• Menu
  • Menu

Panenský Týnec

Kostel, který uzdravuje

Mystické a magické místo nedostavěného chrámu, umělecké  a monumentální torzo kostela. Vstoupíte a pod vysokými kamennými sloupy a zářivou oblohou ucítíte závan energie i štěstí. V očekávání, opřeni o vyhřátý kámen, stojíte a čekáte, co se bude dít. Nejste sami, očekávání pozorujete na dalších, kteří zde stojí. A není jich zrovna málo, mladí i staří, Češi i lidé ze zahraničí, zdraví i nemocní. Mám úsměv na tváři, kterou ovívá vánek. Možná úsměv vyvolává přítomnost podobně naladěných lidí, možná je tu uzdravující energie, nevím. Je tu příjemně a nechce se dál. Nabírám ještě trochu té síly  a zázračné energie a ukládám do svého nitra.

Nedostavěný chrám v Panenském Týnci

Po umělecké stránce patří  nedostavěný chrám k nejdokonalejším památkám v ČR. U kostela stojí hranolová dvoupatrová zvonice z r. 1744, barokní s fasádou členěnou pilastry a římsami a velkou cibulovitou bání. Chrám byl projektován jako síňové trojlodí čtvercového půdorysu s dlouhým polygonálně zakončeným presbytářem, po celém obvodu zpevněné vnějšími opěráky. Dochoval se bohatý vrcholně gotický jižní portál s polokruhově zakončeným vstupem as zdivo dlouhého presbytáře s vysokými nedokončenými okny. Na stěnách jsou svazkové přípory a plasticky zdobená podokenní římsa s pěkným renesančním rustikovým portálem.

Panenský Týnec
Panenský Týnec

Svatby a filmaři v chrámu

Chrám je také skvělou kulisou pro svatební obřady, rádi sem jezdí filmaři. Byla zde natáčena část Kytice (K.J.Erben) , některé části filmu režiséra Juraje Jakubiska Post coitum, kde hrál herec Franco Nero, také film Poslední sezóna režiséra Hynka Bočana.

Panenský Týnec

Bývalý konvent tvoří patrový objekt s hladkou fasádou se dvěma v tupém úhlu navazujícími křídly, k nimž se kolmo připojuje třetí trakt. Na návsi městyse, který se táhne , u hranic Středočeského kraje , 10 km od Loun, stojí farní kostel sv. Jiří. Panenský Týnec – městys se nachází na táhlém návrší při silnici č. 7 u hranic Středočeského kraje, 10 km od Loun. Původní ves je připomínána v r 1115 v soupisu majetku kladrubského kláštera, v r. 321 byla již městečkem. Někdy před rokum 1280 Habart ze Žerotína založil a bohatě obdaroval zdejší klášter klarisek, v pořadí třetí c Čechách – prý z vděčnosti za uzdravení své ženy Scholastiky, dcery Zdeslava ze Štenberka, Anežkou Přemyslovnou, dcerou krále Přemysla Otakara I a zaklatelkou prvního konventu panen klarisekv Praze. Nejstarší věrohodná zmínka o existenci kláštera je z r. 1321.

Panenský Týnec
Panenský Týnec – pozitivní energie

/V článku byly použity některé pasáže z knihy : Velká turistická encyklopedie P. David , V. Soukup/

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *