• Menu
  • Menu

Finsko – aurora borealis

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – aurora borealis

Severní záře nad  Jyväskylä

Tak konečně jsem se dočkala! Ve Finsku, nedaleko  města  Jyväskylä,  žiji téměř 5 let. Nečekaná, o to krásnější,  se objevila polární záře přímo v Jyväskyle, letos 15.1.2022, byl to pro mě neskutečný zážitek. Chladno a rychlé přesuny autem, pak vyběhnout na nejvyšší místo a pak už jen pozorovat karneval plný barev. Fotky nejsou kvalitní, ale zážitek ANO!

Polární záře Jyväskylä leden 2022

Za polární září se jezdí například do Laponska, do turisticky známé destinace pro pozorování polární záře do Rovaniemi,  kam jsme si výlet udělali před dvěma lety i my. Polární záři jsme nespatřili. Nejlepší doba k vidění polární záře  je od prosince do března.

Polární záře Jyväskylä leden 2022

Polární záře

Polární záři můžeme většinou pozorovat v podobě světelných pruhů, oblouků nebo spirál opisujících siločáry magnetického pole Země. Většinou jsou zelené, ale někdy je možné zahlédnout i náznaky růžové, červené, fialové nebo bílé barvy. Různé barvy jsou způsobený excitací atomů různých prvků, například kyslík způsobuje zelenou barvu a dusík modrou nebo červenou.

Wikipedie říká, že polární záře je souhrnný název pro světelné úkazy nastávající ve vysoké atmosféře Země ve výškách od 80 do 100 km, nejčastěji kolem 100 km (v ionosféře– oblast vysoké koncentrace iontů a volných elektronů), někdy zasahující i do výšek několika set kilometrů. Je to jeden z hlavních jevů vesmírného počasí. Běžně se vyskytují v polárních oblastech (jižní záře – aurora australis, severní záře – aurora borealis), zatímco ve středních zeměpisných šířkách a zejména v tropech jen výjimečně. Jižní a severní záře jsou mírně odlišné.

Polární záře Jyväskylä leden 2022

Její jméno Aurora Borealis je složeno ze jména římské bohyně úsvitu Aurory a řeckého pojmenování severního větru Boreas. Toto jméno poprvé použil roku 1621 francouzský filozof Pierre Gassendi.

 

 

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *