• Menu
  • Menu

Bulharsko

O prázdninách do Bulharska

Primorsko, Sozopol, Nesebar a rezervace Ropotamo.

Bulharsko patří k cenově dostupným prázdninovým destinacím a tak jsme se i my rozhodli vyzkoušet místní pohostinnost. Zájezd jsme zakoupili u CK Alexandrie, a to jednak proto, že v jejich hotelu nabízeli pokoje pro pět lidí a pak také proto, že v klubových hotelech téhle cestovní kanceláře je hezky připravený celodenní program pro děti.

Z Prahy jsme odlétali v 19 hod. a do Burgasu dorazili cca za 2 hodiny (časový posun byl  + 1 hodina). Přesunuli jsme se do hotelu Belvedere Club v Primorsku, což mělo sice trvat cca 50 min., ale nakonec nám to zabralo 2,5 hodiny, protože náš autobus odmítl nastartovat.

Pokoj v hotelu byl sice docela malý (šlo o dvě místnosti a sociálku), ale nám to stačilo. Děda zejména přivítal televize s českými programy. V hotelu pracovali Češi, takže se zde domluvil opravdu každý. Ačkoli jsme si zaplatili polopenzi, dostali jsme nakonec penzi plnou a děti dokonce all-inclusive – šlo o speciální zářijovou, tj. posezónní nabídku.

Primorsko je malé město v jihovýchodním Bulharsku v burgaské provincii. Leží cca 50 km jižně od Burgasu. Na sever a na jih Primorska leží dvě dlouhé pláže. Většina novějších hotelů leží u severní pláže. Na jižní pláž se výletníci dostávají po úzkém visutém mostě nad řekou, která se o několik stovek metrů dál vlévá do moře. My jsme se na jižní pláž vydali jen jednou, protože jsme s tou severní a našemu hotelu bližší byli spokojení. Navíc na severní pláži měla Alexandria k dispozici lehátka a slunečníky.

První den pobytu jsme sice dost lenošili, ale hned ten další jsme se vydali na výlet. Autobusem jsme jeli do Sozopolu a pak nás čekala dvouhodinová plavba po moři (na lodi to strašně houpalo, takže nám všem bylo zle a dokonce jsme uvažovali o tom, že zpáteční cestu absolvujeme raději na vlastní náklady autobusem). Hlavním cílem bylo městečko Nesebar, kde jsme měli cca 3 hodiny volna. Jako první jsme našli lékárnu a koupili místní obdobu kinedrilu, který díky bohu zabral, a zpáteční cestu jsme už zvládli bez potíží.

Primorsko - Severní pláž
Primorsko – Severní pláž

Nesebar je starobylé město a jedno z hlavních turistických letovisek na pobřeží Černého moře, 30 km severovýchodně od Burgasu. Na severu sousedí s největším bulharským turistickým střediskem Sluneční pobřeží. Je známo typicky černomořskou zástavbou dvoupatrových dřevěných domů, tisknoucích se k sobě v křivolakých uličkách, jejich atmosféru dotvářejí četné kostely (je jich tady cca 40) především z byzantského období – kostel Sv. Jana Křtitele, Sv. Štěpána i kostel Pantokratora. Nejstarším dochovaným kostelem je Bazilika pocházející patrně z 5. stol. V centru města stojí Starý Biskupský palác a na okraji starého města unikátní dřevěný větrný mlýn. Od roku 1983 je Nesebar součástí světového dědictví UNESCO.

Další výlet, na který jsme se vydali, nás zavedl do Sozopolu. Sozopol založili v 7. století př. n. l kolonisté z Milétu. Stará část města byla vyhlášena architektonickou a historickou rezervací, chráněnou UNESCEM od roku 1970. Zástavbu tvoří množství původních starých typických černomořských domů z 18. a 19. stol. s kamennou podezdívkou a dřevěnými vysunutými patry, těsně semknutými jeden k druhému, zahrádky s vinnou révou a fíkovníky a malebná zákoutí. Najdete zde také kostely Sv. panny z 15. stol., Sv. Zosima, Sv. Cyrila a Metoděje z 19. stol., archeologické muzeum a uměleckou galerii. My jsme si město prohlédli jednak pěšky, ale nevynechali jsme ani vyjížďku kočárem.

Sozopol
Sozopol

Náš poslední výlet směřoval do přírodní rezervace Ropotamo při březích stejnojmenné řeky, vlévající se do moře asi 5 km severně od Primorska. Řeka Ropotamo pramení v pohoří Strandža asi 50 km západně od černomořského pobřeží. Její jméno pochází z období starověku a nese v sobě původní význam „hraniční řeka“. Při dolním toku je řeka široká mezi 30 až 80 metry a dosahuje hloubky od 6 do 8 metrů. Zároveň zde již dochází k míšení říční vody s mořskou. Současná přírodní rezervace o rozloze 5500 hektaru zde byla zřízena v roce 2002. Jejím jádrem je ústí řeky Ropotamo s přilehlými mokřady o rozloze 7,7 hektaru. Tuto bažinatou oblast jsme si z blízka prohlédli z paluby lodi. Výchozím bodem k návštěvě přírodní rezervace je most přes řeku Ropotamo, po němž prochází hlavní silnice ve směru Primorsko – Burgas. Na pravém břehu řeky, tedy na straně od Primorska se nachází parkoviště, z něhož je to jen pár kroků k přístavišti výletních lodí. Jedná se motorové prámy pro cca 30 lidí, které vás svezou k ústí řeky do moře a zpět.

Ropotamo
Ropotamo

V Bulharsku se nám líbilo. Ačkoli jsme ho navštívili v září, měli jsme štěstí na počasí a po celou dobu bylo krásně. Děti nadchlo hlavně veliké množství mušlí, nás dospělé ceny, které byly většinou nižší než v Čechách. Ačkoli již vlastně končila sezóna, daly se sehnat výlety po okolí s tím, že informace i prohlídky byli v češtině.

 

 

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *