• Menu
  • Menu

Tchaj-wan – Taipei

David Juran
Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Asie » Čína » Tchaj-wan – Taipei

Taipei a okolí

Návštěva Tchaj-wanu se nám naskytla tak trochu neplánovaně. Původně jsme zde měli mít pouze mezipřistání, ale následně po změnách v letech jsme na Tchaj-wanu strávili celkem tři dny a proto jsme se také zdržovali v Taipei a jejím okolí. A co se dá za tento čas na Tchaj-wanu zažít, vidět a ochutnat? No prakticky vše, co vám nabízí…

Přílet  a transport do Taipei

Po příletu na Taiwan Taoyuan International Airport je nutno projít imigrační kontrolou a odevzdat podrobně vyplněný imigrační formulář. Je třeba říct, že kontrola je poměrně důsledná a tím pádem také zdlouhavá. Naštěstí se nám přímo před nosem otevírá nová přepážka a tak jsme dlouhého čekání ušetřeni. Směnit peníze je dobré rovnou na letišti. Bez nich se totiž daleko nedostanete. Ideální je měnit USD (trošku lepší kurs) nebo případně i EUR (pro informaci 77Kč = 100 TWD). Z letiště jezdí pravidelně shuttle bus, který vás za 90 TWD doveze na Taipei Main Station, čili do centra. Odtud se už metrem dostanete prakticky kamkoliv po celé Taipei. Co se týče dopravy, tak nápisy a cedule i jízdní řády jsou psané i v angličtině.

Večerní Taipei

Ubytování jsme měli řešené přes AirBNB. Na zastávku metra pro nás přišel majitel a zavedl nás k našemu ubytování. No řekněme, že to byl trochu punk, ale na to jsme zvyklí (2 noci = 22 USD). Když jsme se ubytovali, tak už hodinky ukazovali cca 22:00 a i když jsme za sebou měli asi 14 hodin v letadle, rozhodli jsme se, že navštívíme Taipeiské noční markety. Na zastávce Shipai (červená linka metra) jsme na jeden narazili. Rozhodně to byl jeden z těch menších (cca 250 metrů dlouhá ulice), nicméně nám to vyhovovalo. Po neskutečných gastronomických zážitcích, které ne vždy končili chutně, jsme se vydali zpět na naše ubytování.

Yangmingshan National Park

Další den jsme se rozhodli pro výlet do Yangmingshan National Park, který se nachází nedaleko Taipei. Ze zastávky Beitou (červená linka metra) jezdí do Yangmingshanu autobus, lístky si kupovat není třeba. V autobuse se vepředu nachází kasička, kdo které prostě hodíte 15 TWD. Co je horší je velikost autobusů. Vzhledově připadá velikost autobusu tak na 15-20 lidí, nicméně bych řekl, že nás tam jeto tak 50. Yangmingshan National Park je poměrně rozsáhlý. My jsme si za cíl vybrali druhý nejvyšší vrchol Mt. Qixing Main Peak, který při své výšce 1120 m.n.m. nepůsobí nijak drsně, nicméně převýšení 1000m udělá dost. Před samotným vstupem do parku je dobré přečíst si ceduli o jedovatých hadech a zapamatovat si  jejich podobu, ať v případě uštknutí můžete na obrázku ukázat, jaký plaz vám to udělal a dostat příslušné sérum. My za naší cestu potkali dva, nicméně jsou plaší a pokud na něj vyloženě nešlápnete, nemáte se čeho bát.

Po návratu u Yangmingshanu jsme se zdrželi v Beitou, zašli si na Sushi a večer jsme se vydali do Taipeiských Hot Springs (termální jezírka, uprostřed města), kde ale bylo tak narváno, že jsme si to poměrně rychle rozmysleli a proto jsme si jako správní Češi nakoupil plno pití a večer strávili v Taipei Expo Park se zastávkou v největším nočním marketu na Shilin.

Zajímavá místa v Taipei

Třetí den jsme změnili ubytování (Caveman Hostel = 13 USD/noc, centrum města, příjemný personál, moderní a čistý hostel = doporučuji) a prakticky vše zajímavé jsme měli v blízkém okolí. Asijská architektura je pro nás evropany opravdu skvost. Mezi nejzajímavější místa v Taipei řadím National Taiwan Museum, National Chiang Kai-shek Memorial Hall, Hong Tengyun Memorial Arch, Presidental Office, Taipei Botanic Garden, Budha Temple a samozřejmě podvečerní výstup na Elephant Mountain a pozorování západu slunce za Taipei 101. Všechny výše zmíněné místa jsou dostupné zdarma (mimo Taipei 101).

Závěrem…

bych chtěl říct, že největším problémem byla komunikace. Prakticky nikde jsme nedomluvili anglicky (s výjímkou Caveman Hostel), což byl po většinou času velký problém. Taipei se mi jevila jako bezpečné město, nikde jsme neviděli žádný záblesk kriminality. Místní speciality jsou také zajímavá zkušenost, nicméně po pár dnech už vám začnou lézt krkem a zejména zápach, který se kolem všemožných stánků a obchůdků vine. Pivo je lepší kupovat v plechovce (cca 40 TWD), čepované vás vyjde tak 6-10x dráž. Pro poznání Taipei a jejího blízkého okolí nám bohatě stačili tři dny, které jsme tady strávili, než jsme se vydali zase na další cestu.


Foto – Jan Vimmer

David Juran
David Juran

PM: Přátelé jsou pro cestování základ! ačkoliv ve skupince nezažijete to, co single traveler.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *