• Menu
  • Menu

Ostrov Formentera – Pityuské /Baleárské/ ostrovy

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Baleárské ostrovy » Pityuské ostrovy » Formentera /ostrov/ » Ostrov Formentera – Pityuské /Baleárské/ ostrovy

Karibik Středomoří – pláže  Ses Illetes

Formentera je vedle Ibizy jeden ze dvou hlavních ostrovů Pityuských ostrovů, tvořících součást španělského autonomního společenství Baleáry. Je přibližně 19 kilometrů dlouhý, má rozlohu 83 km² a  necelých 11 000 obyvatel. Ostrov je dosažitelný pouze lodí z ostrova Ibiza, kde jsme na dovolené.  Byl by hřích nevyplout na Formenteru, když to máme na tento „exotický“ ostrůvek 1,5 hodiny lodí. Od delegátky se nám výlet  kupovat nechce, nejen, že nás nepřesvědčily její argumenty, ale i cena je 2x větší než když pojedeme samy a to přímo z městečka Es Canar, kde jsme ubytované.

Lodí Ibiza – Formentera

Lodí z Es Canar

Loď vyplouvá odsud (z Es Canar) každý den v 9 a v 10 hodin dopoledne. Zpět jede pouze jeden spoj a to v 18 hodin z Formentery. Cena za lístek na loď tam a zpět je 44 EUR. /ES Canar – Formentera- a zpět/.

Lodí Ibiza – Formentera

Na ostrov Formentera jezdí  lodní spoje i z dalších části Ibizy, cestovní kanceláře sem pořádají hojně výlety a  využít můžete i třeba plavbu na katamaránu. Ostrov je cílovou destinací mnoha jachet a plachetnic,  které brázdí Středozemní moře v oblasti Baleárských  a Pityuských ostrovů.    Cesta  začíná  podél pobřeží Ibizy,  poté na širém moří.  S příjemným vánkem ve vlasech sedíme na vrchní palubě lodi.   Cestou stavíme na třech místech a plavba ubíhá příjemně rychle. Jsme v přístavu La Savina,  který leží na severu u nádherných lagun Estany des Peix a Estany Prudent. V městečku je nyní /ke konci srpna/ živo až dost. Přístavní město nabízí dostatek příjemných kaváren, restaurací, obchodů, barů i půjčoven automobilů či jízdních kol.

Přístav La Savina

Pláže  Ses Illetes

Je dost vedro a tak naším plánem je některá z vyhlášených pláží tohoto malebného ostrůvku. Informací moc nemáme, ale na pláže se dá dostat na vypůjčeném kole, autem, busem nebo taxíkem.  Moc času na prozkoumání ostrova není a tak  volíme taxík.  Nejblíže z vyhlášených pláží jsou pláže Ses Illetes. I když je to sem jen 4km, cena je 17 EUR. Musím říci, že taxikář není moc příjemný ani vstřícný…je to tady mašina na peníze! Nakonec jsme ve vedru, které dnes panuje, zvolily ale tu nejlepší variantu. Přicházíme na pláž s bílým pískem a průzračnou křišťálovou  vodou. Lidí je tu více než dost. Ihned se noříme do vody. Pláže  Ses Illetes  patří k nejkrásnějším plážím na Formenteře. Tvoří součást chráněné přírodní rezervace, proto zde nejsou kromě tří restaurací žádné budovy.

pláže Ses Illetes

Naše bláhová představa, že se malinko občerstvíme a osvěžíme nějakým drinkem v hospodě,  je velice mylná. Nejenže nemáme  internetovou rezervaci /jak jsme to měly tušit?/, ale nabídnou nám jedině vše s sebou, což by za normálních okolností bylo i fajn, ale….Venku je k chcípnutí, nikde není stín, stromy ani možnost se schovat tu nejsou! Bereme ledovou colu a pak máme spásný nápad, u vstupu na pláž jsou  dřevěné boudy, kde kotví staré bárky. Je mi na omdlení a tak se schováváme do příjemného stínu /je nás tu více/. Kontroluje to tu i policie, ale my máme štěstí. Je tu nejen příjemně, ale je odtud parádní výhled na moře i na pláž. Koupání střídáme s odpočinkem a tak těch 6 hodin uteče velmi rychle. Pokud se na některou pláž na Formenteře chystáte v parném létě a v sezóně,  doporučuji vzít sebou  svačinu, dostatek tekutin a určitě slunečník!!!Vím o čem mluvím.

pláže Ses Illetes

Pláže

Na  malém ostrově je 22 pláží, z nichž 18 je písečných. Nejoblíbenějšími plážemi v létě jsou Cala Saona a pláže Ses Illetes, Cala d’en Borràs a Pas de s’Espalmador.  Caló d’es Morts a Sa Roqueta mají menší příliv. V hlavní sezóně však najdeme také klidnější pláže jako např Punta de sa Pedrera nebo Ses Canyesosamělé pláže, které si stále zachovávají chuť starověké Formentery. Štěrkové pláže Caló des Moro, Caló d’en Trull a Cala en Baster.

Formentera

Platja de Migjorn

Nejkrásnější a nejznámější ,  jedna z největších pláží ostrov, a se táhne téměř 8 kilometrů v zátoce na jeho jihu.

Es Pujols

Es Pujols je krásná písečná pláž s tyrkysovou vodou a malými ostrůvky, skalami a loděnicemi. Ve vesnici je promenáda

Estany des Peix

Malá laguna s úzkým otvorem do moře, která umožňuje vstup malých kotvících člunů, se nachází západně od přístavu La Savina.

Zátoka SAÔNE

Cala Saona je malá zátoka písku a tyrkysové vody lemovaná útesy, kde si můžete také užít jeden z nejlepších západů slunce na Formenteře.

Formentera

Navzdory své malé rozloze má Formentera velký úsek pobřeží (69 km) posetý množstvím pláží a plážiček, zátok a romantických míst. Nám na prozkoumání dalších krásných pláží a zákoutí Formenery chybí čas i odpovídající vozidlo. Je známé, že byla Formentera v polovině 60. let destinací hippie. Na ostrov také jezdí řada osobností: Lionel Messi, Noel Gallagher, Usain Bolt, Cristiano Ronaldo, Kate Moss , Cara Delevingne, Giorgio Armani, Nico Rosberg, a mnoho dalších. Ostrov, z velké částí přírodní rezervace, je v některých místech porostlý borovicemi, jalovci a četnými aromatickými rostlinami. Narazíte zde na četné druhy ptáků a dalších zvířat, jako jsou raci, ještěrky, ježci Hlavním městem ostrova je Sant Franscesc Xavier, v centru s hlavním náměstím a kostelem z 18. století Je zde etnografické muzeum Museu de Etnografia de Formentera. Jedním z nejfotografovanějších míst ostrova je maják Faro de la Mola, ležící na náhorní plošině u nejvyššího vrcholu ostrova. Nejjižnější cíp ostrova Cap de Barbaria je zajímavý díky dalšímu historickému majáku a obranné věži Torre des Garroveret, postavené roku 1763.

Lodí Ibiza – Formentera

Las Sallinas

Na ostrůvku se nacházejí známé solné pánve Las Salinas. Sůl se zde těží  již od římských dob. Ročně se tu vytěží na 20 000 tun soli, jež se díky zvláště velkým krystalům výborně hodí ke kuchyňské úpravě ryb. Hustá síť cyklostezek, prašné cesty tu lemují zemědělské usedlosti s dřevěnými verandami, na nichž se suší girlandy z nakrájených rajčat. Součástí přírodního parku jsou solné pánve, mokřady, a různé druhy brodivého ptactva, které v oblasti žijí,  více či méně známé druhy květin a rostlin.

solné laguny Formentera

Lodí zpět na Ibizu

Čas pokročil a my se musíme pomalu vracet do přístavu, odkud nám jede loď. Všude je spousta lidí. Zkoušíme autobus, je plný a tak jdeme kousek pěšky s tím, že si někoho stopneme nebo vezmeme taxík. Po pár minutách nás v úzké uličce míjí „náš“ autobus. Řidič zastavuje, otevírá dveře a  k údivu nás i cestujících nás bere do přístavu.

Máme ještě trochu času a tak probíháme stánky s rukodělnými věcmi. Pak už jen loď a krásná plavba  zpět na Ibizu. Krásný výlet!!!

Lodí Ibiza – Formentera
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *