• Menu
  • Menu

Dívčí hrady

Děvín, Dívčí hrady

V Praze, na levém břehu Vltavy, se rozprostírá městská část Praha 5. Jde především o průmyslovou a moderní čtvrť naší metropole. I v této oblasti ale najdeme klidná odpočinková místa. Na návršní planině vrchu Děvín navštívíme Dívčí hrady.

Děvín, Dívčí hrady

Pro dopravu do stejnojmenné vilové zástavby využijeme autobusovou linku 231 z Anděla nebo spoj číslo 153 od metra Radlická. Po výstupu z busu zbývá už jen pár kroků a můžeme se rozhlížet po méně známém panoramatu Prahy.

Hubáčkova vodárenská věž

Cestou nejde minout vodárenský areál s vodárenskou věží, určený pro zásobování Jihozápadního Města vodou. Konstrukce vodárenské věže Děvín byla vyprojektována architektem Karlem Hubáčkem, jednoho z nejuznávanějších současných architektů. Jako jediný v České republice získal za svůj nejznámější návrh, televizní vysílač a hotel na Ještědu nad Libercem, od Mezinárodní unie architektů v roce 1969 Perretovu cenu.

Vodárenská věž

PP Ctirad

Přes několik vyhlídek, včetně vyhlídky Ctirad, kde prý Joachim Barrande našel první české zkameněliny, přicházíme až k bývalému hradišti Děvín. Podle Aloise Jiráska si zdejší tvrz postavily ženy po smrti kněžny Libuše. Pod vedením bojovné Vlasty pak vedly boje s knížetem Přemyslem z protějšího Vyšehradu.

Vyhlídka

Koně Převalského

Na přibližně dvacetihektarové pláni na Dívčích hradech bylo vybudováno chovatelské zázemí pro koně a ohrada. Od poloviny dubna má nové obyvatele. Ze ZOO Praha sem byly umístěny 4 klisny koně Převalského. Podél ohrady vznikly tři vyhlídkové rampy, zbudované pro jejich pozorování. Zázemí se nachází v severovýchodním koutě obory. Tam najdeme koně nejčastěji.

Koně Převalského

Nekrmte nás!!!

My, klisny Khamiina, Xicara, Lana a Gruhne Vás co nejsrdečněji prosíme: “NEKRMTE NÁS!!!“. Přikrmování u nás může vyvolat koliku a další potíže, které nejednou končí bolestivou smrtí. Podívejte se na sociální sítě, tam je fotografií koní zabitých různými přikrmovači celá řada. Jenom na těch snímcích není vidět, čím si mrtví koně před smrtí prošli. Nezachycují ani jejich silné bolesti břicha a křeče, ani zauzlování a protržení střev. (převzato od www.zoopraha.cz)

 

 

 

Martin Pišín

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.