• Menu
  • Menu

Ostrov Arran

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Skotsko » Ostrov Arran

Výšlap na Goat fell  na ostrově Arran

Ostrov Arran se nachází na západním pobřeží Skotska, přibližně uprostřed zálivu Firth of Clyde. Asi největším lákadlem je místní geologie. Téměř všichni skotští studenti jezdí na ostrov na školní výlety, aby se naučili a dozvěděli něco málo o vzniku a vývoji Skotska. Arranem totiž prochází geologické hranice mezi severní „Vysočinou – Highlands“ a jižní „Nížinou-Lowlands“.  A protože zde najdete všechny krajinné typy Skotska, vysloužil si ostrov přezdívku „miniaturní Skotsko“.

Dalším lákadlem je i hra golfu. Na ostrově, který má zhruba 5000 obyvatel se nachází 7 golfových hřišť! Většina z nich se kromě skvělých podmínek, může pochlubit i překrásným výhledem po okolním rozeklaném pobřeží. Pokud jste zapálení golfisté, určitě doporučuji využít nabídku koupě Golf Pass, díky kterému si budete moci zahrát jednu rundu na každém z místních hřišť.

"Boží mraky" nad Arranem
„Boží mraky“ nad Arranem

Ani golf, ani geologické podmínky nebyly důvodem, proč jsme se na Arran vydali my. Naším důvodem bylo prozkoumání severní-divoké a méně obydlené části ostrova, konkrétně nás zajímal výšlap na místní nejvyšší vrchol – Goat fell (874 m n. m.).

Vstali jsme ve 3:30, dobalili poslední zbytky výbavy a vypravili se směrem na hlavní silnici, ze které nás podle domluvy měli vyzvednout naši „mobilní“ kamarádi. Na trajekt, který vyjíždí z města Ardrossan jsme tak přijeli už v 6:30, akorát včas, abychom stihli první spoj na ostrov, který z přístavu vyplouvá v 7:00. Do Brodicku, hlavního města Arranu a jednoho ze dvou přístavů na ostrově, jsme dorazili po půl hodině plavby. Celí natěšení jsme vystoupili z lodi do mlhou a mraky zahaleného přístavu. „Ach jo, tohle nebude nejlepší den k horskému výšlapu“, napadlo mě.

Trajekt na pevninu
Trajekt na pevninu

Do Glen Rosa, kde výšlap začíná u místního kempu (přespání 4 libry, studená voda a záchody, bez sprchy), jsme se dostali místním autobusem za 1 libru. (Celodenní jízdné vás vyjde na 5 liber.) Vybalili jsme stan a na další pochod si s sebou vzali jen věci potřebné na jeden den.

Pomalu jsme se vydali přes údolí Glen Rosa, které vede okolo stejnojmenného potoka až do sedla mezi vrcholky Cir Mhór (799 m n. m.) a North Goatfell (818 m n. m.). Cestou jsme údajně měli sledovat překrásné vrcholky místních kopců, které ovšem během naší výpravy zahalily mraky a mlha. Co na plat, konečně jsme dorazili do větrem ošlehaného sedla, ze kterého cesta pokračovala napravo (jihovýchod). Po krátké obědové pauze, kdy jsme totálně promrzli, začala těžší část cesty, během které jsme si ověřili naše lezecké schopnosti. Mlha, déšť a neustávající silné poryvy větru dělaly trasu ještě obtížnější, proto jsme byli rádi, když jsme konečně dorazili na vrchol, ze kterého je za dobrého počasí vidět na daleké skotské ostrovy a celkově je to prý úžasné místo. Udělali jsme pár fotek, a pak nás déšť, zima, vítr a mlha vyhnali na cestu zpět, která vede dále na jihovýchod po příjemném chodníčku.

v mlze
v mlze

Arran je určitě výborným místem nejen pro milovníky divoké přírody a hor. Na ostrově se nachází palírna whisky, několik míst s megalitickými stavbami, výše jmenovaná golfová hřiště a dokonce si můžete zajet i na Holy Island – Svatý ostrov, který koupila skupina buddhistických mnichů. Přesto, že je Arran malým ostrovem, na jeho návštěvu byste si určitě měli vyhradit delší dobu, než pouze jeden den. Jenže jak to má člověk zvládnout, když Skotské pobřeží se všemi ostrovy je tak rozmanité a krásné!

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *