• Menu
  • Menu

Okolo Bedřichova

Jizerské hory

Čas prázdnin je časem ideálním pro plánování různých výprav a výletů. Počasí, jak všichni vidíme, letos těmto aktivitám opět přeje, a proto i my jsme se rozhodli vyrazit. Jako naše cílová destinace byl tentokrát zvolen Bedřichov, známé horské středisko v Jizerských horách. Máme naplánován vycházkový okruh, jelikož jako dopravu volíme tentokrát místo oblíbeného vlaku auto. To necháváme na parkovišti Centrál P1, těsně pod stadionem, kde každoročně startuje a končí Jizerská padesátka.

 

 

Rozhledna Královka
Rozhledna Královka

Královka

Naše první kroky vedou k jedné z nejznámějších kamenných rozhleden Jizerek, ke Královce. Na hoře Nekras stojí od roku 1907 23,5 metru vyhlídková věž, ze které lze za ideálního počasí spatřit Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj, Polsko, Německo a Ještěd. Rozhledna je součástí horské chaty s restaurací a občerstvením. Po nedávné rekonstrukci celého objektu je zde i možnost si pohrát s dětmi na zcela novém dětském hřišti.

 

Výhled z Královky směrem na Ještěd

Chata Šámalka

Už jsme se dost vynadívali do kraje a můžeme pokračovat dál. Míříme na oběd na vyhlášené místo. Zčásti po nové asfaltce a zčásti po žluté turistické značce nás po přibližně 4 kilometrech vítá Šámalka. Tedy Šámalova chata, původně lovecký zámeček Clam-Gallasů, který zůstal jako jediná stavba po bývalé sklářské huti, vystavěné sklářem Riedlem na samotě Nová Louka.

Šámalova chata

Svému jménu vděčí tato stavba Přemyslu Šámalovi, bývalému kancléři prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Dnes je tady výletní restaurace, všeobecně známá svou tradiční domácí kuchyní. Dostane se nám tu luxusní občerstvení od příjemné obsluhy a s plným žaludkem můžeme dál pokračovat v našem dnešním putování.

Naučná  stezka Lesy Jizerských hor

Vracíme se kousek po žlutý, ze které scházíme na Naučnou stezku Lesy Jizerských hor, která nás přivádí k vodní nádrži Bedřichov, chcete-li k přehradě na Černé Nise. Toto vodní dílo je nejvýše položenou přehradou v Čechách. Přehradní nádrž se nachází ve 2. a 3.zóně CHKO, přesto je hojně vyhledávaným místem pro turisty. Nabízí se tu fascinující pohledy na okolní krajinu i možnost pozorování vodních živočichů na hladině i pod ní. V případě tropických veder je se tu dá osvěžit přímo v přehradních vodách, v zimě, pokud voda zamrzne, využijeme běžky nebo brusle.

Vodní nádrž Bedřichov

Zpátky k autu volíme asfaltovou silničku,stále po Naučné stezce Lesy Jizerských hor, takzvanou Vládní cestu. Míjíme dva z několika desítek pomníčků různých událostí, kterými jsou Jizerské hory vyhlášené a nebojím se použít termín doslova poseté. S trochou nadsázky lze bez obav říct, že je najdete doslova na každém kroku.

Melzerův pomník

Trasa NS Černá Nisa

Asi o kilometr delší variantou je trasa NS Černá Nisa, vedoucí přes Bedřichovské sedlo.  Na konci naší minitůry, už zase v Bedřichově na parkingu, mi Stopař aplikace Mapy.cz nahlásil slabých 13 km, což sice není mnoho, ale na to, co všechno jsme za dnešní den viděli a prožili to bohatě stačí.

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář