S Doctorem za uměním
Po dobré snídani necháváme auto na náměstí v Domažlicích a vyrážíme na Baldovské návrší. Na začátek stezky turisty přivádí z centra Domažlic zelená a žlutá turistická značka.
Je mlha, která by se dala krájet, nikde nikdo. Přejdeme město a někde za posledními domy odbočujeme doprava do zahrádkářské kolonie a pořád dál směrem na Luženičky. Je hodně mokro.
Sochařská stezka na Baldov
Pomyslnou branou, kterou symbolizuje skleněný kříž, vstupujeme na naučnou stezku. Na cestě se nachází celkem 7 zastavení. U všech soch jsou autorské popisky a texty, které odkazují na bitvu u Domažlic. Všechny sochy byly vytvořeny během domažlického sochařského sympozia Tusta Sculpta. Stezka má za cíl přiblížit zajímavou a srozumitelnou formou základní informace o souvislostech a příčinách, které předcházely páté, a také poslední, křížové výpravě, která se odehrála právě u Domažlic.
Národní památník Domažlice
Jsme na vrcholu Baldov, v nadmořské výšce cca 550 metrů, kde se mimo vysílače, tyčí kamenný pomník ve tvaru kalicha. Výhled žádný, protože je mlha. Pomník připomíná zdejší husitské vítězství nad křižáky v bitvě u Domažlic 14. srpna 1431. Práce na budování památníku začaly koncem 20. let 20. století. Vítězný soutěžní návrh předpokládal vybudování 18 m vysokého monumentálního památníku–rozhledny a jeho autorem byl Kamil Roškot. Po položení základních kamenů v srpnu roku 1931 však zájem o památník postupně opadl a na místě více než 80 let zůstala pouze základna ve tvaru kvádru. V roce 2015 byl na základně odhalen nový pomník ve tvaru kalicha o hmotnosti 50 tun a o výšce 6 metrů, jehož autorem je klatovský sochař Václav Fiala.
Lom
Kousek od památníku je stezka, která vede kolem zdejšího živcového lomu. Jdeme jen kousek, mlha nedovolí cokoliv vidět a tak se pomalu vracíme.
I v té mlze to byla příjemná a pěkná procházka, dlouhá asi 6 km.
Přidat komentář