole Nelson….

zámek Duchcov
zámek Duchcov

V roce 1963 padlo důležité rozhodnutí  ( impulsem byla zřejmě existence duchcovského viaduktu s jeho pietním významem) o zastavení těžby v tomto prostoru.

Roku 1881 zde byl zaveden první vodovod.

Roku 1881 zde byl zaveden první telefon v Čechách – spojoval důl Hartman s duchcovským nádražím.

Azyl stárnoucího milovníka

Asi nejznámější osobností s Duchcovem je světoběžník a filozof Giacomo Casanova ( 1725- 1798). Na jedné straně milován, uznáván a obdivován , na druhé straně i vyháněn pro časté skandály z místa na místo. Díky  hraběti Josefu Karlu Valdštejnovi , který se v Paříži s Casanovou setkal, a kde mu nabídl klidný přístav – zajištěný pobyt v nevelkém městě pod Krušnými horami. Casanova přijal místo knihovníka v zámecké knihovně- tady našel příjemné prostředí i velmi solidní příjem. Casanova zde měl krásný život i čas na psaní. Zde také dopsal své dílo „ Historie de ma vie „ , v Duchově také zemřel. Pochován je na místním hřbitově, jeho hrob se však nezachoval. / v článku jsou  použity některé pasáže z knihy Velká turistická encyklopedie-Ústecký kraj – Petr David a Vladimír Soukup/.

KAPLE SV. BARBORY SE SOCHOU SV. JANA NEPOMUCKÉHO
KAPLE SV. BARBORY SE SOCHOU SV. JANA NEPOMUCKÉHO
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *