• Menu
  • Menu
Stromness

Scapa Flow

Scapa Flow, Italská kaple, Kirkwall a Stromness.

Ano, populace na Orknejích je v současné době opravdu malá. Ne vždycky tomu ale bylo stejně. Díky velrybářské mánii se na Orkneje přestěhovala spousta lidí, kteří hledali práci jako nájemní námořníci. Velrybářský trh na ostrovy přilákal mnoho holandských, norských a skotských společností obchodujících na rybím trhu, které připlouvaly na svých obrovských lodích do místního přístavu Scapa Flow. (Podrobnosti o celém vývoji a změnách orknejských ostrovů můžete nastudovat v přírodovědném a historickém muzeu ve Stromness.)

muzeum ve Stromness
muzeum ve Stromness

Přístav Scapa Flow v průběhu let rostl a zvětšoval svou významnost až do období první a druhé světové války, kdy byl jmenován hlavním přístavem Královského námořnictva. Díky tomu bylo na Orknejích opravdu živo. Místí obyvatelé a nový přistěhovalci měli dostatek práce a financí, které způsobovaly další nárůst přistěhovalců a zlepšení ekonomické stránky ostrovů.

Jenže nic není černobílé a tak po obrovském ničícím útoku na místní přístav během války Winston Churchill rozhodl postavit bariéry, které by zabránily dalšímu nečekanému útoku. Přístav se tak na několika místech uzavřel a tím začala jeho definitivní zkáza. Postupné zanášení nově utvořeného neprostupného zálivu bahnem, pak dokonalo svou.

Kromě mnoha potopených vraků ve Scapa Flow, které do místního zálivu lákají potápěče z celého světa, existuje ještě další vzpomínka na válečné období. Tou je Italská kaple, nacházející se na jednom z místních kopců. Italskou kaplipostavili během druhé světové války váleční zajatci z Itálie, kteří zde v průběhu svého zajetí pracovali na stavbě Churchillových bariér.

Scapa Flow- potopené vraky při odlivu
Scapa Flow- potopené vraky při odlivu

Protože se válka ne a ne chýlit ke konci, bylo místním zajatcům dovoleno postavit si vlastní kapli, ve které by mohli uctívat svého křesťanského boha. K těmto účelům byl pro zajatce vyhrazen vojenský hangár. Po těžké každodenní práci na stavbě hrází se skupina umělecky založených Italů vrhla do práce na okrášlení místního interiéru. To, co v současné době vypadá jako kýč má za sebou mnoho zajímavých příběhů. Například místní lampiony jsou vyrobeny z prázdných plechových konzerv, „dřevěné“ obložení po stranách kaple je uděláno ze zbytků lepenkových krabic a hlavní oltářní malba je namalována podle malého (5×10 cm velkého) obrázku, který dostal jeden z umělců na ochranu od své matky.

V současné době je kaple jedním z nejoblíbenějších míst k uzavření sňatků, stejně jako místem, které návštěvníci Orknejí na své cestě nikdy nevynechají.

Italská kaple- lucerna z plechovek
Italská kaple- lucerna z plechovek

Pokud hledáte nějaké rušnější a obalenější místo, je jím Kirkwall, hlavní město ostrovů. V Kirkwallu je několik supermarketů a dokonce i letiště. Nejzajímavější budovou města je středověká katedrála St. Magnus, o které se tvrdí, že je to jedna z nejkrásnějších sakrálních středověkých staveb na území Velké Británie. (Ano, Orkneje jsou součástí Velké Británie. Tento fakt ale před místními neříkejte příliš nahlas. Jsou totiž hrdí na to, že jsou „Orknejci“ a ne „Brity“.) Katedrála je tvořena červeným pískovcem a zvláště interiér má své specifické kouzlo.

Kromě tří zajímavých ulic není Kirkwall příliš krásné město. Daleko zajímavějším přístavním městečkem je Stromness, které se nachází při jihozápadním pobřeží. Úzké kamenné uličky, malované okenní rámy, výborné přírodovědné muzeum, které vás provede přírodní historií a historií orknejského námořnictví. To je Stromness, nejkrásnější přístav a turistické centrum ostrovů.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *