• Menu
  • Menu

Hrad Wawel

Spirituální a duchovní místo na vrchu Wawel 

Na  levém břehu  řeky Visly v Krakově, na vysokém návrší, stojí  rozlehlý královský hrad Wawel. Na hrad jsme šli přes Rynek Glowny, směrem k řece a odtud pak vystoupali na kopec. Nízký pahorek 228 m , se jmenuje Wawel. Do hradu vstupujete Vasovskou branou  kolem sochy bojovníka za svobodu Tadeusze Kosciuszka. Sídlo polských králů, původně sídlo dynastie Piastovců každoročně navštíví na milión návštěvníků. Wawel  má na výběr  několik variant prohlídkových okruhů. A tak je možné navštívit soukromé královské komnaty, stálou expozici orientálního umění, korunní pokladnici se zbrojnicí, státní pokoje a další tématické výstavy…

hrad Wawel
hrad Wawel

Na hradě Wawel se nachází honosná katedrála , kde jsou pohřbeni nejenom králové, ale i významné postavy polské historie.  Katedrála je zasvěcena svatému Stanislavovi a svatému Václavovi. První katedrála zde byla postavena za krále Boleslava Chrabrého ( r.1020). Nyní je na tomto místě v pořadí třetí stavba a to gotická. Byla postavená v letech 1320-1364.V současné době je možné zmínit, že jsou zde pohřbeni manželé Kaczynští, kteří tragicky zahynuli, spolu s dalšími, při pádu letadla.

Hrad po požáru v 16 století byl přestaven na renesanční palác. Architektem byl Ital Bartoloměj Berrecci.

Dračí jeskyně – tady údajně sídlil legendární wawelský drak. Odtud po 135 schodech dojdete až k řece Visle. Wawelský drak – netvor, který terorizoval obyvatelstvo sídla Kraka , obýval jámu na návrší Wawel. Některé verze uvádějí, že jim museli přinášet oběti ve formě dobytka , ale dle  jiných i panny. Rytíři se snažili s příšerou bojovat, ale zvítězit se žádnému nepodařilo . Povedlo se to až švecovi , který se jmenoval Dratewka. Vycpal berana sírou a postavil před dračím doupětem. Drak sežral ovečku. Pak ale ucítil strašnou bolest a pálení v krku. Chtěl uhasit  obrovskou žízeň, pil vody z Visly tak dlouho až praskl. Ve městě bylo rázem veselo a švec Dratewka dostal náležitou odměnu. O poražení draka dnes připomíná socha stojící u řeky pod Wawelem podle návrhu Bronislawa Chromého.

Podle hinduistů rozhodil bůh Šíva po zeměkouli sedm kamenů na sedm různých míst a ta teď vyzařují pozitivní energii. Říká se jim čakry. Vrch Wawel má tedy i  spirituální a duchovní význam. Mimo Wawelu v Krakově k těmto místům patří Jeruzalém , Mekka, Dillí , Delfy, Řím, český Velehrad  a Krakov. Přijíždějí sem občas Hinduisté  načerpat energii a tráví tu dlouhé minuty opření o zeď. Zvýšenou aktivitu tady potvrzují i proutkaři..Údajná krakovská čakra má sídlo v severozápadním rohu hradního nádvoří na místě bývalého kostela svatého Gereona.

katedrála
katedrála

Návštěvní doba:

Návrší je přístupné od 6.00 do soumraku

Vstupné:

Vstupné se platí na Královský hrad, do Katedrály, k Zikmundovu zvonu a královským hrobům a do Dračí jámy

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *