• Menu
  • Menu

JEŠTĚD

JEŠTĚD (německy Jeschken)

Ještěd je vyhledávaným turistickým cílem, který je dobře dostupný kabinovou lanovou dráhou z Horního Hanychova. Stavba na vrcholu slouží radiokomunikačním účelem, je tu hotel, restaurace, kavárna. Ještěd je dostupný i po malé silničce  autem ze sedla Výpřež do sedla Ještědka a dál na vrchol. Na vrchol vedou i značené turistické trasy, je zde i autobusová zastávka.

Výhled z Ještědu ( za dobré viditelnosti)  je mimořádný – dá se odtud přehlédnout až polovina Čech –  namátkou Kunětická hora, Trosky, Kozákov, Bezděz, Ralsko , Hamburk, Černou horu Smrk, Jizeru, Sněžku , Studniční horu i Kralický Sněžník a Petřínská rozhledna.

Nejvyšší hora (1012m) Ještědského hřbetu a mimořádná krajinná dominanta  vypínající se jako hradba a oddělující Liberec od vnitrozemí Čech. Od roku 1995 je Ještěd součástí Přírodního parku Ještěd ( 93,6km2)

Ještěd
Ještěd

Ještěd má drsné horské klima – průměrná roční teplota je 2°C, sníh tu leží 100-120 dní v roce.

První český doklad názvu Ještěd  („ pod horou Ještědem“) se objevuje v r . 1546 v Sedláčkově knize  „ Snůška starých jmen. Jak se nazývaly v Čechách řeky , potoky , hory a lesy „. Ještěd je zapsán i v nejstarší soudní knize z r. 1952. Někdy se také uvádějí názvy Ještěd nebo Ježek. Odnepaměti byl Ještěd nejen nepřehlédnutelnou dominantou, ale i přirozenou překážkou a také národnostní hranicí, vedly tady také důležité pašerácké stezky. Vrcholem hory po staletí vedla hranice libereckého a českodubského panství,  označená od 19. stol. Dosud existujícím Rohanovým kamenem (kamenný obelisk také připomíná návštěvu Adély Rohanové r. 1838).

Jako turistický cíl je Ještěd vyhledáván soustavněji od 19. stol. V první fázi zde byla jistá souvislost s dělnickými nepokoji. Propukajícími v libereckých textilkách.

Roku 1847 nechal lesník Hebelt postavit dřevěnou chatu a pronajal ji Haslerům. Domek vyhořel a Haslerovi zde vybudovali vlastní přístřešek, kamenný objekt r. 1868 také podpořili liberečtí občané, vyrostla zde i pětimetrová dřevěná vyhlídka, která však z bezpečnostních důvodů byla v roce 1889 nahrazena 8 m vysokou dřevěnou rozhlednou –  ta však v roce 1903 neodolala náporu vichřice.

Roku 1885  Německý horský spolek přistavěl ke stávající chatě verandu pro 200 lid .- tato tzv. Rohanova chata, horský hotel s 23 pokoji , noclehárnou i kinosálem,  zde stála až do r. 1964 , kdy neopatrností  chata vyhořela.

V letech 1966 – 73 byl vybudován nový hotel ve tvaru rotačního hyperboloidu, za jehož projekt autor, liberecký architekt Karel Hubáček , se svým týmem SIAL získal světovou Perretovu cenu. Stavba je víceúčelová a od paty až po vrchol anténního nástavce měří 98 m. Základním pilířem jsou dva válce z taženého železobetonu, uvnitř je výtah a schodiště. Na vnější straně širšího válce je zavěšená ocelová konstrukce s hliníkovým pláštěm.

V r. 1909 byla postavena sáňkařská dráha, první svého druhu v Evropě. V roce 1976 byl pak otevřen u příležitosti konání Mistrovství Evropy juniorů skokanský areál.

V současnosti zde  je dvojice můstků HS 134 a HS 100 .

V letech 1932-33 byla vybudována lanová dráha z Horního Hanychova těsně pod vrchol hory. Šikmá délka 1182,75 m , výškový rozdíl je 400 m.Lanovka byla modernizována v letech 1971-75 , do kabiny se vejde 35 cestujících a cesta trvá 4 minuty.

Ještěd - kabinová lanová dráha
Ještěd – kabinová lanová dráha

Ještěd celoročně oblíben turisty a  v zimě  jej rádi navštěvují lyžaři. Vedle kabinové lanovky je zde i několik sedačkových lanovek a vleků. Délka tratí je asi 9 km

Výlet na Ještěd si nechá ujít jenom málokterý návštěvník z Liberce. 27. srpna 1968 zde živě vystoupil  ve Svobodném studiu SEVER Václav Havel.

R. 1679 v oblasti Ještědu zastřelil lesník Prokop medvěda

/text : použité výňatky z knihy VELKÁ  TURISTICKÁ ENCYKLOPEDIE/ Liberecký kraj / Petr David, Vladimír Soukup/

Foto : JOSEF BRZÁK

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář