• Menu
  • Menu

Drahenice

Vesnická památková rezervace

Drahenice jsou uváděné již roku 1227 jako majetek kláštera sv. Jiří na Pražském hradě. Tvrz  zmiňovaná v roce 1356 byla v 18. století přestavěna na zámek a byla také barokně rozšířená kaple z let 1635-99. U zámku stojí novorománská kaplička z 19. století. V obci je několik zajímavých barokních a klasicistních panských usedlostí se složitými a bohatě zdobenými klenbami.

Zámek

Renesanční zámek v Drahenicích je dvoukřídlá patrová budova s mansardovou střechou, doplněna ve styku obou křídel štíhlou hranolovou věží krytou bání. Na vstupním průčelí západního křídla se dochovalo původní barokní členění.  Vyniká zejména jeho zadní část s hranolovou věží zakončenou ojedinělou bání. Po roce 1990 získali zámek v restituci Lobkowiczové.  Zámek byl  opraven Johannesem Lobkowiczem a  a není přístupný veřejnosti.

zámek Drahenice

Drahenice

Střed obce patří do vesnické památkové rezervace, místní část Račany je pak vesnickou památkovou zónou. Na mlýnském potoce pod hrází Mlýnského rybníka stojí Drahenický(Jabulkův) mlýn. Drahenice se nacházejí ve Středočeském kraji, 21 km od Příbrami.

zahrada Drahenice
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *