• Menu
  • Menu

Vortová – masopustní průvod maškar, Unesco

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Pardubický kraj » Vortová – masopustní průvod maškar, Unesco

Vostatky  ve Vortové

Masopustní průvod maškar – lidově zvaný „vostatky“obci Vortová se dodnes zachovává stará lidová tradice obcházení masopustního průvodu maškar, lidově se tomuto zvyku u nás říká „vostatky“.

Masopustní průvod masek Vortová Unesco
Masopustní průvod masek Vortová Unesco

Do obce Vortová jsme dorazili, když už veselí bylo v plném proudu. Už od parkoviště /na začátku vesnice/ byla slyšet hudba a tak i neznalí místních poměrů jsme brzy průvod objevili.

Před domy stáli místní i návštěvníci nejenom z blízkého okolí. Slyšet byla i angličtina.Všichni chtěli trochu té radosti vidět na vlastní oči. Krásné masky, smích a živá hudba se táhla celou obcí. Voňavé koblížky, občerstvení, nějaká ta sklenka něčeho tvrdšího i třeba jenom voda pro aktéry a účastníky. Průvod procházel vsí a postupně zastavoval u jednotlivých domů. Chlapi v maskách dávali jasně najevo, že dnes jsou tady páni oni a všude rozdávali radost, sem tam práskli bičem. Zpívali, tancovali, byl slyšet pískot píšťalky, živá hudba. Tancovalo se, klábosilo. Jedno bylo pro všechny společné, na tvářích a celém obličeji jsme měli černé šmouhy, kdo utíkal a zdráhal se, ten byl o to víc černý. Snad i nám ta černá šmouha  přinese v tomto roce štěstí a zdraví.

Masopustní průvod masek Vortová Unesco
Masopustní průvod masek Vortová Unesco

Historie masopustních průvodů na Hlinecku

Vostatky se konaly vždy poslední den před začátkem  půstu, tj. v úterý před popeleční středou. V posledních letech se vlivem zaměstnanosti lidí přesunuly na dny pracovního volna, tedy na předcházející sobotu. Kromě této změny a snad používaných materiálů na výzdobu masek se maškara u nás zachovala v podobě ze začátku minulého století. Do masek se strojí pouze muži, a to i do masky zvané „žena“.

Černé a červené maškary

Celá maškara se dělí na maškaru „červenou“ a „černou“. Červenou maškaru tvoří dva červení a dva modří „turci“, „laufr“také nazývaný „strakatý“, „žena “ a „kobyly“.Každá maska má na vostatky určitou roli a také své místo v řazení průvodu.

Masopustní průvod masek Vortová Unesco
Masopustní průvod masek Vortová Unesco

Kobyla

Kobyla vždy průvod vede a ras ji zezadu popohání, za nimi jdou strakatý se ženou a turci, poté následují kominíci, slamění a židi, všichni doprovázeni říznou dechovkou.
Po provedení obřadu žádosti o povolení u starosty obce se průvod maškar vydá na obchůzku všech stavení ve vesnici. U každého domu požádá strakatý se ženou pána nebo paní domu o dovolení pro maškaru tento dům navštívit a zároveň se optají kolik a jaké písničky chtějí domácí zahrát. Muzika hraje, turci tančí a ostatní maškara si rozebere obyvatele domu a ostatní přihlížející a dají se „do práce“.

Kominíci

Kominíci si hledí vymetání kamen a komínů hospodyňkám, ale především mají za úkol každého, kdo se jen připlete, máznout pro štěstí na tvář mazadlem připraveným z vymetených sazí. V tomto zkrášlování přihlížejících jim pomáhají ještě kobylky a slamění.

Masopustní průvod masek Vortová Unesco
Masopustní průvod masek Vortová Unesco

Rasové

Rasové nabízejí kobylku hospodáři „do tahu“ i „do chovu“ a ptají se po zdravotním stavu všech hospodářských zvířat, ale dnes , kdy je hospodářských zvířat již málo, často dojde na zdravotní prohlídky samotných obyvatel domu.

Slaměný

Slaměný má na vostatky ještě daleko důležitější poslání; podle mytologie plodnosti si každá hospodyně utrhla ze slaměného stýblo slámy pro dobré vyvedení hus, a jí samotné přispělo k utužení zdraví a plodnosti pořádné vyválení se se slaměným, nejlépe v závěji sněhu.

Židé

Židé, ti mají za úkol obchodovat, nabízejí rozličné služby jako stříhání, holení, a potom také mají na prodej různé potřebné i nepotřebné zboží. Za tuto všechnu „práci“ je celá maškara od hospodáře obdarována malou finanční částkou ale hlavně pohoštěním skládajícím se především z tradičních koblih a sklenky alkoholu.

občerstvení na masopustním průvodu ve Vortové
občerstvení na masopustním průvodu ve Vortové

Poražení kobyly
A takto obejde maškara za zvuku muziky  a všeobecného veselí celou obec. Navečer se celá maškara sejde v hospodě k provedení obřadu porážení kobyly. Ras přečte nad kobylou rozsudek za domnělé i skutečné hříchy, kobylu odsoudí a zároveň sdělí přítomným, jak bude naloženo s jejími údy a částmi jajího trupu. Po poražení kobyly celá maškara sejme čepice a utvoří kolem kobyly kruh, muzika hraje pohřební píseň.
Po chvíli zahraje muzika opět z vesela “ Kobylka malá…..“, kobyla je vzkříšena sklenkou alkoholu a tím končí masopustní obchůzka.
Večer se sejdou téměř všichni obyvatelé obce, i mnoho přespolních, na  maškarním plese za doprovodu  řízné dechovky.  A opět se traduje, že kdo bude na vostatky u muziky vysoko vyskakovat, tomu vyroste největší voves a bude mít velkou úrodu. Dříve, když se vostatky odehrávaly v úterý, musela muzika skončit přesně o půlnoci, protože popeleční středa byl již začátek půstu. Dnes se pravidelně vostatkové veselí beztrestně protáhne.

Úspěch maškar z Vortové

Od roku 1997 učinkuje každoročně vortovská maškara na Veselém Kopci a v dalších místech v kraji a to například  na Veselém Kopci, v Pardubicích na Prštýnských slavnostech apod.

UNESCO

Po několik generací obyvatelé na Hlinecku udržují obyčej, při němž ožívají tradiční masky a rituály. Pro svoji jedinečnost byly v roce 2010 Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku zapsány na Reprezentativní seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO. Obchůzek se můžete zúčastnit například v obcích Studnice, Vortová, Hlinsko – Blatno, Hamry, na Veselém Kopci nebo v hlineckém Betlémě.

Vortová
Vortová

Vortová

Vesnička, obklopená hlubokými lesy, leží na úpatí Žďárských vrchů asi 6 km od Hlinska.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *