• Menu
  • Menu

Domažlice – sochařská cesta na Baldov

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Plzeňský kraj » Domažlice – sochařská cesta na Baldov

S Doctorem za uměním

Po dobré snídani necháváme auto na náměstí v Domažlicích a vyrážíme na Baldovské návrší. Na začátek stezky turisty přivádí z centra Domažlic zelená a žlutá turistická značka.

Domažlice

Je mlha, která by se dala krájet, nikde nikdo. Přejdeme město a někde za posledními domy odbočujeme doprava do zahrádkářské kolonie a pořád dál směrem na Luženičky. Je hodně mokro.

Domažlice – sochařská cesta na Baldov

Sochařská stezka na Baldov

Pomyslnou branou, kterou symbolizuje skleněný kříž, vstupujeme na naučnou stezku. Na cestě se nachází celkem 7 zastavení. U všech soch jsou  autorské  popisky a texty, které odkazují na bitvu u Domažlic. Všechny  sochy byly vytvořeny během domažlického sochařského sympozia Tusta Sculpta. Stezka má za cíl přiblížit zajímavou a srozumitelnou formou základní informace o souvislostech a příčinách, které předcházely páté, a také poslední, křížové výpravě, která se odehrála právě u Domažlic.

Domažlice – sochařská cesta na Baldov
Domažlice – sochařská cesta na Baldov
Domažlice – sochařská cesta na Baldov

 

Národní památník Domažlice

Jsme na vrcholu Baldov, v nadmořské výšce cca  550 metrů, kde se mimo vysílače, tyčí  kamenný pomník ve tvaru kalicha. Výhled žádný, protože je mlha. Pomník připomíná zdejší husitské vítězství nad křižáky v bitvě u Domažlic 14. srpna 1431. Práce na budování památníku začaly koncem 20. let 20. století. Vítězný soutěžní návrh předpokládal vybudování 18 m vysokého monumentálního památníku–rozhledny a jeho autorem byl Kamil Roškot. Po položení základních kamenů v srpnu roku 1931 však zájem o památník postupně opadl a na místě více než 80 let zůstala pouze základna ve tvaru kvádru. V roce 2015 byl na základně odhalen nový pomník ve tvaru kalicha o hmotnosti 50 tun a o výšce 6 metrů, jehož autorem je klatovský sochař Václav Fiala.

Národní památník Domažlice

Lom

Kousek od památníku je stezka, která vede kolem zdejšího živcového lomu. Jdeme jen kousek, mlha nedovolí cokoliv vidět a tak se pomalu vracíme.

I v té mlze to byla příjemná a pěkná procházka, dlouhá asi 6 km.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *