• Menu
  • Menu

Bretaň

Vlajka

Že jste si už několikrát říkali, jakému státu že to patří ta černo-bíle pruhovaná vlajka s jedenácti černými hranostaji v levém horním rohu? Bretani! Pokud se na vlajku budete jen trochu soustředit, brzy ji začnete potkávat ve všech koutech planety Země, Českou Republiku nevyjímaje.

Hrdí a srdeční Bretaňci

Bretaňci jsou hrdým národem. Zemi (chápej Bretaň), která byla osídlena již v období Paleolitu, vnímají jako nejkrásnější místo na planetě. Nesnažte se jim to vymluvit a na otázky typu: „Tady je to stejně nejhezčí, viď.“ Jednoduše odpovídejte potřesením hlavy a výkřikem: „Oui!“ (=„Ano“. Anglicky se nedomluvíte 🙂 .)

Bretaň
Bretaň

Dvě, čtyři nebo šest?

Do Bretaně jsme přijeli pozdě v noci a po celodenní jízdě ze skotského venkova jsme se opravdu těšili do postele. Druhý den nás přivítalo dopolední slunce, které za celý měsíc naší návštěvy nezakryl jediný mrak. Nastala seznamovací chvíle a s ní i výpočet „seznamovacích“ polibků na tvář. „Začni se dvěma polibky, a když druhá osoba bude pokračovat, možná jich bude i šest,“ vysvětloval mi Fred francouzský uvítací zvyk, jehož přesným pravidlům ani sami Francouzi vlastně nerozumí. (Pozn. Jak jsem hned druhý den ráno pochopila, polibky prvním dnem neskončily. „Vítání“ mě tak čekalo každý den znovu a znovu. 🙂 )

Jídla a pití, co se do vás vejde

Mezi další důležitá témata patří zdejší jídlo. „Chléb je život,“ oznámí mi Fredova maminka hned na úvod a mně dojde, odkud to ten Fred má. (Raději nebudu říkat, že se snažím chlebu úplně vyvarovat.) „Máslo se solí je nejlepší. A už jsi ochutnala karamelky se slaným máslem se solí z Guérande?“ (Raději nebudu říkat, že máslo vůbec nejím a karamelky nepatří mezi mé oblíbené sladkosti…)

Bretaň
Bretaň

Jak jsem brzy pochopila, Bretaňci jsou takoví naši Moraváci. Přijdete na návštěvu a už to do vás lijí. „Dáš si domácí víno, pivo nebo cider?“ zeptají se vás většinou už u dveří. S cidrem pozor! Aby bylo jasno, cider, kvašený jablečný džus, je bretaňský vynález. Pokud se ale dostanete na svých cestách do sousední Normandie, raději zde tuto „pravdu“ nezmiňujte. Ostatně další spor se vede i o přílivový ostrov Mont Saint Michel, který se sice oficiálně nachází v Normandii, dle Bretaňců ale patří do Bretaně.

Vraťte nám Nantes!

Podobně je na tom oblast okolo města Nantes, současném hlavním městě departmentu Loire-Atlantique, kde se nachází i Chateau des Ducs de Bretagne (Hrad vévodů bretaňských). Možná si teď říkáte, ale vždyť Nantes neleží v Bretani, proč je tam Hrad vévodů bretaňských? Máte pravdu. Dle současně platného správního dělení Francie Nantes opravdu nepatří pod Bretaň. Jenže v 15. a 16. století, v době života Anny Bretaňské, Františka II. a Jana V. bylo Nantes hlavním městem Bretaně. Proto si vévodové postavili své sídlo zde a ne v několik kilometrů vzdáleném Rennes.

Bretaň
Bretaň

Nakonec Nantes bylo hlavním městem Bretaně až do roku 1941, kdy tehdejší francouzská vláda rozhodla změnit správní členění země. V současné době existuje hnutí Bretagne Réunie, který usiluje o jeho znovupřičlenění k Bretani.

Ať tak nebo tak, Bretaň je krásná země, která stojí za návštěvu. A Bretaňci? Pokud neovládáte francouzštinu, pak se hold budete muset domlouvat rukama nohama.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *