• Menu
  • Menu

Ukrajina – Užhorod – Lvov – Kyjev

Radka
Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Ukrajina » Ukrajina – Užhorod – Lvov – Kyjev

Užhorod

V noci mě čeká odjezd autobusem na Ukrajinu. Jako vždy dělám vše na poslední chvíli. Začínám balit. Znám se, dělám vše možné jenom nebalím. Tak snad mám všechno. Cestu autobusem se mi daří docela prospat a tak mi to uteče rychle. Odpoledne přijíždíme do Užhorodu. V Užhorodu už jsem byla loni, takže jenom tak zevluju a procházím se městem po nábřeží řeky Už, přes divadelní náměstí, od univerzity až k hradu a skanzenu. Odtud jdu na ulici Ivana Olbrachta, kde jsou dosud k vidění české stopy. Z pod obité omítky vystupuje starý reklamní nápis, který v češtině hlásá: „Pražská šunka, limo, pivo, čerstvé čajové máslo, káva.“ Pod ním je vše zopakováno v maďarštině.

Pražská šunka, limo, pivo, čerstvé čajové máslo, káva
Pražská šunka, limo, pivo, čerstvé čajové máslo, káva

 

 

Hned vedle je muzeum a kavárna, která je plná českých vývěsních tabulí z doby 1. světové války. Na chvilku si sednu na lavičku, kde mám pěkný výhled na lipovou alej, která lemuje nábřeží po obou stranách. Její vzrůst by mohl odpovídat dvacátým letům minulého století a zanechaly tak někdejší československou stopu. Teď už mě čeká jenom přejezd do hotelu na večeři a ráno odjezd do Lvova.

Lvov – nejelegantnější město Ukrajiny

IMG_7502
LVOV

 O Lvovu se někdy píše jako o nejelegantnějším městě Ukrajiny. Při procházce historickým centrem a obdivováním památek se člověk rád ponoří do osmnáctého a devatenáctého století. Moje prohlídka začíná v kostelu sv. Ondřeje. Další zastávka je v jedné z nejzdobnějších kaplí, v Boimovské kapli. Hned vedle se nachází latinská katedrála Nanebevzetí. Na zdi katedrály byla zavěšena koule z kanónu, která připomíná výjimečnou událost ze 17. století. V tomto období sužovaly Lvov těžké časy, boje Poláků, Kozáků, Tatarů a epidemie. Ke všem problémům přibyla turecká armáda se svými kozáckými spojenci. Při jednom z útoků koule z kanónu prolétla městskou hradbou a oknem vletěla do katolické katedrály, která spadla přímo na oltář, ale nevybuchla. Tato událost byla samozřejmě považována za zázrak a od té doby zdobí katedrálu dělová koule.

Lvov
Lvov

Rynok

Nedaleko této katedrály je nejhezčí místo a to hlavní historické náměstí Rynok, na kterém se nachází radnice (Ratusha) z jejíž věže je velice pěkný výhled na celé město. Na tomto náměstí se nachází i velké množství paláců a muzeí, např. muzeum zbraní, skla nebo čokolády.

Trh se starými knihami

K atrakcím Lvova patří i trhy a to nejen potravinové. Skutečnou zdejší pozoruhodností je stálý trh se starými knihami. Najdeme ho pod širým nebem na náměstí Ivana Fedorova přímo pod nohama monumentálního bronzového pomníku zakladatele knihtisku v Rusku a na Ukrajině. Pomník knihtiskaře, pocházející ze 70. let údajně kvůli příliš krátkému termínu dokončení zakázky,  vznikl lehkým přepracováním standardizované postavy sovětského vojáka osvoboditele. Na trhu se scházejí prodejci s nevyčerpatelnou zásobou starých a ještě starších knih. Před knihami rozloženými na pultech nebo jen tak na zemi a ubruse se hodně diskutuje. Spěch tady nemá místo. Stačí knihy prolistovat a při troše snahy objevíte knihy v ruštině, němčině, češtině, ale i jiných jazycích.

Kyjev

Kostely kam se podíváš

Lvov je náboženským střediskem, sídlí zde několik křesťanských církví. V centru města najdeme v podstatě jeden kostel vedle druhého. Po chvíli už jednotlivé kostely přestávám vnímat. Je jich tolik, že ztrácím přehled, který jsem právě navštívila. Projdu tedy pár uliček až na náměstí Svobody, kolem státní opery a k pomníku nejznámějšího ukrajinského básníka Tarase Ševčenka. Večer už mě čeká jenom přejezd autobusem do Kyjeva.

Kyjev – klášter Kyjevskopečerská lávra

Ráno přijíždím do Kyjeva a první zastávka je Kyjevskopečerská lávra. Lávra je označení pro vysoce postavený mužský klášter, pečery znamená jeskyně. Dostávám improvizovaný plánek a vydávám se na prohlídku. Orientace není jednoduchá a tak se z prohlídky stává spíše bojová akce. Do pravoslavného kláštera vás pustí jenom řádné oblečené, muži musí mít dlouhé kalhoty a ženy dlouhou sukni a šátek na hlavě. U vstupu jsem si musela půjčit dlouhou zástěru a koupit svíčku, kterou jsem si v chodbách svítila. Klášter stojí na podzemních jeskyních, je největší dominantou a orientačním bodem celého Kyjeva. Podzemní labyrinty se staly pohřebním místem pro mnichy přes více než sedm století. V prosklených rakvích jsou mumifikovaní mniši, kterým občas kouká z mumie seschlá ruka. Místní lidé se u rakví zbožně křižují a líbají skleněné rakve.

Pomník Matky vlasti

Dalším cílem mé cesty je po pauze na oběd muzeum Velké vlastenecké války a Matka Vlasti. Pomník Matky vlasti je považován za perlu socialistického realismu. Tvoří jej obří, 102 metrů vysoká socha ženské válečnice se štítem a mečem. V podstavci se nachází typické potemnělé a pochmurné ukrajinské muzeum, jehož ponurost je ještě umocněna obrovským množstvím místností téměř bez návštěvníků.

Pomník Matky vlasti
Pomník Matky vlasti

Všechny popisky jsou bohužel azbukou. Člověk má ale v tomto muzeum možnost pochopit, jak moc Ukrajina za 2. světové války trpěla. Kromě bezprostředních fotek oběšenců a dalších obětí války mezi exponáty nechybí šibenice nebo bič, kterým nacisté trestali místní obyvatelstvo. Pod otevřeným nebem na ploše je vystaveno velké množství vojenské techniky a je zde možné navštívit expozici války v Afghánistánu.

Radka
Radka

V životě nejsou důležité věci, ale okamžiky. Proto se snažím sbírat zážitky na cestách nejenom v Čechách, ale i v zahraničí

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentář