• Menu
  • Menu

Braunův Betlém – Hospitál Kuks

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Braunův Betlém – Hospitál Kuks

Naučná stezka Půjdem spolu do Betléma

Protože jezdíme na rodinnou chalupu do Kuksu, rozhodla jsem se, že vytáhnu děti na místní nenáročnou naučnou stezku, která vede z Kuksu do Braunova Betléma a zpět. Trasa je dlouhá asi 7 km, my jsme si ji trochu prodloužily a tak nám těch cca 10 km zabralo zhruba tři pohodové hodinky. Samotný okruh má 20 zastávek a kopíruje červenou, resp. žlutou turistickou trasu. Jde se skoro celou cestu lesem nebo louce.

Vyhlídka na Šporkovo panství

Procházku jsme s holkama začaly u barokního hospitálu Kuks, který byl založen hrabětem F. A. Šporkem jako místo odpočinku vysloužilých vojáků. Nesprávně se místní monumentální kostel Nejsvětější Trojice často nazývá zámkem, ale ten stál původně na opačném břehu Labe. Nejvýznamnější osobností, která se podílela na vzhledu hospitálu, byl sochař Matyáš Bernard Braun. Známé jsou především jeho sochy náležející do alegorie Ctností a Neřestí. V Kuksu je také možné navštívit jednu z nejstarších lékáren – U Granátového jablka. A kouzelné jsou i místní zahrady.

Braunův betlém

Od areálu hospitalu jsme se vydaly kolem vlakového nádraží směrem k Vyhlídce na Šporkovo panství, odkud je vidět téměř celé bývalé panství Choustníkovo Hradiště. Dále jsme pokračovaly k Betlému – galerii soch pod širým nebem. Většina soch bohužel byla poničena vandaly, ale přesto stojí za to podívat se na tyto sochy vytvořené přímo v pískovcových skalách a balvanech mezi stromy.

Betlém

Z Betléma jsme to vzaly přes les směrem ke Křížové cestě 21.století. Pod Braunovým betlémem bylo v roce 2008 instalováno 15 pískovcových plastik, které znázorňují tzv. Cestu naděje a utrpení člověka. Jednotlivá díla se jmenují: Katedrála prosby, Zvěstování, Vykoupení, Rouška Veroniky, Slza, Zázrak Nanebevstoupení, Hledač, Trnová koruna, Krajina kříže, Lásky bolest, Svatá rodina, Brána naděje, Světlo v temnotách, Obelisk a Pieta.

Přes most ve Stanovicích jsme pokračovaly k pískovcovému lomu sv. Klimenta, kde je další galerie soch, neboť se zde konají sochařská sympozia. Dřív se zde těžil kámen pro stavbu lázní v Kuksu.

Podél Labe jsme pak po stezce došly zpátky do Kuksu.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *