Jak pojmout cestování?
Cestování je náročné a cestování s dětmi je ještě mnohem složitější. Důležité je, jak se k tomu postavíte. Odjet v klidu a vše bude skvěle fungovat. Pokud si cestu řádně připravit, tak obtíže, chybné kroky a neštěstí se stanou pouze bezvýznamnými překážkami ve vašem novém dobrodružství. Důležité je vyhýbat se stresu, jelikož děti stejně jako psi tyto pocity vycítí a proto je tím jednoduše přenesete i na ně. Je důležité i přihlédnout na stáří dětí, na jejich i vaše fyzické možnosti. Někteří rodiče přeceňují někdy nároky na sebe i své děti. Pokud jedete jenom na kratší dobu, třeba týden, vymyslete něco jednoduchého a pro všechny přijatelného. Překonávání dlouhých letů i cest třeba autem, chce i dobu na odpočinek a aklimatizaci.
Co vzít s sebou,
nezapomeňte na léky. Pokud je dostatek místa není na škodu vzít sirup proti kašli a nějaké léky na alergii. Spousta rodičů to nevidí rádo, ale je možné použít i prášek na spaní /po poradě s lékařem/, ale ne dětem do jednoho roku. Hlavně pokud vás čeká dlouhý let, dáte ho dětem na spaní a všichni jsou pak spokojenější.
– určitě nezapomeňte dětské vlhčené kapesníčky, kterými můžete utřít téměř cokoliv jako ruce, obličej, ale třeba i záchodové prkýnko, nebo pokud je opravdu horko, poslouží jako příjemné ochlazení rozpáleného obličeje a krku.
– děti jsou pořád špinavé, a tak se vždy hodí cestovní prášek na praní, kdy můžete využít hotelového umyvadla k přeprání potřebných věcí, Sáčky na zip mohou také velice dobře posloužit v mnoha případech a při balení nezaberou téměř žádné místo.
– a konečně baterka, která poslouží v hrůzostrašném hotelovém pokoji při výpadku proudu
– vždy mějte po ruce něco k pití a něco k jídlu.
Vyrážejte na cestu v co nejvhodnější chvíli,
dětský spánek by měl být vaší výhodou. Pokud vyrážíte autem na dlouhou cestu, ideální je, pokud je to možné vyjet v době, kdy vaše ratolest ulehá ke spánku, nebo chvilku předtím, máte pak jistotu, že bude téměř celou cestu spát a vy i vaše dítě budete mít příjemnější jízdu, to samé platí i pro dlouhé lety.
Co nejpohodlnější let
– připravte se dopředu, snažte najít přesné rozmístění sedadel ke konkrétním letům po celém světě s podrobným popisem pro případnou rezervaci určeného místa v letadle. Dále promyslete, chcete- li sedět všichni pohromadě, nebo raději své děti rozdělíte, pokud víte, že pokud jsou spolu, je to s nimi o dost složitější.
– většina aerolinek, která dodnes podává během letu občerstvení nabízí dětská menu, která jsou pro ně přijatelnější a obsahují malou hračku nebo nějaké překvapení.
– na palubu jděte, pokud je to možné odděleně, některé aerolinky mají zvláštní přepážku pro cestující s dětmi. Jinak je ideální poslat do letadla jako prvního tatínka, s tím, že mu naložíte, co nejvíce zavazadel a maminka či babička zůstane s dětmi v hale, dokud je to možné. Tak si děti vybijí ještě trochu energie, což by v letadlové uličce již nebylo možné.
Hračky a knihy vybírejte s rozmyslem,
není ideální brát hračky, které se skládají z mnoha kousků, za to raději vezměte jejich oblíbenou hračku, u které máte jistotu, že si s ní vyhrají dlouhé hodiny. Hraček vezměte několik, ale nechte jim na hraní vždy jen jednu, kterou až je omrzí, vyměňte za jinou. Vezměte i něco na kreslení a větším dětem i nějakou digitální hru.
Dnes mnoho lidí využívá při letu svých autosedaček,
je tedy pravda, že musíte zaplatit další letenku, ale dítě je mnohem více v bezpečí a pro vás je cesta také mnohem pohodlnější.
Dědeček a babička,
vzít je na dovolenou? Pokud jste s nimi v kontaktu celý rok a hlídají Vám Vaše ratolesti, tak by si určitě zasloužili svoji dovolenou bez dětí. Chcete-li utužit rodinné vztahy, a s rodiči se vídáte zřídka, je na zvážení, jestli společná dovolená je to správné. Vždycky je to o velké dávce tolerance a vzájemného porozumění.
A potom je ještě otázka, zda čas, který jste si naplánovali strávit se svými dětmi by nebyl jenom povinností a zátěží pro dědečka a babičku. Možná by si právě spousty prarodičů zasloužili za všechnu tu péči o děti ve školním roce od nás dárek ve formě dovolené kdekoli a bez dětí. Může se stát (a nám se to stalo), že vám děti na dovolené onemocní. My měli s sebou babičku (…aby jsme si mohli užívat výletů, moře a přátel), děti byly maličké a týden strávený v italském letovisku u moře se změnil v noční můru. Všichni jsme se u dětí střídali a byli jsme šťastní, když jsme vybalili doma kufry a zaslouženě si odpočinuli.
Počasí a podnebí,
před cestou kamkoli je dobré se informovat o nejbližší i dlouhodobější předpovědi v dané oblasti. Při cestování za oceán se informovat o době monzunů, dešťů a nebo i naopak o období obrovských teplot…
Úvahy a rady o cestování s dětmi /Asie, a další země/
- děti většinou delší cesty zvládají lépe než dospělí
- až na výjimky si umějí každého získat
- zlepšují se v jazykových dovednostech
- rádi zařizují a cestu berou jako hru a dobrodružství
- je dobré je zasvětit do plánů cesty a je dobré navodit cestu tak, aby měly pocit, že i ony rozhodují, naučí se číst v mapách, vidí rozdílnost kultur
- poznají situace, kdy je potřeba se rychle rozhodnout,
- zažijí situace, kdy musejí něco překousnout a přetrpět nepohodlí a námahu
zlepší si svoji fyzickou i duševní kondici - naučí se uspořádat své věci na cestu a naučí se rychle se zabalit
- těší se na své kamarády doma a těší se do školy
- utužují se rodinné vztahy
Konzuláty a zastoupení v jednotlivých zemích: vyhledat před cestou na internetu a vytvořit si seznam zastoupení v jednotlivých zemích, adresy, důležité telefony, otvírací dobu. Vyřídit si včas a bez stresu víza do zemí kam se chystáte a informovat se o délce pobytu na kterou je vízum platné
Plán cesty: je dobré mít určitě plán cesty s vyznačením oblastí a míst, které chcete navštívit. Mít i několik dalších cílů v případě, že cestu zvládnete rychleji nebo nesplní Vaše očekávání. V některých atraktivních lokalitách si dát třeba několik dní rezervu, aby člověk mohl přidat nějakou zajímavost např. na doporučení jiných cestovatelů nebo domorodců. Vědět o možnostech ubytování, dopravy, lékařské pomoci v jednotlivých oblastech.
Věk: záleží kam a na jak dlouho jedete, kde se budete pohybovat a jak jsou děti zvyklé cestovat. Je to velmi individuální. V Asii cestovali lidé s dětmi od 4let, s dětmi starými jen pár týdnů jsme se setkávali v dobře zajištěných resortech. Naše cesty po Asii byly dlouhé 1-2 měsíce. Do Asie jsme jeli poprvé, když nejmladší bylo 7 let, té starší bylo 10 let. Děti s námi cestovali od miminkovského věku, to byly cesty po Evropě. Naše nejstarší dcera Andrea poprvé letěla sama za oceán ve svých 11 letech. Letěla na prázdniny do Kanady. Přestup byl v Paříži a zpátky ve Švýcarsku. Když jsem já navštívila poprvé letiště v Paříži dost jsem se zděsila, kam jsme kdysi to naše dítko poslala. Mé kamarádky mě oslovovaly krkavčí matkou. Jediný následek, který si dcera z toho odnesla je, že miluje cestování.
Holky a kluci – já mohu mluvit za holčičky, takže asi oproti klukům více dbát na hygienu, bezpečnost.
Škola a studium: chystáte-li se na delší cestu během školního roku je potřeba oznámit vaše rozhodnutí ředitelství školy a požádat o uvolnění dítěte určitě několik týdnů dopředu. S třídním učitelem popř. domluvit individuální plán učiva. Většinou jsme se nesetkali s negativním přístupem. Výjimkou byla Státní konzervatoř Praha, kde dcera uvolnění ze školy bohužel nedostala.
Lékař: před každou delší cestou jsme absolvovali prohlídky zubů, lékařskou prohlídku, některá očkování, mladší dcera alergologické vyšetření
Delší doba strávená s dětmi: člověk se musí naučit naslouchat jak svému chtění po poznání, ale měl by i naslouchat dětskému vidění na svět. Čas strávený společně je někdy rozbuškou na nervy. Ustát vše je na bázi diplomacie. Je dobré nějaký den zasvětit dětským radostem: jízda na slonech, jízda na kajacích, návštěva zoo, akvária, jet s nimi na motorce na výlet, vykoupat se v moři, v bazénu… nechat je vydovádět s novými kamarády.
Odpočinek: je dobré pamatovat i na odpočinek, děti mají spoustu vitality, ale cestování z místa na místo je někdy namáhavé a je dobré naučit se relaxovat.
Aby se nám neztratily: není tak těžké se ztratit ve velkých městech, velkých komplexech, na letišti i na malém nádraží, v restauraci …. je dobré vždy si určit místo – bod, kde se sejdete, poučit děti, že musí najít informace, oslovit strážníka…pro každý případ vždy mít u sebe v cizím /anglickém/ jazyce jméno, adresu a kontakt na rodiče. Používali jsme i mobilní telefony, ale ty nemusejí všude fungovat.
Dcera Andrea se ztratila ve svých deseti letech v Londýně, kde byla se svojí školou na týdenním pobytu. Z autobusové zastávky odjeli bez ní. Neztratila duchapřítomnost a svojí mizernou angličtinou oslovila strážníka na ulici(naštěstí!)! Odvedli ji na stanici. Bohužel kvůli špatné informovanosti si nepamatovala název hotelu, kde byli ubytovaní. Vše dopadlo dobře a dcerku si pološílené učitelky nakonec na té stanici vyzvedly. Bohužel vždy nemusí mít každý takové štěstí.
Hygiena: ne vždy je vše tak, jak jsou zvyklé, je potřeba je poučit, že si opravdu musí omýt po toaletě ruce, některá jídla, zmrzliny si raději odpustit. Hygienické vlhčené ubrousky jsou dobrou volbou v místech, kde hygiena nefunguje.
Zvířata: v Asii především, se všude potulují kočky, psi, narazíte na drůbež, opice. . je lepší děti nenechat na zvířata sahat, i když budou žadonit. Opice vypadají jako roztomilé, ale umějí i pěkně kousnout!
Očkování a antimalarika: je dobré hodně dopředu si zajistit nutná očkování, žloutenka, břišní tyfus, vzteklina… a popř. další potřebná očkování dle navštívených oblastí. Toto Vám poradí na specializovaných pracovištích a poradnách cestovní medicíny. Je dobré sledovat i diskusní fóra na internetu. Sára i já jsme např. měly velké problémy po očkování vztekliny. Na doporučení lékařů očkování nebylo dokončeno a my s odřenýma ušima mohli do Asie odjet. Antimalarika jsme měli zajištěné na všechny cesty do Asie. Je pravdou, že jsme je ještě nepoužili. Důvody jsme měli různé. Je dobré se poradit s pracovníky cestovní medicíny a sledovat diskuze na internetu.
Repelenty určitě! používání účinných repelentních přípravků má zásadní význam pro předcházení potenciální nákazy. Přenašeči jsou klíšťata, komáři, hmyz, mouchy, blechy… Vyjmenovat všechny možnosti ochrany není možné. My máme velice dobrou zkušenost s přípravky, které obsahují DEET.Poprvé jsme použili na poslední cestě v Asii. V zimním období bylo dost těžké v naší zemi sehnat, nakonec se povedlo, ale repelent obsahoval jenom 30 % DEET. Děti do dvou let by hranici 30% DEET neměly překročit. Osvědčil se nám repelent zakoupený v Thajsku s 80% DEET. Název si už nepamatuji. Cestovatelé na internetu doporučují BushManRepelent- 80 % v gelové podobě www.Kokabura.cz. V oblastech, kde není nebezpečí např. malárie jsme používali přípravky zakoupené v Asii. Další přípravky, které jsme používali obsahují např. citrónovou trávu a další látky, které dotěrné komáry a hmyz odpuzují.Opět tyto přípravky se nám osvědčily. Určitě je důležité před cestou sehnat přípravky u nás a doplnit potom v zahraničí. Pití nápoje připraveného a nabízeného v Asii z citrónové trávy je nejenom lahodné, ale je i prevencí proti hmyzu.
Insekticidní prostředky (k hubení hmyzu): např. Biolit L, Off + v některých oblastech možno použít i ochranu do zásuvek a nejlépe opět použít přípravky, které prodávají a používají v dané oblasti. Jsou vždy nejúčinnější
Ochranné opalovací krémy – velké téma, ale jisté je, že chránit sebe i své děti bychom měli, kdy na obličej jsme v Asii první dny používali ochranu 50. Já po celou dobu cestování.
Brýle proti slunci s UV filtrem – určitě používat, ochrání nejenom proti slunečnímu záření, ale i proti prachu a hmyzu.
Pomáda na rty – jelení lůj – ta se hodí vždy a všude
Proti hadímu uštknutí : zní to nebezpečně a může se to stát. Já byla do džungle i Asie připravena a vybavena od firmy, která dodává pomůcky i pro armádu. (lehké dalekohledy, speciální fólie proti chladu a vodě, svíčka na 80 hodin, sirky, které zapálíte i ve vlhku, a v neposlední řadě speciální odsávačku na hadí uštknutí. Původně jsem chtěla ještě lepší pomůcku, ale byla vyprodaná! Od své rodiny i přátel jsem byla označována za malého pesimistického šílence. Jediné, co mi neprošlo, byl vojenský nepromokavý vak, který bohužel byl těžší než celý můj plný batoh do Asie. Odsávačku jedu jsem darovala našemu thajskému průvodci, ani se neumíte představit jak byl šťastný. Dlouho ji sháněl. . Ubezpečil mě, že tato pomůcka může zachránit i život. Je pravdou, že ve chvíli, kdy jsme se setkali s hady v džungli jsem už odsávačku neměla a je velkým štěstím, že jsme toto setkání přežili bez újmy na zdraví!
Lékárnička na cesty: zodpovědnost je na každém z vás jak se na cestu vybavíte, když cestujete s dětmi a nejen s nimi vždy před cestou konzultujte problémy a vybavení s odborníky a svými lékaři, je také důležité kam cestujete a informace před cestou o dané zemi jsou nezbytné. Důležité je na cestě chránit léky před nadměrným teplem, před dětmi, číst příbalové letáky a hlídat jejich datum spotřeby.
Orientační seznam, co by měla lékárnička obsahovat:
Antimalarická profylaxe: předepsaná lékařem
Základní potřeby pro první pomoc při poranění nebo úrazu: tlakový obvaz, sterilní čtverce, náplasti, antiseptikum (Septonex, Jodisol).., elastické obinadlo
Léky proti alergii (rýma, zánět spojivek, kopřivka, při poštípání hmyzem): Tantum gel k potírání postiženého místa, Dithiaden tbl., Claritin tbl., Fenistil kapky, Xyzal
Léky proti bolesti a teplotě
Léky proti průjmu: nevstřebatelné
Antibiotikum k profylaxi a léčbě průjmu (předepsané lékařem), Imodium – námi osvědčený, Smecta nebo živočišné uhlí
Léky k ošetření očí: Ophthalmo-Septonex kapky
Léky na kožní plísně: Canesten, Micetal krém
Léky proti poševním zánětům,
Léky proti cestovní nevolnosti ,
Antibiotika proti infekcím (angína, zápal plic, záněty močových cest): Tyto léky nepatří do rukou laika, předepisuje je zásadně lékař. Při pobytu v tropech a subtropech, kde není dosažitelná lékařská péče a je nebezpečí z prodlení (např. vysoké horečky trvající déle než 24-36 hodin) je vhodné použít antibiotikum, které Vám na cestu předepíše lékař.
Prostředky k dezinfekci vody: zakoupíte v lékárnách
Lékarnička na našich cestách byla vždy těžkým, ale důležitým břemenem. Nemuseli jsme žádné drastické metody použít a nezažili jsme žádné dramatické úrazy.Mimo úrazů kolen, několika mírných břišních komplikací,vyjmutí klíštěte, rány od pijavic a rány od korálů a zvláštní „cestičkové infekce“ z Laosu /s kterou si nevěděli rady laoští ani thajští lékaři/,kterou úplně přesně diagnostikoval náš kamarád z ČR – a na kterou zabral obyčejný Lamisil
Na všechny cesty kvůli mediálním šílenstvím jsme měli připraveny léky na ptačí, prasečí chřipku a vozili s sebou antimalarika, které jsme nepoužili.
Jídlo a potraviny: při první návštěvě Asie byl toto dost velký problém. V té době byl největší tlak médií na ptačí chřipku a tak jsme odmítali jíst vejce, kuřata … Vlastně k naší velké škodě jsme se báli jíst na ulici a dost často jedli ne moc chutně připravená jídla evropského stylu. Navíc jsme spíše vegetariáni, jíme /až na Sáru/ ale vše od ryb. Děti, když po nějaké době spatřili pizzerii mohli se ujíst k smrti. Dnes už tento problém je zažehnán, thajské delikatesy si užíváme a i děti si už našly svá oblíbená jídla.nedoporučuje se v horkých klimatech jíst neupravené ,syrové maso/i ryby/,mléčné výrobky, pokud nejsou garantovány výrobci v obchodech. Vždy, ale je dobré mít v batohu nějaké sušenky a pochutiny, které se nezkazí a které děti mají rády. Např. v Thajsku, Laosu, Kambodži, Vietnamu už není problém ve velkých supermarketech sehnat vše evropské.
Pitný režim a tekutiny: v tropických a subtropických oblastech by člověk měl pamatovat určitě aspoň v prvních dnech, že tělo ztrácí více soli. Doporučená je voda balená /a řádně uzavřená/. To platí i džusech a šťávách. Na všech cestách je potřeba, když jdete s dětmi mít vždy láhev s pitnou vodou v batohu nebo tašce.
Voda a koupání:
Voda může být kontaminována jinými lidmi, lidskými splašky nebo psými výkaly. Náhodné polknutí malého množství vody kontaminované výkaly může způsobit průjem a další infekce. Nekoupejte se v blízkosti pláží, které mohou být kontaminovány lidskými splašky nebo psími výkaly. Pokud sami onemocníte průjmem, neměli byste se koupat, abyste dále nekontaminovali vodu.
V tropických oblastech Afriky, Ameriky a Asie je velké množství jezer, řek s pomalu tekoucí vodou, kanálů, rybníků a močálů, ve kterých je možné se nakazit parazitárními onemocněními, např. schistosomózou (syn. bilharzióza) – při koupání v kontaminované vodě se na člověka mohou přenést larvy, které žijí ve vodě a mají schopnost pronikat lidskou kůží a dozrávat v dospělé červy v krevním oběhu některých orgánů. V nich kladou vajíčka způsobující onemocnění. Nejčastější je postižení močového a trávícího ústrojí. Vyvarujte se koupání nebo brouzdání ve sladké stojaté vodě ve volné přírodě! Nemyjte si v ní ruce ani nohy. V případě, že k tomu došlo, snížíte riziko nákazy okamžitým osušením ručníkem. V hotelových bazénech (s chlorovanou vodou) a mořské vodě riziko uvedených parazitóz nehrozí.
Před cestou k moři a to především do exotických oblastí je dobré se seznámit s nástrahami moří a oceánů.Oceány a moře v sobě skrývají mnohá netušená nebezpečí v podobě neznámých, jedovatých živočichů. S nejnebezpečnějšími nástrahami z živočišné říše se seznámíte zde.
Ubytování: je dobré si vyzkoušet vše od obyčejných chatrčí po příjemný resort. Po cestě v Asii jsme používali hotely nebo guest housy ve velkých městech, bungalovy a chaty v přímořských oblastech, několikrát jsme bydleli i v zařízených resortech s apartmány, bydleli jsme ve stanu i na stromě., v autobuse i ve vlaku.
Doprava a mezinárodní řidičský průkaz vyzkoušeli jsme téměř vše : motorky, auto, kolo, rychlé lodě, bárky, vlak, autobus, letadla malá i velká,tuk – tuk motorový i poháněný lidskou energií,taxi i jízdu na lanech
Před cestou je potřeba vyřídit mezinárodní řidičský průkaz.V Asii je problém, že některé půjčovny nejsou pojištěné a tak raději nedomýšlet, co se děje v případě nějaké krádeže nebo havárie?Technická úroveň některých půjčovaných dopravních prostředků také není zrovna úplně ideální. Je potřeba aspoň v rámci možností zjistit o půjčovně /hlavně u aut a motorek/ to nejdůležitější a to je pojištění.V Laosu jsme si zapůjčili kola a po pěti minutách jsme je museli do jednoho vrátit, jedno nebrzdilo, na druhém byl spadlý řetěz …třetí se klepalo…….Ale odměnou za všechny úskalí bylo vždy zažít a vidět něco nového a neobvyklého, udělat si svůj program a zažít spousty legrace i trápení na cestách i necestách.A pravidlo velmi důležité : nehavarovat a nezranit se!
Např ve Vietnamu náš mezinárodní řidičský průkaz je neplatný.Takže je dobré vždy dopředu zjistit zda v navštívených zemích průkaz platí.
Letenky: letenky do vzdálenějších destinací je dobré mít zarezervované a koupené i několik měsíců dopředu, nejenom kvůli ceně, která může být i o polovinu menší než v sezóně, ale i kvůli plánování dalších oblastí během cesty.
Letecké společnosti: Na různé letecké společnosti je dobré se informovat a např. sledovat i diskuze na internetu na toto téma.
Letadlo a letiště: po Asii jsme nalétali tisíce kilometrů.V Thajsku i mezi jednotlivými zeměmi jsme používali zvýhodněné lety a letenky tzv.airpassy = lety 3-5 kupónů za zvýhodněnou cenu, které nabízejí různé letecké společnosti. My jsme využili Bangkok arways a Thai arways. Airpassy jsme měli zajištěné z ČR. Airpassy jsme velice ocenili hlavně během vánoc a silvestra, kdy letadla byla plná a ceny vysoké.
Do letadla je třeba se vždy trochu připravit. Pokud je to možné, mít pro dítě něco k snědku a na letiště pití. Na letištích je vše předražené. Stalo se nám několikrát, že let byl zpožděn / i o 13 hodin /a ne vždy máte možnost něco zakoupit, hlavně na malých letištích / tříhodinové čekání v přecpané, nedýchatelné odletové hale v Luang Prabangu byla utrpením /.
Klimatizace v dopravních prostředcích /letiště, letadlo, autobus, vlak, taxi/ – v Asii jsou dopravní prostředky na nás evropany neskutečně přechlazovány. Ocenili jsme, že jsme vždy měli po ruce teplejší mikinu.
Náhrady a možnosti při dlouhých prodlevách v odletu – dopředu si zjistěte, jak Vaše letecká společnost řeší opožděné lety jak na dlouhých trasách za oceán ,tak při kratších letech mezi státy.Vždy si nechte potvrdit případné zpoždění přímo v místě, kde ke zpoždění došlo a nenechte se uchlácholit pracovníky, že to vyřeší někdo při Vašem příletu do cílové země. My měli zpožděné letadlo z Moskvy do Bangkoku o 10 hodin a vznikly nám obrovské komplikace, ulétl nám spoj na sever Thajska, museli jsme narychlo řešit ubytování a přebukování letenek. Měli jsme nárok na docela slušné náhrady, ale chybělo odmítnuté potvrzení z Moskvy. . a následovali i velice nepříjemné dohady při doletu do Bangkoku…
Oblečení: na dlouhé cesty volte opravdu pohodlné a kvalitní oblečení, volné a prodyšné. Používejte lehké a dobře udržovatelné přírodní materiály. Pokud jedete nebo letíte na noc přidejtei milovaný polštářek a jemnou přikrývku, pohodlené boty pro případ noční toalety, či jiného transportu.V příručním zavazadle mějte i pláštěnku, tepláky, šortky, náhradní triko.Je důležitá i barva oblečení, výrazné a barevné oblečení přitahuje hmyz.Ostře žlutá halenka je omylem považována třeba za krásnou pampelišku.
Obuv: určitě kvalitní, pevnější a prodyšnou obuv. Je dobré mít obuv s plnou špičkou /i třeba sandály s plnou špičkou/ Takový nakopnutý palec to je hned a pak je ouvej. Na botách nešetřete.Spokojené nožičky, spokojený človíček.
Pokrývka hlavy: mít na hlavě příjemný vzdušný šátek nebo kšiltovku je samozřejmostí. Úpal nebo úžeh je hodně nepříjemný a na cestách dvojnásob.Materiál by měl být opět vzdušný, lehký a z přírodních materiálů.
Prostěradlo a šátek: moje / i naše/ velmi důležité pomůcky na cestách. Lehké bavlněné prostěradlo se hodí nejenom jako rychlý pomocník při provizorním ležení, ale i jako pokrývka v tropických oblastech nebo když je Vaše kůže spálená od slunce.Velký lehoučký bavlněný šátek použílete v letadle, na lodi ,vlaku, autobuse jako pléd proti chladu z klimatizace nebo naopak na pláži, na nádraží, na cestách proti velkému úpalu, či větru. Použití má i jajko příjemná přikrývka.
Zavazadla na cesty: pokud jedete do hotelu, tak volba pojízdných kufrů je asi jasná. Při cestování v delším časovém úseku, do vzdállenějších destinací s častými přesuny je to už složitější. Volba batohu, odlehčeného, s obsahem x litrů pro každého z Vás je velká alchymie. Není nic strašnějšího, než když vláčíte batoh po Bangkoku nebo v džungli! Na cetsování používáme kvalitní batohy, ale ani ty Vám nezaručí, že se do nich vždy vše vejde, že Vám v urputném vedru nebudou přítěží a že je někdy rádi ze svých zad odhodíte do podpalubí, na korbu auta, či autobusu.
Děti si na našich cestách, nosili z 90% vše na svých zádech.Do Asie si na sebe nemusíte brát hory oblečení, ale když cestujete delší dobu po různých místech je to přeci jenom složitější.My jsme to řešili při cestách na delší dobu po Asii:
možností úschovy bagáže s teplými věcmi, nebo naopak potápěčskými v hotelu /v Bangkoku/, kam jsme se několikrát vrátili.
Proti dešti: mít lehkou, v balíčku zabalenou pláštěnku je určitě dobré. i když při rychlých prudkých deštích Vás úplně neochrání.
Svítilna: vždy a všude mít na cestách s sebou.Nám se osvědčily tzv. čelovky. V Asii na spoustě míst na noc vypínali proud a mít baterku vždy po ruce je nutností.
Nakupování věcí /dárků/ na cestách: tak to byl pro nás holky asi nějvětší problém. Nádherné hedvábné věci v Kambodži, Vietnamu, Thajsku, rukodělné výrobky, šperky, přehozy,sochy, dětí milovaná užasná trika, koření..do našich plných batohů se nikdy nevešly.A tak řešení bylo nelehké, tatínek měl batoh těžký, ale vždycky se nějaká skulinka našla a nějaké to triko a šátek se tam propašoval.Jeho batoh těžknul, a tak záchranou byl příjezd právě do hotelu v Bangkoku, kde jsme mohli dárky zanechat. A slastně nakupovat dál…
Při našich odjezdech do Evropy jsme to vždy museli řešit zakoupením velké kufru a poklady do něho nasoukat.
Jazyky: nevyjadřuji se k těm, co cizí jazyky ovládají, ale k těm, kteří jsou na tom jako já, tzn. základní znalost /mizerná/ angličtiny. Honza a děti to samé, takže nic moc…V Asii jsme si ve většině případů vždy nějak domluvili.Vznikali i legrační situace, ale když Vám druhá strana chce porozumět, tak to většinou jde. Několikrát sníte jiné jídlo, vypijete jiné pití, možná dojedete i kousek jinam, ale nic zásadního. .se neděje. Ale prosím, pokud máte jazykové střevo. .učte se cizí jazyky!!
Peníze: na cestu po Evropě a po světě je důležité zjistit jaká měna se používá v dané oblasti, jak je dosažitelná, zda fungují bankomaty. Určitě se ve s vé bance informujte o platnosti karet v cizině. V některých zemích je možné použít i šeky.V Asii jsme měli dobrou zkušenost z vybírání peněz z bankomatů, V Kambodži, Laosu a Vietnamu bylo výhodnější mít s sebou US dolary.
Proti krádeži:každou hotovost jsme měli pečlivě rozdělenou na více částí. Každý člen rodiny včetně dětí měl u sebe dolary a eura, to pro případ, že by z nás byl někdo okraden. Osvědčily se nám taštičky pověšené na krku, kde jsme měli doklady.Děti ofocené své doklady. Všichni jsme měli u sebe jméno, kontakt na nejbližší osoby.Vše v anglickém jazyce.
Je důležité veškeré důležité doklady, pasy.,kontakty, rezervace..mít ofocené a schované v nějakém zavazadle.
Hlavně to chce vzít si hodně drobných, děckám každou chvíli přeletí přes nos, že bez té či oné pitominky se neobejdou. Co se her a hraček týče, ideální je brát si míček, karty a cestovní dámošachy, tužku a papír – to vystačí nadlouho samo o sově, netřeba tahat tunu jiných věcí.
A co si píšu červeným písmem. Baterky! Teda spíš čelovky. Hodně chodíme a stane se, že prostě občas se nějaká pokazí, vždykcy máme aspoň jednu rezervní.
děti jsou dobří parťáci na cesty , když je člověk zapojí a nenechá je nudit se , baterky vozíme všude 🙂