• Menu
  • Menu

Hejnice a okolí

Z Hejnic na vodopády Velkého Štolpichu

Dnes vyrážíme, jak s oblibou říkávám, za hory. Je to samozřejmě myšleno trochu s nadsázkou, ale přesto bych řekl, že něco na tom bude. Výchozím bodem našeho výletu je město, ležící na říčce Smědá, v kotlině pod severními svahy Jizerských hor. Abychom se mohli vydat z Hejnic na vodopády Černého nebo chcete-li Velkého Štolpichu a odtud přes Ořešník zpátky dolů do města, musíme nejdřív překonat jizerskohorské vrcholy a pláně. Nejkrásnější je cesta po soušské silnici č. 290 z Desné přes Smědavu, ovšem to je možné jen od jara do podzimu. Zbytek roku se musí přes Liberec a Raspenavu.

Legenda

Příběhem, starým více než 800 let začíná historie dominanty města i města samotného. Ve vesničce Lužec žil mladý sítař a rešetář spolu se svou nemocnou ženou a dítětem. Jednoho dne se vypravil hledat dřevo do okolních lesů, které by bylo vhodné pro jeho práci. Cestou domů si chtěl odpočinout a usnul pod třemi lípami. Ve snu se mu zjevili andělé. „Nacházíš se na zázračném místě. Vrať se sem s obrázkem Matky Boží, aby se tady každý kolemjdoucí zastavil a uzřel výjimečnost tohoto místa. Za odměnu se Ti uzdraví žena i děťátko“. Řemeslník neváhal a v nedaleké Žitavě koupil sošku a zavěsil jí na jednu z líp. Rodina se skutečně uzdravila.

Kostel Navštívení Panny Marie

 

Kostel Navštívení Panny Marie

Zpráva o uzdravení se rychle rozšířila po kraji a lidé z širého okolí sem začali putovat a prosit o pomoc. Lípu pokáceli a místo ní vystavěli malou kapličku. Jak šla léta, kaplička přestávala stačit a postupem času a přestaveb zde vyrostl Kostel Navštívení Panny Marie. Vzniklo tak vyhlášené poutní místo, na kterém se každoročně koncem května koná Hejnická pouť. Dnes se v barokním chrámu nachází Mezinárodní centrum duchovní obnovy.

Kostel Navštívení Panny Marie

 

Vodopád Velký Štolpich

V blízkém Ferdinandově se napojujeme na zelenou turistickou značku. Začíná pozvolné, ale vytrvalé stoupání údolím Černého potoka. Cesta vede nejdříve lesem, ale v momentě, kdy střídáme zelenou za žlutou, sklon trasy přitvrdí a stezka se mění v kamenitou. Na kole tedy není šance se sem dostat. Trasa je výhradně pro pěší. Černý potok ve svém korytu vytváří několik vodopádů a kaskád. Asi po třech kilometrech přicházíme k jednomu z největších vodopádů u nás, k Velkému Štolpichu. Vodní tok tady přepadá přes skalní stěnu do hloubky 30 metrů.

Vodopády Černého Štolpichu

Maiwaldova smrt

Jak už bylo řečeno, Jizerské hory jsou vyhlášené velkým množstvím pomníčků, které připomínají různé významné, ale také tragické události. Asi největší zastoupení mají pomníčky dřevorubecké. Práce lesních dělníků-svážečů dřeva byla velmi riskantní a namáhavá. Na saních, za sebou obrovská polena nebo klády. A to vše dostat z vrcholových partií hor dolů do údolí. Nezřídka stačila malá nepozornost a zaplatili jste cenu nejvyšší. Hory si vzaly další lidský život. Poblíž mostu pod vodopádem zemřel 2.února 1930 pod saněmi Gustav Maiwald z Ferdinandova.

Vodopády Černého Štolpichu

 

Ořešník

Asi dva kilometry po červené značce opět prudce stoupáme až k rozcestí pod Ořešníkem. Odtud je to 500 metrů na samotnou skalní vyhlídku. Otevírá se nám fascinující rozhled do kotliny na město Hejnice o daleké okolí. Nabízí se nám pohledy na Ptačí kupy, Frýdlandské cimbuří, Lázně Libverda, ale také na oku ne moc lahodící větrné elektrárny v Polsku. Ty se, bohužel, začínají čím dál více rozšiřovat i do českého příhraničí.

Vyhlídka Ořešník

Vrátíme se zpátky na cestu a zbývá už jen seběhnout na parkoviště k autu. Cestou není možné se nikde občerstvit, jen v Hejnicích nebo Ferdinandově. Takže se doporučuje vydatná svačina a dostatek nápojů.

Vyhlídka Ořešník (foto Daniela Pišínová)
Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář