• Menu
  • Menu

Božanov

Obec Božanov

Božanov mě překvapil několikrát. Tato  pěkná obec nedaleko polských hranic je  v mém povědomí zapsána jako místo, kde je lom a kde se těží světlý až okrově zbarvený hrubozrnný  a krásný pískovec  ( …využíváme někdy v zahradní architektuře) a za druhé, že tady má chalupu už 20 let moje kamarádka z dětství Miluška. To, že tady je několik krásných stavení lidové architektury  a mimořádně hodnotný kostel sv. Máři Magdalény  snad postavený dle plánů K. Dienzehofera a že všude kolem je nádherná příroda, jsem nevěděla.

krásná příroda kolem Božanova

Srpnové počasí lákalo ke koupání a tak jsme se nechali zlákat a zašli necelý kilometr od parkoviště k vodní nádrži Pod korunou. Nádrž má pronajatou soukromník, koupání není zakázané, ale asi to tu spíše je pro rybáře.  Okolí upravené, a místní nám říkali, že všichni se jezdí koupat na přírodní koupaliště do Polska, do Radkowa.

Obec Božanov se nachází  v Broumovském výběžku pod jv. Koncem Broumovských stěn s vrchem Koruna. Obec poprvé doložená v r. 1526 jako Bosanow. Založili ji broumovští benediktini prostřednictvím lokátora Bertholda, s, snad na místě starší slovanské osady, jako ves lánového typu,, do níž byli povoláni němečtí osadníci. Vesnice se později se podle svého zakladatele nazývala i Berhelsdorf či Batzdorf.V r 1677 tu byla založena panská myslivna, dohlížející na těžbu dřeva z okolních lesů. V r. 1938 se obec spolu s celým Broumovskem stala součástí Německé říše.Po odsunu německých obyvatel v r. 1946 byla dosídlena českými přistěhovalci vnitrozemí. Řada statků a chalup však zůstala prázdná, zpustla a byla zbořena. Z 243 domů, které tu byly ještě v r. 1950, jich zůstalo do r. 1991 stát už jen 91.

Božanov

Kostel sv. Máří Magdaleny

Dominantou Božanova je kostel sv. Máří Magdaleny. V obci stojí socha p.Marie Immaculaty z r. 1781, pod kostelem pak sousoší Ukřižování z r, 1789 , v lesíku směrem k polské hranici kaple Nanebevzetí P. Marie z r. 1890s léčivou Mariánskou studánkou obnovenou křížovou cestou.

kostel sv. Máří Magdaleny v Božanově

V Božanově prožila mládí spisovatelka Marie Stryjová – Lowensteinová, rodačka z Ukrajiny, odkud se jako volyňská Češka v r. 1947 se svými rodiči a sourozenci vrátila.

 V Božanově se každoročně pořádá soutěž v kosení trávy nazvaná Bojanovský sekáč a sekanda.

/pozn. v článku byly použity některé pasáže z knihy Velká turistická encyklopedie – Královehradecký Kraj  – Petr David a Vladimír Soukup /

Ubytování jsme byli nedaleko Božanova (asi 18km) v krásném zrekonstruovaném penzionu Zámeček v Janovičkách.

Lidová architektura – Božanov
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *