• Menu
  • Menu

Cinque Terre, Unesco

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Cinque Terre, Unesco

Cinque Terre – „pět zemí“

Bylo by velkou chybou vynechat tento kus mimořádně zajímavé krajiny v Ligurii na severozápadě Itálie . Již od roku 1997 je Cinque Terre součástí UNESCO a  od roku 1999  je zde na ploše  necelých 40 km2 vyhlášen národní park. Svahy , které klesají do Středozemního moře, jsou  porostlé vinicemi i olivovníky a jsou tak strmé, že vinaři a pěstitelé  jezdí za svými políčky lanovkou.

Cinque Terre

Je nadmíru jasné, že zdejší obyvatelé se živí vinařství a rybolovem. Poslední dobou přibyl také turismus. V oblasti je několik hotelů a také v některých vesnicích jsou k dispozici pokoje k pronajmutí. Pokud uvidíte na ceduli camere nebo affittacamere – jste na správném místě, kde si pokoj můžete pronajmout.

A at´už při západu slunce budete sedět na terase hotelu nebo na balkoně některých z domů, určitě vás rozehřeje proslulý citrónový likér  limoncino či některé z výborných zdejších vín /Morasca a Chiaretto del Faro, sladké Sciaccher..)

Vlakem nebo lodí

V této oblasti je hojně využíván vlak, který zde jezdí každých 15 minut (Janov -La Spezia). Jednodenní jízdenka za 3 Eura umožní neomezené cesty mezi Monterossem a La spezií. Dalším dopravním prostředkem z Janova je lodní přeprava – trajekty a katamarány plují 3 krát – 6 krát denně během sezóny.

Cinque Terre

Můžete se vydat naučnou stezkou podle pobřeží. Turisté si zde mohou zapůjčit kola . Dalším vyžitím je určitě koupání a šnorchlování…k úžasným zážitků však patří i ochutnávky vína a zdejších specialit. Krásné na Cinque Terre je, že sem nesmí auta a tak si můžete užít poklidné procházky při chůzi do některých z vesnic.

Cinque Terre – to je  v překladu  „pět vesnic „

1. Monterosso – ze skal shlížejí dolů na oblázkovou pláž obrovské sochy…

2. Vernazza – krásná promenáda a náměstí s pohledem na průzračné moře, odtud vedou schody

k hradu Castelo Doria , odtud pak nádherný výhled

3.  Comiglia – vesnice položená vysoko nad mořem se středověkou věžíLa Torrea vyhlídka

  Belvedere Santa Maria

4. Manarola – zde se pětuje nejvíce vína, stojí zde kostel ze 13 století. Zvonice sloužila jako pozorovatelna a oratorium – sloužilo jako nemocnice malomocných.

5. Riomaggiore – shluk domů rozsetých po rokli, náměstíčko a rybářské loďky

Cinque Terre

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *