• Menu
  • Menu

Archeopark pravěku Všestary

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Archeopark pravěku Všestary

Byl krásný prázdninový den a my se rozhodli udělat si výlet do Všestar – městečka mezi Jaroměří a Hradcem Králové, ve kterém archeologičtí nadšenci postavili Archeopark pravěku. Termín naší návštěvy nebyl tak docela náhodný, protože zde zrovna probíhaly tzv. dny živé archeologie s názvem „Oslněni bronzem – doba obchodníků a kovolitců.

Naši prohlídku jsme začali zhruba půlhodinovou „přednáškou“ na téma doba bronzová. Výklad byl doplněn počítačovou projekcí, do ruky jsme dostaly na „osahání“ např. hřivny. Bylo vidět, že pán, který nám o době bronzové vyprávěl, ví o dané problematice opravdu hodně. Na druhou stranu nás nezatěžoval podrobnostmi, takže to v klidu zvládly i moje osmileté holky.

 

archeopark
archeopark

Když jsme načerpali trochu teorie, šli jsme si prohlédnout park i zvenku – jde o takové malé muzeum v přírodě pod širým nebem s konstrukcemi pravěkých budov z doby kamenné, bronzové a železné. Díky tomu jsme si mohli prohlédnout neolitický i eneolitický dům, ochutnat placky z mouky a vody (plné písku, jak byly dělány v polních podmínkách), zkusit si utkat kousek koberečku, viděli jsme lití bronzu.

Součástí expozice je i třípatrová budova, v jejímž přízemí jsou ukázky pohřbívání. V prvním patře je pak velký model pravěké krajiny, který je vidět z ptačí perspektivy z druhého patra.

 

tkoušíme tkát
tkoušíme tkát

Aby byla prohlídka ještě zajímavější i pro děti, mohly si zde vyrobit drátěný šperk nebo uplácat postavičku z hlíny.

 

 

 

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *