• Menu
  • Menu

Yad Vashem, Jerusalem

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Izrael » Yad Vashem, Jerusalem

Kde hledat nejkomplexnější muzeum holocaustu na světě? Kde jinde než v Jeruzalémě. Yad Vashem (v překladu „Věčné jméno“nebo také „Jménem ruky“) není pouze obyčejným muzeem. Jedná se o komplex budov v jihozápadní části Jeruzaléma, které si berou za cíl připomínat a nikdy nezapomenout na zločiny spáchané proti židovskému obyvatelstvu. Ostatně tento úkol si stanovil i samotný stát Izrael a tak není divu, že muzeum Yad Vashem, chcete-li památník, vznikl již v roce 1953 aktem izraelského parlamentu- Knessetu.

Památník se skládá z několika částí. Asi nejdůležitější je budova Historického muzea holocaustu. Zde se dozvíte opravdu vše od období středověkého antisemitismu, předválečné náladě v Evropě, Hitlerovi, samozřejmě druhé světové válce, koncentračních táborech i detaily typu jak danou situaci prožívali v jednotlivých státech světa- v jakých zemích se postavili Hitlerovi na odpor, kde nechtěli vydat své židovské spoluobčany, jak fungovala geta a spoustu dalších informací. Nechybí ani část o konci války, návratu domů- kde už žádný domov nebyl a hledání nových možností jak žít.

Yad Vashem
Yad Vashem

Samozřejmě, říci, že muzeum je opravdu úžasné, není vůči danému tématu příliš vhodné. Pravdou ale je, že pokud máte jakoukoli otázku a vlastně příliš nechápete, jak je možné, že Hitlera v jeho plánech po několik let nikdo nezastavil, Yad Vashem je to pravé místo, kde se můžete dozvědět něco víc a možná si i utříbit zmatené úryvky z hodin dějepisu.

Historie je zde předkládána bez zabarvení a bez zřejmých sympatií k té nebo oné straně. Strohost celé budovy výborně doplňuje přímost celé výstavy, ve které jsou ukazována čistá fakta spojená často s čísly deportovaných a mrtvých, která jsou pro běžného člověka mimo schopnost racionálního chápání. Nedocenitelná jsou pak videa přeživších s jejich autentickými výpověďmi, které dovysvětlují společenskou náladu a subjektivní vnímání celé situace z pohledu vězněných lidí.

Do muzea je vstup zakázán dětem do deseti let, což pochopí každý návštěvník, který se na své návštěvě dostane až téměř ke konci, kde je na velkém plátně promítáno krátké poválečné video. Snímky zachycující tabule s hromadných hrobů, kde se počet mrtvých odhaduje od 2000 do 10.000, střídá video, na kterém bagr přesouvá vychrtlé lidské ostatky z hromady dalších těl, jako by se jednalo jen o hlínu-hmotu.

Nemohu říci, že bych byla zrovna nadšenec do historie, ale i tak nám pouze návštěva muzea zabrala 6,5 hodin!!! Na návštěvu zbytku areálu jsme měli do zavíračky pouze slabou půl hodinku, během které jsme stihli tak akorát proběhnout do Síně jmen, ve které je soupis všech 6 milionů zavražděných židů, dále proběhnout do Synagogy, k Síni vzpomínek a Pilíři hrdinství.

Pokud byste měli více času, nebo stihli prohlídku v kratším čase, můžete se vypravit i do Muzea umění holocaustu, Výstavního pavilonu, Vizuálního centra a Výukového centra. Za dobrého počasí doporučuji procházku po areálu, kde jsou přímo pod širým nebem instalovány některé z dalších památníků. A pro opravdové nadšence doporučuji návštěvu Budovy archivu a knihovny a nakouknout i do Mezinárodní školy pro studium holocaustu.

Návštěvní hodiny jsou od 9:00 do 17:00, ve čtvrtek 9:00 – 20:00 a pátek a během svátků 9:00 – 14:00. V sobotu a o všech židovských svátcích je Yad Vashem zavřeno. Vsup je zdarma. V informačním centru si dokonce můžete zakoupit mapu areálu s českým popisem jednotlivých míst. (www.yadvashem.org)

 

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *