• Menu
  • Menu

Côte d’Azur

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Côte d’Azur

Rudé útesy koupající se v akvamarínových lagunách

Côte d’Azur (Massif de l’Esterel). Provincie-Alpes-Côte d’Azur je francouzská správní oblast jihovýchodu. Často se označuje zkratkou Paca. Oblast přiléhá k Itálii, severně sousedí s Rhône-Alpes a na západě s Languedoc-Roussillon Rhône. Jižní hranici tvoří linie pobřeží Středozemního moře. Území se rozkládá na ploše 31,400 km2 a představuje 5,8% vnitrostátní oblasti. Populace je rozdělena nerovnoměrně: hustá při pobřeží a v horách pouze vzácně osídlená místa.

Akvamarínová pláž

Côte d’Azur obsahuje vysoké horské oblasti tyčící se v jihozápadním rohu Alp. Pobřežní reliéf izoluje západní nížinnou část řeky Rhone. Oblast zakončuje bažinatá delta Camargue. Vrchol tyčící se ve výši 4102m.n.m. se nazývá la Barre des Écrins nacházející se v Hautes-Alpes.

V kopcovitém terénu si získaly věhlas vrcholy jako například Mont Ventoux. Ten je znám především díky Tour de France. Nebo Montagne Sainte-Victoire, které nacházíme v obrazech Vincenta van Gogha. Masiv Luberon zaplňují turistická střediska. Pobřežní linie od Marseille do Mentonu má poměrně strmý charakter způsobený erozí.

Azurové pobřeží je místem přepychu, tyrkysové průzračné vody a nejelegantnějších světových středisek. Města ležící na linii mají světový věhlas. Jistě každý slyšel o Cannes, Monte Carlu či St. Tropéz.

Historie sahá již do dob římských, kdy obyvatelé stavěli v blízkosti moře vily s přenádherným výhledem doplněné lázněmi s léčivými účinky. Počátek turistického ruchu sahá do 19. století, kdy Angličané začali objevovat exotické rostlinné exempláře a blahodárné účinky mořského vánku. Následovali bohatí návštěvníci z Ameriky a Evropy budující zde své vily a utrácející peníze v kasinech Monte Carla.

Zástupy turistů ve vyhlášených městech nás odradily v jejich návštěvě a užívali jsme tedy „pouze“ přírodních krás pobřeží. Přístavy plné obrovských jachet i malých námořních člunů hrají všemi barvami. Malé stánky s ovocem a zeleninou či čerstvými rybami jsou potom neodmyslitelnou součástí místního koloritu. Stín borovic, levandulová vůně i pronikavý křik racků doplňují každodenní život zdejších obyvatel.

Silnice z Cannes do Fréjus, kterou jsme absolvovali je plná barvitých útesů nejroztodivnějších forem a tvarů. Jedná se o Massif de l’Esterel. Krystalický masiv sopečného původu je unikátem nedotčené přírody na Azurovém pobřeží. Ostré oranžové útesy vulkanických hornin zakusující se do sytě modrého moře jsou jen minimálně osázeny vilami. Domy však v jasné harmonii vrůstají do okolní krajiny a nijak neruší. Porfyrové útesy objímající akvamarínové zátoky shlížejí na koupající se návštěvníky. K zátokám se přistupuje po schodech z několika parkovišť posázených při silnici.

Pozoruhodné body:

Rastel d’Agay

Pic du Cap Roux

Pic de l’Ours

Lac de l’Ecureuil

Rocher Saint-Barthélémy

Mont Vinaigre

Agay Rastel je jedním z vrcholů masivu de l’Esterel. Dominanta Agay se noří do jeho přístavu. Rastrel do dáli září šikmými červenými pruhy, které kontrastují s vegetací. Vrchol se nachází ve výšce 287 m.

Při výjezdu z Cannes (stále ještě oblast městského okraje) se nachází malé parkoviště při cestě. Je štěstím zde zaparkovat, bývá plno. Avšak odměnou je něco neskutečného. Azurová zátoka s obloukovitě vykousnutým útesem, z jehož vrcholu místní mladíci skáčou do vody. Scházíme po kamenných schodech k vodní hladině a po stezce pročítáme informační tabule k vegetaci a fauně masivu. Procházíme ve stínu keřů až na úroveň hřebene útesů. Vegetace se rapidně změnila. Rostou zde suchomilné druhy přizpůsobené extrémně náročných klimatickým podmínkám. Posadíme se na útes a pozorujeme dění pod sebou. Na levé straně bohaté a materiálně založené město Cannes, na straně pravé čistá krása přírody jako nebroušený diamant.

Sestupujeme na malou pláž zaplněnou rodinami s dětmi. Ratolesti pobíhající po písku či potápějící se s ploutvemi na nohou. Litujeme, že jsme si nevzali potápěčské brýle. Voda zde je tak čistá, že stačí ponořit hlavu a sledovat čilý mořský život. Místa bohatá na korály, drobné rybky či jiné mořské živočichy jsou pro lepší orientaci označena na hadině očíslovanými bójemi.

Koupel v chladné vodě se svěžím vánkem hojně využívají mnohé rodiny i samotáři s knihou. Dramatický terén plný zářivých barev, čistoty, jednoduchosti a drobných detailů naplní návštěvníka melancholickým dojmem. Západ slunce nad rudými útesy mění azurovou vodu na červené víno. Nebe při pobřeží jen málo kdy ozdobí bělavé mráčky. Většinu času však splývá s azurovou barvou moře.

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *