• Menu
  • Menu

Toledo

Protože jsme na návštěvu Madridu měli celých sedm dní, rozhodli jsme se předposlední dva dny věnovat „výletničení“ po jeho okolí. První z těchto dvou dní jsme si naplánovali výlet do nedalekého Toleda. V informačním centru nám velmi milá a usměvavá slečna dala asi už třetí mapu, na které zakroužkovala stanici metra číslo 6 s názvem Plaza Elíptica. Tak odtud nám to zítra jede. Sraz jsme měli až v deset (pro ty z vás, kterým se to zdá opravdu pozdě, vězte, že na některé obyvatele Madridu je tato hodina ještě stále „půlnoc“). My jsme s Martou dorazily až o půl dvanácté- nepředpokládaly jsme, že jízda přes 15 stanic metra zabere hodinu cesty. Pak jsme si v místním automatu koupili lístky (zpáteční vyšel na jednoho na zhruba 9 euro). A nakonec chvíli počkali na autobus, který nám jel v 11:00 (jezdí každou půlhodinu). Byl krásný slunečný den a za okny autobusu to vypadalo, jako by bylo léto.

jedna z bran do Toleda

Do Toleda jsme dorazili přibližně po hodině jízdy. Místní autobusové nádraží je na okraji tohoto středověkého městečka, které bylo již od 11. století sídlem arcibiskupa a hlavním městem Kastilie. Toledo si až do dnešních dní zachovalo svou středověkou atmosféru, a to i přes to, že tu v současnosti žije přibližně 80 000 obyvatel, ke kterým ovšem musíme ještě připočíst neskutečné množství turistů, kteří tu od jara do podzimu zaplňují místní úzké uličky. My jsme měli štěstí. V lednu totiž nejsou místní památky přeplněné turisty z celého světa a tak jsme se mohli podívat například do místní slavné Katedrály svaté církve bez toho, aniž bychom se při prohlídky tísnili v davu… Nakonec jsem možnost prohlídky využila jen já. Za sedm euro to ovšem opravdu stálo zato. Katedrála má po svém obvodu několik překrásně zdobených kaplí a dokonce i muzeum obrazů a různých religiózních předmětů, jako jsou farářská středověká roucha, nádherně malované bible či krucifixy. Z obrazů se zde můžete těšit pohledem na obrazy od Caravaggia, Tiziana, ale hlavně a především slavného El Greca, který zde i několik let pobýval a tvořil. Na jeho památku je zde postaveno zcela moderní muzeum, které ovšem svým vzezřením nijak neruší okolní středověké stavby.

Když jsem měla svou návštěvu za sebou, vydala jsem se za svými kamarády, kteří si krátili čas v jedné z místních restaurací. Bylo po poledni. Ideální čas na první sklenici španělského vína, řekla bych…

Po krátké pauze jsme se společně vydali místními uličkami, ve kterých si to neohroženě šinula auta takovou rychlostí, že jsme tak tak stačili uhýbat do dveřních výklenků (člověk a auto vedle sebe by se totiž už společně do uličky nevešli).

Pokud jste jako já a první věc, která vám naskočí do hlavy, když se řekne „Toledo“, je kniha slavného autora Liona Feuchtwangera- Židovka z Toleda, pak vězte, že jediné, co zde tuto knihu může připomínat je místní židovská čtvrť, nacházející se na západní straně města. Na jejím okraji pak ční další významná památka klášter San Juan de Los Reyes, na jehož obvodu zdí jsou do dnešního dne zakované hřeby a řetězy. K čemu asi ve středověku sloužily? To ať rozhodne vaše jistě velmi bujná fantazieJ.

Z dalších památek zde můžete objevit Alcazar, ve kterém v dnešní době sídlí místní knihovna či kostel Iglesia San Juan Bautista.

Historická část Toleda je umístěna na kopci, a tak se musíte připravit, že se přes den trochu nachodíte. Pokud ale budete už opravdu hodně unavení, můžete využít místní jezdící schody, které vás téměř až od nádraží pohodlně vyvezou až do centraJ. Samozřejmě jsme je také využili, ale až na zpáteční cestu, kdy už jsme v nohách kromě celodenního chození měli i několik sklenic červeného a tapasJ…

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *