Jak jsem se potkala s CouchSurfingem .
Slovo, jehož význam jsem neznala, jsem poprvé zaslechla před třemi lety od své dcery Ajky. Jedním uchem sem a druhým ven! To bylo samé , že to je úžasný, paráda a tak dále . A tak doslovný překlad spát na gauči se téměř naplnil a to velmi záhy.
Zapomněla jsem na to, až do osudného dne. Seděli jsme doma s přáteli na terase, bylo teplíčko, možná květen. Do našeho veselí přišla mladá žena s batohem na zádech a hledala Andreu, jak jsem pochopila z jejího německého dialektu. Ta právě někam zmizela, a tak díky několika sklenkám vína, šlo i konverzovat v jazyce, který neovládám. Dozvěděli jsme se, že bude u Ajky tři dny bydlet ( rozumějte, ona má byteček tak 15 m2), takže prý bude spát na zemi na karimatce…tak to byla první couchsuferka, kterou jsem v životě viděla !
Další týdny nám přinesly další a další návštěvníky z USA, Austrálie, Brazílie, Německa, Polska, a dalších exotických či méně exotických zemí naší planety. Musím říci, že už jsem se ani neorientovala, kdo, kdy, a kde spí…Ajka postupně (a to zaslouženě) získala od svých nocležníků dobré reference, potřebné pro další setrvání v organizaci. Někdy už jsem měla těch Couchsurferů tak akorát dost!
Uběhlo půl roku a Ajka jela s Klárkou na Hawaii. A tak postupně vyzkoušely CouchSurfing v Seattlu, v Kalifornii, na Hawaii i na Islandu. Přibývaly další země Německo, Švédko, Japonsko…a já si na ten pojem i CouchSurfing začala zvykat.
Mé první aktivní setkání s CouchSurfingem bylo ve chvíli, kdy mě Ajka pozvala na neformální setkání CouchSurferů v Praze. Ve vietnamské restauraci se sešlo asi 25 lidí z celého světa, nebyli jenom mladí, i když těch byla převaha. Bylo to neskutečná a úžasná atmosféra, dobré jídlo a komunikace. Já teda zírala a moc nemluvila, až po malém drinku jsme se osmělila a nakonec se báječně pobavila s chlapcem (no , báječně, nebyl kritický k mé špatné angličtině), který právě přiletěl ze Sibiře a pocházel z Izraele….
Druhé setkání pak bylo, má cesta s Ajkou do Drážďan, kde jsme spaly u příjemných lidí, v krásném prostředí, nechyběla konverzace, společný koníček cestování a i dobré jídlo…
Třetí aktivní setkání s živým coucsurferem bylo na Srí Lance. Ajka nám dopředu zařídila, že na letišti na nás jeden z nich bude čekat a než se rozkoukáme, tak nám pomůže jak na Srí Lance cestovat. Bohužel od první chvíle bylo jasné, že tento (zaměstnanec cestovní agentury) do této organizace nepatří. Od začátku jsme měli s tímto člověkem obrovský problém a jeho pohnutky byly pouze ekonomické, ale to jsme holt měli smůlu !!
Při dalekých a dlouhých cestách mé dcery jsem vždy dost trpěla a žila ve strachu, kde to moje cestovatelské dítě asi spí. Až na malé výjimky vždy vše proběhlo dobře.
Jeden případ, kdy s Klárou utekly od svého bytného se stal na Hawaii, kdy pan bytný děvčata kontroloval jak si čistí zuby, dost je usurpoval a ve finále je pozval do restaurace a nechal za sebe platit a pak už byl jenom naložený v alkoholu…..
Strach jsme měla, když odjela s kolegyní do Švédska k panu Kachňákovi. Ajka mi ho před odjezdem ukázala na fotografii a já řekla to né!!!. Ten člověk vypadal jako šílený fousatý poustevník. Opak byl nakonec pravdou. Holky se měly prima, ochutnaly delikatesy, které se dodávají do nejluxusnějších restaurací ve Švédsku, ochutnaly houbičky a další nezvyklé plodiny v lese, bydlely na místě, kam by se jako normální turisté v životě nedostali – na kachní farmě uprostřed švédské přírody…
Má mladší dcera Terezka a její kamarád vyzkoušeli CouchSurfing v Praze i ve Finsku…..
Co je Couch Surfing– je to vlastně bezplatné ubytování a největší internetová služba přes sociální sítě tohoto charakteru na světě. Více na : www.couchsurfing.org. Oficiálně vznikla tato organizace 1. ledna 2004. Stránky tohoto typu patří k nejnavštěvovanějším stránkám na internetu. Kvůli bezpečnosti je komunikace mezi jednotlivými „ couchsurfery „ archivována. Každý žadatel, který chce být zaregistrován , vyplní tabulku- znalost jazyků, popis jaké ubytování nabízí, jaké má záliby, nahraje fotografii jak vypadá a nahraje i fotografie místa , které nabízí. Každý postupně získává hodnocení od lidí, kteří jej navštívili (kladné nebo záporné). Mohou být různé způsoby ověřování . V roce 2010 měla organizace 2 170 000 členůve 232 zemích světaz toho plovinu tvořili couserfeři z Evropy. Každým rokem roste počet zájemců geometrickou řadou.
Důležité je, že musíte pravdivě uvést , co můžete a co chcete nabídnout, nic není povinné . Pokud chcete nabídnout k přespání i snídani, tak ji nabídněte, pokud chcete nabídnout výlet , tak ho nabídnete, pokud na to nemáte čas ani finance, nabídněte přespání…ale buďte vždy féroví!!! V každém případě CouchSurfing není jenom o ubytování, ale někdy stačí, když některému žadateli dobře poradíte, když mu nabídnete třeba prohlédnout si město, zajdete s ním na kávu, když vaše město (zemi) jenom krátce navštíví, nebo se sami zúčastníte některého se srazu….
Přidat komentář