• Menu
  • Menu

Skandinávie s Ajou 10 -Sámský festival

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Norsko » Skandinávie s Ajou 10 -Sámský festival

JUHLS – muzeum stříbra Kautokeino

Venku je počasí, že by psa nevyhnal. Je 8 hodin a na benzínce u záchodu už je fronta. Uf. Konečně! Nabereme vodu, v autě  si děláme snídani. Čaj máme ještě v termosce. Vločky, ovoce a jogurt nejsou úplně ideální, ale je to nejjednodušší. Vyhříváme se na předních sedačkách.

Ráno snídáně v autě

Kolem 10 hodiny se posouváme o kus dále /asi o 1km/, chceme do muzea stříbra. Všude jinde je zavřeno a tak volba padla na muzeum, kde snad bude teplo. Jsme dost vymrzlé, ani se nám nechce převlékat. Ajka má na sobě pyžamo se soby, je teplé a tématické. Parkujeme nad muzeem a po schodech se k muzeu doklouzáme. Jsme tu první, paní ještě ani nestačila odemknout dveře.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

JUHLS – muzeum stříbra Kautokeino

Zakřivená a dynamická geometrie budovy,  spojení  moderního designu  s malebným zasněženým prostředím. Okolí s výhledem na řeku Kautokeino a okouzlující město na náhorní plošině Finmarku.  Zde se nachází první dílna na výrobu stříbrných šperků ve Finnmarku.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

Už vstup do muzea nás překvapil. Nádherné expozice šperků a umění,  k tomu tématická velikonoční  výzdoba a pohodová a velmi útulná galerie. Volně můžeme procházet prostory, u prosklených oken jsou stolečky, kde je možné si udělat kávu, čaj. Fascinuje nás slepičí a ovčí chlév, který  přímo odsud můžeme sledovat za sklem.  Samozřejmostí /pro nás velmi důležitou/ je záchod.

živé slepičky za sklem

Určitě je pro nás velkým překvapením expozice, která přibližuje spíše Asijskou kulturu. Vznikla díky době, kdy pár žil s jinými nomádskými kulturami v Afghánistánu. V této expozici, kde jsou nádherné koberce, sochy a další umělecká díla, to zvláštně zapáchá. Rezavá kočka,  která  je tady evidentně doma, má dnes velké trávící potíže a nekontrolovatelně si otírá zadek do všech těch krásných a drahých  koberců. Uf. Jdeme to nahlásit /promiň, kocourku/, přeci jenom jsme v muzeu samy a kocour se umí rafinovaně schovat…aááá.

kocourek posránek v muzeu

 

V dalším křídle se nachází muzeum starých předmětů z 50. a 60. let 20. století, včetně kostýmů a příborů. V nedaleké místnosti můžete obdivovat mozaiky ze skla, dlaždic a drobných předmětů.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

Stříbro

Galerie vyrábí ručně vyráběné sámské šperky, které se často používají při svatebních obřadech této tradiční civilizace. Prohlédněte si fascinující drobnosti a šperky vystavené na výstavě. Možná se rozhodnete koupit si něco vzácného domů. Já neodolala a koupila si nádherný stříbrný prsten.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

Role stříbra stříbra v komunitě nomádů Sámů má nezastupitelnou roli.   Používá se jako platidlo i jako způsob vystavování bohatství. Vznik této galerie umožnil místním Sámům navrhovat a vyrábět si vlastní šperky.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

Galerie představuje celoživotní dílo Franka a Regine Juhlsových. Mladí dobrodruzi postavili tuto impozantní stavbu v roce 1959  ještě předtím, než byly v této chladné divočině vybudovány silnice.

Rodina Juhlsových se vyjadřuje v několika formách v oblasti umění a řemesel, ale výroba šperků se stala tou nejdůležitější. Každý šperk se dodnes vyrábí v celém rozsahu v dílně v Kautokeinu. Tím je docíleno zajistit udržitelnou a etickou výrobu – s respektem k životnímu prostředí, kultuře a společnosti, ve které žijí.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

Jejich práci mohou návštěvníci obdivovat i v západním Norsku- ve městě Bergen, kde má výrobna pobočku. Unikátní šperky ze stříbra  tvořené z obrovskou kreativitou a nadčasoasovostí.

OTEVÍRACÍ DOBA KAUTOKEINO

  1. června – 23. června , každý den od 10:00 do 17:00
  2. června do 31. Července, každý den od 9:00 do 18:00
  3. srpna – 20. září, každý den od 9:00 do 17:00
  4. září – 1. června 2026, po – so 10:00 – 17:00, ne 12:00 – 17:00

Muzeu, kde je nám tak dobře, opouštíme až ve chvíli, kdy se sem začínají trousit další návštěvníci.

Muzeum stříbra Juhls Kautokeino

 

Retro – cross skútrů

Počasí se moc neumoudřilo, prší, jedeme na  Cross – retro skútrů, závod se koná kousek za městem. Zaparkujeme dost daleko, od místa, kde jsou závody a tak jdeme  dost  dlouho  pěšky začvachtanou cestou, kde nás předjíždějí auta.

Závod je už v plném proudu. Divoké stroje, diváci, prima atmosféra. Závody různých typů skútrů a  věkových kategorií. Jsme jak máčenky. Jdu zpět k autu napřed, je mi zima. Kousek za závodištěm mi zastavuje auto plné pasažérů a nabízí mi odvoz.  Vidím na autě nápis Kirkenes a tak nastupuji. Řidička je přímo z Kirkenes a má radost, že znám Snow hotel, zbytek osazenstva je z Německa. Jsou z Hannoveru, bingo, tak tam to taky znám, bydlí tam naše Terka.

Vystoupím na parkovišti a zapínám topení v kabině. Ajka za chvíli také přichází.

Retro- cross Kautokerino

Loučíme se s festivalem Sámů v Kautokeino

Nakonec narychlo měníme plány,  a tím končí pobyt na Sámském festivalu v Kautokeino. Na hlavní programy, které jsou až za 2 dny, už čekat nebudeme. Pomalu se vydáme na cestu.  Narychlo bukujeme hotel  ve městě Alta.

Cesta do Alty je dost pomalá, počasí a odklízení cest nás zdržují. Prší, sněží a po cestách tečou proudy vody.

cesta do Alty ,Norsko

Hotel Thon

Vybraly jsme jeden z „levnějších“ hotelů,  Thon. Bydlíme ve čtvrtém patře. Pokoj je krásný a čistý. Vedle vchodu je pizzerie a tak si dáme  pizzu a nějaké dobroty k tomu. Pijeme vodu. Na pokoji si pak dáme colu s rumem  (pravý český Božkov/. Pohodlná postýlka a teplá sprcha. Přímo z okna máme výhled na krásný kostel – Katedrálu polární záře.

Hotel Thon, Norsko

(cena na 1 nic s luxusní snídaní je pro obě za 3300 Kč).

Northern Lights

Nordlyskatedralen –moderní Katedrála polární záře s čtyřmetrovou bronzovou sochou Krista, otevřenou v roce 2013. Katedrála polární záře v Altě je poslední v řadě kulturních projektů navržených  známým dánským architektonický studiem Schmidt Hammer Lassen architects. Katedrála pojme 350 návštěvníků, součástí jsou i kanceláře, výukové místnosti, výstavní prostor a farnost.  Výsledná podoba objektu, který stojí  na ploše  1917 m2,  má spirálovitý tvar točící se z přízemí až do podoby 47 metrů vysoké zvonice. Fasáda je obalena lesklým titanovým pláštěm, který má za cíl odrážet polární záře.

katedrála Northern Lights Alta

Alta

Alta leží  na pobřeží stejnojmenného fjordu v severní části Norska, je druhým  nejseverněji položeným městem na světě nad deset tisíc obyvatel. Alta leží z větší části na pevnině, ale zahrnuje také ostrovy Stjernoya a Seiland.

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *