• Menu
  • Menu

Alta Badia – Dolomity 1

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Alta Badia – Dolomity 1

Lyžování ve středisku Alta Badia

Alta Badia je lyžařské středisko v Dolomitech v severní Itálii. Leží v horní části údolí Val Badia v Jižním Tyrolsku. Zahrnuje vesničky Corvara, Badia a La Val. Zimní středisko je hlavně v okolí obce Corvana. Nachází se v nadmořské výšce okolo 1500 m n. m. u horského masivu Sella.

Masiv Sella, klenot uprostřed Dolomit,  je svým vzhledem nezaměnitelný s jakoukoliv jinou dolomitskou skupinou. Vysoké vnější stěny tohoto skalního hradu, jsou uprostřed přerušeny širokou skalní lavicí, aby pak ještě jednou stoupaly kolmo vzhůru. Nejvyšším vrcholem skupiny je Piz Boé (3152 m). Tento vrchol patří mezi nejsnadněji zdolatelný třítisícový vrchol v Dolomitech. Proslulý horský masiv Sella leží přímo uprostřed Dolomit. Je na seznamu Světového dědictví UNESCO.

ALTA BADIA SKI
ALTA BADIA SKI

Většina obyvatel v okolí hovoří ladinštinou. Lyžařské středisko Alta Badia je pravidelným pořadatelem závodů Světového poháru v alpském lyžování. Závody v obřím slalomu probíhají na sjezdovce Gran Risa a patří k nejnáročnějším v programu světového poháru. Nejdete tady  130 km sjezdovek, které se vinou  rozsáhlými zvlněnými loukami a několika lesními průseky. Oblast Alta Badie pečlivě propojena lanovkami, které na sebe navazují , a to i ve městech – v Corvaře i v La Ville.  Permanentka na vlek zde stojí 48 euro na celý den na.  Na celou oblast Dolomit 53 euro.

lanovky v okolí : lanovka Col Alto (0,6 km), lanovka Boe (0,7 km), lanové centrum Adventure Park Colfosco (1,5 km), lanovka Colfosco (2 km), lanovka Col Pradat (2,2 km)

Badia je proslulá svým kulinářstvím. Jižní Tyrolsko bylo až do roku 1918 součástí Rakousko-Uherska, což se projevilo i v místní kuchyni. Vaří tu „Kaseirschmarren“ – trhanec s jablky a rozinkami, ovocné knedlíky, báječná italská jídla i mořské plody. Jednou ze specialit je i „heusuppe“ – slámová polévka, uvařená z alpských bylin podle originálních rodinných receptů. Podává se v křupavé kůrce čerstvě pečeného chleba, nebo ochutnat přírodní speciality přímo z farem. Objednejte si pravé na zahřátí horké Bombardino, dá se koupit na každé sjezdovce. Připravuje se z vaječného likéru, whisky a ozdobené šlehačkou. Je to fakt bomba!

Obec Corvara je kolébkou cestovního ruchu v Alta Badia. Již na konci 18. století začali obyvatelé prozkoumat okolní hory. Zimní turistika v této oblasti byl započata výstavbou lanovky Col Alto. Krátce po druhé světové válce, byla lanovka zmodernizována a stává se první sedačkovou lanovkou v celé Itálii. V létě je vesnička Corvara rájem pro ty, kteří milují pěší turistiku a cykloturistiku.

lyžování Arabba Marmolada – Dolomity 2

ALTA BADIA SKI
ALTA BADIA SKI
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *