• Menu
  • Menu

Vodárenská věž Jaroměř

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Vodárenská věž Jaroměř

Dominanty měst a krajiny

Železobetonové vodárenské věže patří k dominantám měst i krajiny. Na jejich vzniku se podíleli významní architekti a renomované betonářské firmy. Dnes už většinou ztrácejí původní význam a čekají na nové využití. Co se týče tvaru, v meziválečném období věže vodojemů začaly dostávat funkcionalistický charakter strohých válců. Takový je i vodojem v Jaroměři, postavený v roce 1927-28 při budování vodovodní sítě. Architektonický návrh vodojemu pochází od architekta Františka Jandy (1886 až 1956), který byl žákem známého českého architekta Jana Kotěry. Jeho válcové věžové vodárny stojí také v Kouřimi, Poděbradech a v Bělé pod Bezdězem. Podobný je také postaven v Kolíně podle projektu vodárenského odborníka Jana Vladimíra Hráského (1857 až 1939).

Vodárenská věž Jaroměř
Vodárenská věž Jaroměř

Vodojem v Jaroměři 

Nádrž s objemem 400 metrů krychlových se nachází ve výšce 20 metrů nad terénem. Vodojem sloužil do roku 1985. V současnosti se voda rozvádí z vodojemu u Zaloňova. Dominanta a orientační bod v přírodě je vidět ze všech světových stran. Pohledově je objekt po výšce rozdělen na čtyři základní části. Po obvodu přízemní části dříku vodojemu je plochá střecha podepřená válcovými sloupy – kolonáda. Nad přízemní částí pokračuje nosná konstrukce věže, opticky členěná dvanácti obdélníkovými polosloupy. Zapuštěné prostory mezi polosloupy (pravděpodobně vyzděné z cihel a omítnuté) nesou v dolní a v horní části po obvodu osvětlovací obdélníková okna kovové konstrukce. Dno reservoáru se dominantně rozšiřuje a zřetelně odděluje akumulační část. Plášť reservoáru je opět členěn řadou drobnějších polosloupů. V horní části pláště jsou po obvodu osvětlovací okna prostoru reservoáru. Objekt je zakončen kuželovou střechou nesoucí telekomunikační techniku, ve střeše jsou pravidelně rozmístěny čtyři kruhové vikýře. Výstupní točité schodiště k reservoáru stoupá podél vnitřní stěny dříku reservoáru. Středem železobetonového prstencového reservoáru vede na střechu nádrže kruhový průlez s kovovým žebříkem./internet: vodarenskeveze.cz/

Vodojem není veřejnosti přístupný a postupně chátrá.  Nachází  se na severu Jaroměře v ulici U nemocnice.

Vodárenská věž Jaroměř
Vodárenská věž Jaroměř

Věžové vodojemy

Věžový vodojem je částí systému shromažďování a distribuce vody. Vodní nádrž na věžovité konstrukci plní dva úkoly: shromažďovat vodu a udržovat tlak. Jak vysoká věž bude, záleží na tom, jak daleko se má dopravit voda. Velikost nádrže určuje množství vody, které musí obsahovat v době největšího odběru, s ohledem na denní výkyvy spotřeby i nepředvídatelné události jako požáry a poruchy čerpadel.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *