• Menu
  • Menu

Glenwhan gardens

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Glenwhan gardens

Zahrady Glenwhan. 

Nachází  se pouze 10 kilometrů východním směrem od města Stranraer v kopcích nad silnicí A75. I přesto, že k nim vedou výrazné hnědé ukazatele, jsou zřejmě kvůli nedalekým zahradám okolo Zámku Kennedy (Castle Kennedy gardens) většinou turistů neprávem opomíjené. Otevřeno zde mají (záleží na počasí) od Velikonoc od začátku října, každý den od 10:00 do 17:00. Za vstupné zaplatíte 5 liber. Snížené vstupné pro důchodce a studenty činí 4 libry a rodiny s dětmi zaplatí za vstup 12 liber.

Zahrada se nedá rozčlenit na jednotlivé segmenty. Je to jednoduše prostor, kterému vévodí 2 velké rybníky, okolo kterých se terén zvedá a člení dle místní výsadby na menší prostůrky, ve kterých se návštěvník velmi snadno ztratí. Mnoho barevných kvetoucích keřů a rostlin doplňují umělecké artefakty rozmístěné všude po zahradě. Nespočet místních tajných prostorů a zákoutí vybízí k objevení, relaxaci, nebo meditaci. Jedním z těchto míst je i okolí třetího rybníčku, který se nachází v západní části, zcela skryt od hlavních tras. V zahradách se nachází mnoho rostlinných druhů ze všech koutů světa, ale největší parádu dělají na jaře rozkvetlé rododendrony, které na místních svazích září všemi barvami.

Glenwhan gardens
Glenwhan gardens

Zcela odlišný zážitek poskytuje nově otevřená trasa přes původní krajinu v severozápadní části zahrady. Bažiny, které se podařilo během několika let před první výsadbou vysušit, domácí druhy keřů a rostlin a zvláště pak obrovské plochy kapradin, navodí atmosféru místa, do kterého přišla před více než 30ti lety paní Tessa Knott, současná majitelka celého pozemku.

Místní zahrady jsou zdárným příkladem toho, že když má někdo hodně rád rostliny, může si založit kvalitní a krásnou zahradu i bez vzdělání z oboru zahradník nebo zahradní architekt. Paní Tessa je totiž laik. K zahradničení se dostala až v době, kdy většina z nás pomýšlí na důchod.

A proč se vlastně rodina Knottů přestěhovala z Anglie do Skotska a založila obrovskou zahradu Glenwhan?

To bylo tak. Během minulého století byly pozemky ve Skotsku neporovnatelně levnější než ty v Anglii. Proto se hodně z Angličanů rozhodlo přestěhovat na důchod do krásné skotské přírody a jednoduše si tu užít poslední roky svého života. Rodina Knottů nebyla výjimkou, a když uviděla v novinách nabídku na prodej pozemku, aniž by danou oblast někdy navštívila, pozemek koupila a přestěhovala se.

Glenwhan gardens
Glenwhan gardens

Pak následovala návštěva nedaleké Logan Botanical Garden (Botanické zahrady Logan), která je jednou ze 4 botanických zahrad patřící pod státní botanickou zahradu- Royal Botanical Garden of Edinburgh. Zahrada, kterou zde paní Knott uviděla ji tak nadchla, že se rozhodla přeměnit svůj mnoha akrový bažinatý pozemek na „představu ráje na zemi“.

I přesto, že má zahrada pouze 33 let od svého založení, můžete zde již nyní obdivovat vzrostlé stromy, zapojená keřová patra a o trvalkových výsadbách ani nemluvím. Jedinou výtku, kterou bych snad mohla mít, je její nedomyšlení údržby, která v současné době stojí na dvou zaměstnancích, kteří zde pracují pouze na poloviční pracovní úvazek.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *