• Menu
  • Menu

Tibidabo Parc d’Atracciones

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Tibidabo Parc d’Atracciones

Zábavní park Tibidabo  v Barceloně

Přibližně 520 metrů vysoké Tibidabo je nejvyšší horou Serra de Collserola. Pohoří, které hraničí s městem na severu, chrání Barcelonu před nepříznivými povětrnostními vlivy z vnitrozemí. Je odtud úchvatný výhled na město, Středozemní moře a za jasného dne se dá dohlédnout až k Montserratu. Jméno Tibidabo „Dávám Vám“ je převzaté z pasáže evangelia svatého Matouše. Z doby, kdy Ježíš pobýval 40 dní a nocí v poušti. Popisuje příběh, jak ďábel vzal Ježíše na kopec a řekl: ‚Haec omnia tibi dabo si cadens adoraberis me‘. To vše ti dám, pokud přede mnou v pokoře poklekneš a budeš mě uctívat.

socha Krista
socha Krista

 Temple Expiatori del Sagrat Cor

Kromě působivé panoramatické vyhlídky je zde zvláštní neogotický římskokatolický kostel Temple Expiatori del Sagrat Cor. Jméno a architektonický styl je podle Sacré-Coeur v Paříži. V noci je kostel krásně vidět z mnoha míst, jelikož je nasvícený. Součástí objektu je i neobyzantská krypta. Stavba zabrala skoro celou první polovinu 20. století. Za návštěvu stojí nejen interiér kostela, ale i vyhlídková plošina na vrcholu, kde se tyčí socha Ježíše, nápadně podobná té v Riu De Janeiru. Samozřejmě v menším provedení.

 Tibidabo Parc d’Atracciones

Hned vedle kostela je zábavní park „Tibidabo Parc d’Atracciones“ pro děti. Zde se mimo jiné natáčela jedna ze scén z oscarového filmu Vicky Cristina Barcelona od Woodyho Allena. Park má zvláštní kouzlo a vznikl už v roce 1889. Většina atrakcí pochází z této doby. Je nejstarším parkem v Barceloně a druhým nejstarším v Evropě. Pěkné je například El Avión, červené letadlo, které se již od roku 1928 otáčí kolem své vlastní osy. Je věrnou kopií prvního letadla, které létalo mezi Barcelonou a Madridem. Interiér je obložený dřevem a sedačky jsou z kůže. Obří houpačka Talaia je v provozu od roku 1921. Mě se moc líbil stařičký kolotoč s koňmi. Na podobném, ale tzv.  podlahovém kolotoči jsem jako dítě jezdila v Letenských sadech v Praze. (ten pražský je nejstarší kolotoč svého druhu v Evropě, datuje se přibližně do roku 1892. Má dřevěné koníky a autíčka v ozdobně vyřezávaném novorenesančním pavilonu. Koně jsou potaženy pravou koňskou kůží bez spojů od hlavy až po kopyta. Byl po desetiletí uzavřen, ale konečně se připravuje jeho rekonstrukce. Nejpozději na jaře 2017 se děti znovu svezou). Nedávno bohužel narušili atmosféru zašlých časů tím, že v Tibidabo Parc d’Atracciones nainstalovali ruské kolo. Proplétá se parkem jako had a pohybuje se rychlosti 80 km za hodinu. Některé stromy v lese Collserola se musely vykácet, aby se uvolnilo místo pro nové atrakce. Dovnitř zábavního parku jsme nešli, vstupenky vyjdou pěkně draho. Pro dospělého 25 euro a pro děti pod 120 centimetrů 9 euro. Malé děti pod 90 cm mají vstup zdarma.

starodávný kolotoč
starodávný kolotoč

 Vodárenská věž Torre de les Aigües de Dos Rius

Nejvyšším bodem vrchu Tibidabo je kameno-cihlová 45 metrů vysoká vodárenská věž, Torre de les Aigües de Dos Rius z roku 1902. Věž je od katalánského architekta jménem Josep Amargós i Samaranch a ve své době získala ocenění architektů.

Vyhlídka 

Z vyhlídky Tibidabo, je možné vidět na další kopec, známý jako Pic de la Vilana. Tady stojí 288 metrů vysoká telekomunikační věž Torre de Collserola. Skvost moderní architektury je od architekta Normana Fostera a vznikl při příležitosti konání olympijských her v roce 1992 a k zajištění vysílacích přenosů do celého světa. Dnes pokrývá televizní a rozhlasové vysílání pro celé Katalánsko. Má 13 pater a 10. patro je otevřeno pro veřejnost. K dispozici je externí prosklený výtah.

vyhlídka
vyhlídka

Observatoř Fabra 

Nemohli jsme si nechat ujít astronomickou observatoř Fabra z roku 1904. Observatoř je postavena na krásném místě mezi borovicemi více než 400 metrů nad mořem. Je čtvrtou nejstarší observatoří na světě, která je stále funkční. Její hlavní činností je studium asteroidů a komet a a shromažďování meteorologických údajů. Observatoř má tři oddělení: astronomie, meteorologie a seismologie. Některé dny a noci je přístupná veřejnosti, ale přednášky jsou pouze ve španělštině a katalánštině.

observatoř Fabra
observatoř Fabra

A jak se na Tibidabo dostat?

My byli trochu ve výhodě, protože jsme bydleli pod kopcem a autem to bylo jen projet serpentinami až na vrchol. Byla tu spousta místa k parkování a platili jsme jen 4 eura. Hromadnou dopravou je možné jet z Plaça de Catalunya linkou FGC L7 k Avenida Tibidabo, zde vystoupit z vlaku, dojít na historickou Tramvia Blau,(jezdí pouze od 23. června do 11. září a o víkendech) a pak k Peu de Funicular ve vesničce Vallvidrera a lanovou dráhou na vrchol Tibidabo.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *