• Menu
  • Menu

Opevněné Trutnovsko- Stachelberg

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Opevněné Trutnovsko- Stachelberg

V okolí Trutnova je spousta stezek, které vedou kolem opevnění z druhé světové války. Nejznámější z naučné stezky „Opevněné Trutnovsko“ je jistě dělostřelecká tvrz Stachelberg, která byla součástí opevnění proti hitlerovskému Německu. Byla rozestavěna v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz. Výstavbu přerušilo podepsání mnichovské dohody a podstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Stachelberg měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlou sítí podzemních tunelů. Za necelý rok výstavby se podařilo vybudovat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr T-S 73.

Celá stezka je dlouhá cca 7 kilometrů a prochází po linii těžkých objektů právě od pevnosti Stachelberg k pěchotnímu srubu T-S 63 v Libči. U každého objektu je umístěna informační tabule, která popisuje technická data konkrétního bunkru. Celá stezka vede většinou lesem a prochází přes údolí říčky Ličná.

rozhledna Eliška

Když už se člověk vydá na Stachelberg, určitě nemine ani rozhlednu Elišku z roku 2014, ze které je výhled nejen na opevnění, ale také na Rýchory nebo Jestřebí hory. Rohledna je vysoká 24,5 metrů a stojí v nadmořské výšce 632 m. Jméno dostala po královně Elišce, manželce krále Václava II.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *