• Menu
  • Menu

Nimes, město propastných rozdílů. Chudoby i bohatství

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Nimes, město propastných rozdílů. Chudoby i bohatství
Arena

Francouzská obec v jižní Francii nacházející se v regionu Gard, oblasti Lanquedoc-Roussillon.  Nachází se na rušné silnici mezi Avignonem a Montpellier. Město je domovem více než 140 000 obyvatel.  Založení Nimes sahá až do starověku. Římané na důležité obchodní stezce vybudovali překrásné město se skvostnými stavbami, z nichž se některé zachovaly až do dnes a poutají pozornost turistů. Arena či Tour Magne jsou jedny z nejatraktivnějších. Díky bohatství si město zasloužilo přezdívku „Francouzský Řím“. Brána do Provence v historii sloužila jako protestantská tvrz a do nynějších časů si odnáší bohaté dějiny. Historické a kulturní dědictví a rozvoj architektury umožnily městu dostat nálepku sídla umění a historie.

Posvátné místo s chrámem je již zaznamenáno v Pliniových spisech. Nimes bylo založeno jako jedno z hlavních keltských oppid v této oblasti a působilo jako centrální a spádová obec pro široké okolí.

Římský amfiteátr pochází z konce prvního století našeho letopočtu a je jedním z nejlépe zachovaných na světě. Jeho délka dosahuje 133. Metrů a šířka se rovná 101. Jednadvacet metrů vysoká fasáda se skládá z šedesáti oblouků ve dvou úrovních. Bohaté zdobení již dávno odvál čas, avšak svou monumentalitou a surovou chladnou krásou kamenných bloků udivuje stavba dodnes. Souboje gladiátorů se zvířaty zde sledovalo až 25 000 diváků. Dnes je Arena prestižní památkou Nimes a přitahuje turisty. V jejích zdech se konají příležitostné koncerty či divadelní představení. Dodnes se zde konají i býčí zápasy, které zde mají silnou tradici. O vhodnosti zachování této tradice však nebudu debatovat.

Krásné je pozorovat západ slunce z pod oblouku arény, pod sebou celé město a dívat se na ruch obyvatel pod sebou. Síla místa, v němž se utvářely dějiny je stále nasáklá ve zdech a kamenné podlaze.

La Maison carréeje římský chrám postaven v třetím až pátém století našeho letopočtu. Vystavěn byl na samém středu fóra, vévodící, dominující, uchvacující a pyšný. Stavbu věnovali občané Gaiovi a Luciu Caesarovi (rodinně spříznění s císařem Augestem). Maison Carrée je výjimečnou a jedinečnou stavbou především díky svému stavu, jedná se o nejlépe zachovaný chrám římského světa. Jeho fasády jsou obnoveny přiměřeným způsobem vhodným k charakteru stavby. Památka je usazena na vysokém soklu a tak návštěvník do její brány vystupuje po kamenném schodišti. Uvnitř je program, který bere dech. 3D  promítaný film z dějin Nimes zahrnující každou významnou historickou epizodu. Snímek je uveden kněžím tohoto chrámu vyvolávajícím ducha budoucnosti. Následně se v letu jestřába nad okolní krajinou promítají události z let budoucích. Velmi poutavě vytvořené dílko trvá asi 15 minut a osvětlí vše z historie poutavou formou. Děti jsou nadšené a radostí občas vykřiknou. Je vhodné si koupit turistický pas do Nimes, vstupné zahrnuje všechny hlavní památky města včetně této prezentace.

Temple s 3D projekcí

Další zastávkou po stopách starověkých římanů je Tour Magne.To je největší zbytek dlouhé stěny Roman Nîmes.

zahrady pod Tour de Magne

Magne je věž s výhledem na zahrady fontány na hoře Cavalier. Osmihran, nejvyšší a nejprestižnější věž římské zdi se skládala ze tří úrovní nad suterénem. Dnes se zde tyčí „pouhých 32 metrů vysoké patro z jehož vrcholu je překrásný výhled na celé centrum Nimes. . Za příznivého počasí nabízí pohled i na Mont Ventoux a Alpilles, Cevennes, Mont Aigoual Pic Saint-Loup a prostý Vistre.

Le temple de Diane. Chrám pocházející z druhé poloviny prvního století stojí v dolní části zahrad pod Tour Magne. V blízkosti vodního zdroje. V polovině šestnáctého století byl přestavěn na kostel a v době náboženských válek došlo k vyhnání bratrů řádu. Stavba následně sloužila jako sklad na seno a dřevo. Při mohutný požár chrám téměř zničil a zbylé ruiny již nadále nebyly nijak využívány. Původně Dianin chrám sloužil jako lázně, místo relaxace, odpočinku v návaznosti na životodárnou vodu v jezeře. Kulturní a duchovní náplň plně ladila s harmonickou a honosnou architekturou. Bystrý návštěvník tento dojem může pocítit i nyní. Sousedství rozpadlého římského chrámu a klidné hladiny jezera je až magické. Ve vzduchu se nese tajemno a chladivé kapky vody odstřikující z fontány a nesené teplým letním vzduchem. Ráj.

Oproti tomu příjezd do města nelichotivým předměstím se skládkami, vybrakovanými domy a parkovišti s poválenými odpadky. Návštěvník nečeká takové příjemné překvapení v nitru tohoto živoucího organismu. Předměstí, kterým jsme přijeli, vypadalo jako z postapokalyptického filmu. Sem tam zaštěkal pes, proběhla kočka, drobní zlodějíčci na parkovišti nabízeli zboží. Strach zastavit a prohlédnout si drobné uličky převládá. Tak pouze rychle projíždíme k čistotou se skvoucímu turistickému centru… Město obrovských rozdílů, nečekaných situací a zážitků. To je Nimes.

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *