• Menu
  • Menu

Zámek Filipov

Alzheimercentrum Filipov

Osada s několika rybníky, s původním názvem Šintlochy, leží nedaleko Čáslavi. Opravený a krásný zámeček, tak trochu menší zámek „Hluboká nad Vltavou“, se schovává za branou  ve velké zahradě. Poblíž zámku je řada zajímavých  cihlových domků, které podobně jako přilehlý zámek jsou ukázkou anglické novogotiky.

Zámek Filipov

Nynější zrekonstruovaný  zámek, byl v 16 století hospodářským dvorem, kde byla po r. 1711 vystavěna kaple. Barokní zámeček s rozlehlým parkem byl přestaven za Filipa Krakowského z Kolovrat /por. 1760/, na počest stavebníka zvaný Filipov. V letech 1863-65 byl zámek rozšířen a i dvorem přestavěn ve stylu romantické anglické gotiky. Zámek je velká budova se štíhlou věží a bohatě členěnými fasádami, zakončenými atikami a cimbuřím. Po r. 1945 byl zámek používá  k hospodářským  účelům, byl zde Státní statek. V 70. letech 20 stol. přešel do správy Státní knihovny. Dnes slouží zámek jako Alzheimercentrum.

zámek Filipov – Alzheimercentrum

Alzheimercentrum Filipov

Centrum se nachází v prostorách kompletně zrekonstruovaného zámku v krásné a klidné přírodě. Zařízení disponuje moderní novou přístavbou s lůžkovou částí, zatímco historická část je věrně rekonstruována v původní podobě. Nedílnou součástí objektu je i pečlivě udržovaná zámecká zahrada.

Klienti jsou ubytováni ve dvou, tří a čtyřlůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Prostorné a útulně zařízené pokoje se nacházejí v zrekonstruované části budovy. Součástí objektu jsou i vhodně upravené a zařízené společenské a terapeutické místnosti vybavené potřebnými pomůckami, kde nejenže probíhají arteterapie, reminiscenční terapie, ergoterapie, fyzioterapie, rehabilitace a další aktivity, ale také slouží jako klidné místo, kde si mohou klienti posedět, odpočinout si, dívat se na televizi či si vypít kávu. Budova je třípatrová, částečně bezbariérová a má několik výtahů.

zámek Filipov – Alzheimercentrum

Akce

Každoroční zahradní slavnost v Alzheimercentrum Filipov o.p.s. je velkou akcí, které se zúčastňuje přes 350 lidí. Cílem je prožít společné odpoledne, kdy se ztrácejí bariéry mezi personálem zařízení a příbuznými klientů.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *