• O Australii a Oceánii

  Austrálie, oficiálně Australské společenství, je stát na jižní polokouli tvořený stejnojmenným kontinentem, dále pak velkým ostrovem Tasmánií a množstvím menších ostrovů v JižnímIndickém a Tichém oceánu. Na severu sousedí s Indonésií,Východním Timorem a Papuou Novou Guineou, na severovýchodě se Šalamounovými ostrovyVanuatu a Novou Kaledonií a na jihovýchodě s Novým Zélandem.

  Australská pevnina je obydlena více než 42 000 let domorodými obyvateli. Po ojedinělých návštěvách rybářů ze severu aevropských objevitelů a obchodníků v sedmnáctém století byla v roce 1770 východní polovina kontinentu zabrána Velkou Británií, pobřeží osídleno transporty trestanců a 26. ledna 1788 vyhlášena jako kolonie Nový Jižní Wales. S nárůstem populace byly objevovány nové oblasti a tak bylo během 19. století vytvořeno pět dalších samosprávných britskýchzámořských teritorií.

  1. ledna 1901 se šest kolonií stalo federací, čímž byl vytvořen Australský svaz. Od té doby v Austrálii funguje stabilní liberálnědemokratický politický systém podobný politickému systému Kanady a dalších zemí. Hlavním městem je Canberra. V Austrálii žije přibližně 22 milionů obyvatel, převážně ve velkých pobřežních městech jako SydneyMelbourneBrisbanePerth,Adelaide a Darwin.

  Oceánie je zeměpisný a kulturní celek, který se rozkládá v Tichém oceánu. Zahrnuje přes 20 000 tichomořských ostrovů a z politických i jiných důvodů se k ní počítá také Austrálie, která je ovšem z tektonického hlediska plně samostatným kontinentem. Někdy se tato oblast označuje též jako Austrálie a Oceánie, nebo jen Austrálie.

  Zdroj: http://cs.wikipedia.org/

  Číst více...

  Články

  NOVÝ ZÉLAND – JIŽNÍ OSTROV 4

  od • 7.4.2015 • Nový Zéland - Jižní ostrov • Štítky:, , , , , , • zobrazeno 1 058 krát • 0 komentářů

  Nádherný Nový Zéland

  Opouštíme ledovec Franz Josef a ráno vyjíždíme k Lake Matheson v blízkosti Fox Glacier, příroda zde vytváří skutečně ohromující obrazy Nového Zélandu. Vznešeně se zde tyčí nejvyšších vrcholy Aoraki (Mount Cook) a Mount Tasman.

  [Číst více…]