Město duchů – Leprosérie
Dnes opět hlásá 32 °C a tak vymýšlíme výlet někde podél moře. Jen několik kilometrů do nás je malé městečko Abades. Od nás je to asi 10 minut jízdy autem.
Abades
Je víkend, parkujeme přímo na ulici nad hřištěm. Už z dálky je vidět na kopci zajímavý kostel. Procházíme krajem klidného městečka Abades, kolem moderních a bíle natřených domků.
Pláž De loés Abriguitos
Pod námi je pláž De loés Abriguitos – krásná zátoka s černým pískem, který je typický pro Tenerife. V okolí najdete i nudistickou pláž. Přístup na pláž je přizpůsoben pro osoby se sníženou pohyblivostí a k dispozici je sprcha. Trochu závidíme plavců v oceánu, sluníčko už nabírá na síle a začíná být vedro.
Město duchů – Sanatorio de Abona
Vyrážíme do kopce nad pláží ke kostelu. Vedle dominantního kostela je spousty dalších vybydlených a opuštěných domů bývalé leproserie, která zde byla postavena v roce 1943. Nikdy nebyla úplně dokončena a ani použita ke svému původnímu záměru. Ostrovy byly na počátku 20. století zasaženy epidemií lepry (Hansenovy choroby). Než bylo sanatorium dokončeno, byla lepra na ostrovech téměř vymýcena. Sanatorium, které bylo postaveno, mělo sloužit pro izolaci lidí s touto nakažlivou chorobou. Celý komplex se skládá z obytných obytné budov pro pacienty a zdravotnický personál, administrativu. Dominantou komplexu je pak kostel.
Během frankistického režimu byl areál nějaký čas používán pro vojenské účely, sklady vojenského materiálu a některé prostory sloužily pro vojenský výcvik. Areál byl v roce 2002 prodán italským investorům, mělo zde vzniknout rekreační středisko projekt se však neuskutečnil.
Leprosérie je stále fascinujícím místem, díky své tajemné atmosféře a architektuře, pro turisty, fotografy a filmaře. Z místa jsou také nádherné výhledy na oceán.
Maják De Abona
Od depresivních domů pokračujeme tak trochu měsíční krajinou směrem k oceánu. Tady je malá pláž Palya Cardones a není to už daleko k majáku De Abona. Maják je snadno dostupný v blízkosti turistické cesty. Trochu tady fouká, je to příjemné v tom vedru. Vítr využívá také statečný kitař – začátečník. Učí se tady na suchu než vzlétne nad oceán. Všude kolem nás na krajích útesů a rozlehlé plošině stojí obytná auta a karavany. Mnozí návštěvníci tak využívají neoficiální táboření, ale je jich tu opravdu dost.
Maják slouží jako důležité navigační zařízení pro lodě plující v Atlantském oceánu kolem Kanárských ostrovů. Jeho technické údaje: Nadmořská výška světelného zdroje: 54 metrů Dosvit: 31,5 km, Charakteristika světla: Fl(3) W 20s (tři záblesky bílého světla každých 20 sekund), Správce: Port Authority of Santa Cruz de Tenerife. Je odtud krásný výhled na pobřeží, útesy a oceán. Maják se nachází mezi Porís de Abona a Abades.
Pláž Punta de Abona
My už ale také spěcháme k moři, vedro je výživně a tak se nemůžeme nabažit osvěžení na krásné pláži. Playa Grande – Playa Punta de Abona. Je tu písčitá pláž a i parádní vstup do vody. Pláž je přibližně 300 metrů dlouhá a má pozvolný vstup do moře. Díky své poloze bývá často větrná, což přitahuje také surfaře. Je pravda, že jsme na této pláži byly vícekrát a jednou jsme to kvůli větru musely vzdát. Nedalo se ležet, písek nás bičoval ze všec stran. Na pláži je k dispozici sprcha, toalety a plavčíky tady nenajdete. Co se týče parkování, je tu dostatek místa na zaparkování.
Ports de Abona
Po relaxaci pokračujeme do malebného přímořského městečka Ports de Abona. Míjíme pláž Porís de Abona a pokračujeme až do centra malého městečka, k vysokým opěrným zdem nad mořem. Tady je hodně lidí, dá se tu po schodech vlézt přímo do vody. Opět příjemná koupel a ochlazení. Docela nám vyhládlo a tak hledáme restauraci. Trochu nás překvapuje, že tady zrovna moc na výběr není. Malinká restaurace nad pláží praská ve švech a tak ještě nacházíme jedno bistro na kopci. Dáváme si moc dobrého burgra a sklenici oroseného piva. Na hlavním náměstí stojí kostel San Casiano, kde se pořádají místní slavnosti.
Zpět se vracíme stejnou cestou s vykoupáním na pláži Grande – Playa Punta de Abona. Do Abades přicházíme se západem slunce. Ušly jsme nějakých 12 km. Moc pěkný výlet to byl.
Pokud nemáte k dispozici auto, dá se do této oblasti dojet autobusem linky 430.
Přidat komentář