• Menu
  • Menu

Madrid – Za nejlepšími muzei? Téměř zadarmo do Madridu!

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Madrid – Za nejlepšími muzei? Téměř zadarmo do Madridu!


Pokud Vás hlodá otázka kam vyrazit v zimě za sluníčkem a teplem a nejste si jistí, že lenošení na pláži mezi davy turistů kdesi v Tunisku nebo Egyptě je tou správnou volbou, pak vězte, že Marid by Vám mohl nabídnout více zážitků než by se mohlo zdát. A navíc, pokud jste studenti a zběhlí v hledání levnějších variant, dá se zde být a objevovat toto město téměř zadarmo.

Protože i my jsme stále ještě studentky, rozhodly jsme se s kamarádkou vyrazit na takzvaný „low coast“ výlet právě do tohoto španělského hlavního města v lednu, kdy probíhá zkouškové období a člověk do školy moc chodit nemusí. A teď ty náklady… Zpáteční letenku z Prahy jsme pořídily za 2000 Kč. (Pokud budete hledat dříve a pozorněji, mohli byste najít i letenku okolo 1000 Kč a možná i levnější. Doporučuji nízkonákladovou leteckou společnost wizzair, či easyjet.)

Přesto, že jsme původně měly letět za naší společnou kamarádkou, která zde půl roku dělá dobrovolnici, nakonec jsme se musely ubytovat u místních couchsurferů. Jinými slovy, (přes počáteční malé komplikace) jsme měly ubytování zařízeno zadarmo u místních obyvatel.

Doprava po Madridu je podle všude vyvěšených reklamních letáků jednou z nejlevnějších v Evropě-konkrétně jedna cesta metrem Vás vyjde na 1,5 euro. Pravdou ovšem je, že je možné si koupit cestovní deseti-lístek, který stojí něco málo přes 9 euro a tím pádem máte jednu cestu dokonce levnější než v Praze. Navíc se dá všude chodit pěšky. Takže pokud bydlíte trochu dál od centra, stačí Vám jedna jízda do centra a pak na večer jedna jízda z centra.

Jídlo je tady, oproti jiným evropským velkoměstům (Amsterodam, Paříž), také vcelku levné. Restaurace s teplým obědem jsme ovšem pro tento týden raději vynechaly.

V Madridu je i v lednu krásně. Ráno bývá sice trochu frišno, ale pokud zrovna svítí slunce a vězte, že tady svítí slunce téměř každý den, pak se můžete dočkat i teplot okolo 16°C a na sluníčku pak i přes dvacet.

Když se Vám ovšem stane taková pohroma (jako nám J…), že přijedete a první dva dny z vašeho výletu je obloha zahalena kovově modrými mraky, pak nezoufejte – v Madridu jsou totiž sbírky, jak já říkám „top one“ umělců a jejich děl. Proto Vám ani nemusí být líto, že je venku zamračeno, když se kocháte díly jako je Picassova Guernica, Goyovo Povstání 2. a3. května nebo Saturn požírající své děti, Rubensovy Tři grácie, Boschův Stůl sedmi smrtelných hříchů a mnoho děl od umělců jako byl Tizian, Dürer, Hans Memling, Fra Angelico, Velázquez, nebo slavný El Greco.

Pokud máte rádi umění starých mistrů a obecně středověké obrazy ale i obrazy až do konce 19. století, pak byste neměli minout světoznámou sbírku v Muzeo del Prado. Pro ty z vás, kdo jste ještě studenty do 26 let, mám jednu z radostných zpráv-všechny stálé i dočasné výstavy jsou zde pro vás zadarmo. Problém je ovšem v tom, že pokud se nechcete úplně zničit (jako jsme se zničily my), pak byste si na tuto galerii měli vyhradit minimálně celý den. Nám prohlídka trvala okolo pěti hodin a popravdě to bylo opravdu krásné, ale velmi náročné.

Další ze světoznámých muzeí je muzeum Reina Sofia-nacházející se nedaleko Musea del Prado. Je to jedna z dalších nově opravených budov (v roce 1999 tuto budovu zrekonstruovali podle návrhu architekta J. Novela). Pro studenty jsou místní sbírky přístupné opět zadarmo. Výstava se zabývá uměním od konce 19. století až do současnosti. Můžete zde najít právě Picassův nejznámější obraz Guernica, který zná opravdu každý Španěl.

Další muzeum, které jsme navštívili je Caixa forum – poznáte ho podle futuristicky vyhlížející budovy na muzejní třídě, které dominuje její obrovská zelenající se stěna od Patrika Blanca. Caixa formum se zaměřuje na současné umění, ale například do 15. ledna jste si zde opět zadarmo mohli prohlédnout výstavu obrazů od francouzského malíře Delacroix.

Pokud máte rádi staré spisy a rozumíte španělsky, pak se můžete jít podívat do muzea písemnictví v Národní knihovně (opět zadarmo).

Chtěly jsme se podívat i do archeologického muzea, kde je jedna chodba vymalována kopiemi pravěkých nástěnných maleb z jeskyně Altamiry, ale bohužel se toto muzeum právě rekonstruuje.

Kromě toho, že jsou všechna tato muzea pro studenty zadarmo, je skvělé, že mají otevřeno většinou až do 20:00 a někdy až do 21:00, takže máte čas si v klidu všechny sbírky prohlédnout. Jak by mi ovšem potvrdila má kamarádka Marta, déle než pět hodin muzejního umění denně je životu nebezpečno (a někdy i ty tři hodiny už bolí…).

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *