• Menu
  • Menu

Concert Hall and Conference Centre Reykjavik

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Island » Concert Hall and Conference Centre Reykjavik

Concert Hall Reykjavik

Cena za architekturu. Při návštěvě Reykjavíku před necelými dvěma lety nás okouzlila budova  Reykjavik Concert Hall and Conference Centre …. a jak se ukázalo, tak právem! Evropskou cenu za architekturu dostala koncertní síň na Islandu – Reykjavik Concert Hall and Conference Centre.

Reykjavik Concert Hall and Conference Centre

Brusel – jedno z nejvýznamnějších ocenění na poli evropské architektury, cenu Miese van der Roheho, dnes získali dánští a islandští architekti za stavbu koncertní síně Harpa v islandském Reykjavíku. Informovala o tom Evropská komise. Porota vybírala z pěti finalistů, mezi nimiž byly stavby z Dánska, Belgie, Španělska a Portugalska.


    Cena dotovaná částkou 60.000 eur (asi 1,5 milionu korun) se uděluje jednou za dva roky a pro evropské architekty je velmi prestižní. 

    Koncertní síň spojená s konferenčním centrem Harpa se otevřela v roce 2011 v reykjavíckém přístavu. Na projektu se podílela dánská architektonická kancelář Henning Larsen, společně s islandským ateliérem Batteríiö a umělcem Olafurem Elíassonem. 
    Budova o výšce 43 metrů se skládá ze dvou geometrických objektů a je nepřehlédnutelná díky skleněné fasádě, která je rozdělena do polí, evokujících svým tvarem čedičové krystaly. Uvnitř se nachází koncertní hala pro 1800 diváků, tři menší sály a konferenční centrum. 
    „Harpa je jakousi ikonickou, průhlednou a propustnou kvazi kostkou, jež se jeví jako věčně proměnná hra barevného světla a vyzývá k rozhovoru mezi městem a životem uvnitř budovy,“ uvedl ve zdůvodnění předseda poroty Wiel Arets. 
    Cena Evropské unie za současnou architekturu, která nese jméno slavného architekta Ludwiga Miese van der Roheho, bude vítězům předána na slavnostním ceremoniálu v Barceloně 7. června. Porota letos vybírala z celkem 335 nominovaných staveb, včetně českých. 
    V minulých ročnících zvítězil například projekt berlínského Neues muzea od britského architekta Davida Chipperfielda, či budova norské opery v Oslu. Mezi zhruba třicítku staveb v širším výběru se několikrát probojovali i čeští zástupci. Naposledy Českou republiku v katalogu zastupoval trapistický klášter v Novém Dvoře od architekta Johna Pawsona./Autor: ČTK, 29.04.13 /

Reykjavik Concert Hall and Conference Centre

Budova byla navržena dánskou firmou Henning Larsen architects ve spolupráci z dánsko-islandským umělcem Olafur Eliassonem. Struktura budovy je tvořena ocelovou konstrukcí potaženou tvarovanými skleněnými panely různých barev .  Úkolem bylo přebudovat část centra na luxusní  hotel, apartmány, obchody, restaurace a parkoviště. Uživatelem se měla stát Landsbanki (největší islandská banka).Původně byla budova součástí WTC Raykjavik, které bylo však částečně  opuštěno při finanční krizi.  Z původního  plánu nakonec sešlo a napůl dostavená budova čekala na svou dostavbu až do roku 2008.  První koncert se zde uskutečnil  4.5.2011 . Reykjavik Concert Hall and Conference Centre in Reykjavik je první koncertním sálem v Reykjavíku a je sídlem islandského  symfonického orchestru a islandské opery.

 

Reykjavik Concert Hall and Conference Centre

 

 

 

 

 

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *