• Menu
  • Menu

Finsko – City of Light Jyväskylä

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Finsko » Finsko – City of Light Jyväskylä

Jyväskylä – 23.-25.9.2021

Ve finské  Jyväskyle právě probíhá  15.ročník festivalu světla. Festival světla je tady pořádán od roku 2003.  Díla jsou tradičně umisťována do parkových a zelených ploch, na náměstí a na  fasády.  I tady platí opatrnost a dodržování zásad kvůli Covidu -19, snažte se vyhýbat velkým davům, udržujte odstup od ostatních, můžete použít roušku.. Světelná show je na několika místech v  Jyväskylä.

City of Light Jyväskylä

Park u kostela –  Ether

Stejně jako sluneční světlo vstupující do kostela růžovými okny, Ether vyzařuje kropuskulární světlo ven skrz okna kostela. Na protilehlých stranách parku jsou vztyčeny dvě velké zrcadlové sochy, které  v noci ožívají a odrážejí světelné paprsky kolem svého okolí. Éterické vnitřní světlo vyzařuje daleko k obloze a v těchto náročných časech nás naplňuje nadějí.

City of Light Jyväskylä

Kauppakatu  – Dichroická sféra

Pěší ulici vybarvíila tři metry vysoká, dichroická koule dánského umělce Jakoba Kvista. Světelná instalace využívá dichroický film, aby vrhla kolem svého okolí matici barevných odstínů. Během temné doby, která funguje jako jediný zdroj světla, vrhá jediná žárovka kolem uměleckého díla symetrický rozsah barev. Instalaci zajišťuje Alva.

City of Light Jyväskylä

Ylistönrinne – Fúzní vrstvy

Vzhled areálu Ylistö se během akce změnil, protože maďarský umělecký kolektiv Fényszórók visual provedl  uměleckou instalaci Fusion vrstvy. Instalace využívá technologii analogového mapování, aby zvýraznila architektonické formy fasády a uvedla do pohybu promítané figury a motivy, připomínající efekt moiré. Instalaci zajistila  Univerzita v Jyväskylä.

Mattilanniemi, pobřeží Alba – Autapse

Mediální umělec Niko Tiainen promítá své interaktivní umělecké dílo Autapse na zeď budovy Agora. Instalace, inspirovaná synapsemi neuronových sítí v mozku, reaguje na pohyby lidí kolem a vytváří různé variace barev a tvarů. Algoritmus instalace může vytvořit více než milion různých obrázků. Instalaci zajišťuje Univerzita v Jyväskylä.

Rozměr X

Futuristický pohled se naskytne na břehu Mattilanniemi, protože tam svou instalaci přivede umělec Antti Kulmala. Dimenze X si hraje se světlem, využívá odrážející polygony a lehké válce vyrobené z oceli. Iglúovité kopule instalace překvapivě odrážejí světlo po celé oblasti. Mohou být portály do budoucnosti? Instalaci zajišťuje Univerzita v Jyväskylä.

Přístav Lutakko – Lilie

Maďarský umělecký kolektiv Koros design provádl uměleckou instalaci Lilies na jezero Jyväsjärvi. Textilní květiny vyzařují radost a nový život, ve dne se vznášejí čistě a bíle a v noci ožívají zářícími různými barvami. Okolní voda odráží nádhernou geometrii nalezenou v přírodě. Instalaci zajišťuje Lumme Energia Oy.

City of Light Jyväskylä

Světelný umělecký park Cygnaeus

Útulný park Cygnaeuksenpuisto vedle městské knihovny se proměňuje v kouzelnou oázu uprostřed města, protože se tam spojují různí umělci a vytvářejí zajímavý soubor světelného umění. Během akce navíc park dostane speciální osvětlení. Subjekt je poskytován společností Keskimaa.

Lehké prádlo

Švédský umělec Johan Röklander pověsil  své prádlo, aby ho všichni viděli v parku Cygnaeuksenpuisto. Lehké prádlo zkoumá digitalizaci a osvětlení z hlediska každodenních prací, protože oděvy jsou tkané vláknem nesoucí světlo a zavěšeny na sušícím laně.

 Tulilinnut („Firebirds“)

Životní prostředí Tulilinnut výtvarného umělce Tiinalotty Särmölä září v UV světle, které se skládá ze sedmi drátěných soch: Bubo, Phoenix, Turdus, Gallinago, Larus, Accipiter a Cacatuidae. Nejmenší z těchto mystických, mytologických duchovních zvířat jsou modrá jako doutnající oheň. Jak rostou, žloutnou a ty největší, téměř lidské velikosti, hoří v neonových barvách.

Lähde („fontána; zdroj“)

Umělec Mollu Heino pomocí kbelíků čerpá z tematiky současného každodenního života, fontán a pramenů. Umělecké dílo Lähde je hravá světelná instalace, ve které kbelíky vytvářejí zářící sloupy mezi stromy. Instalace si pohrává s finským slovem lähde, které může odkazovat na doslovný zdroj světla a sloužit jako metafora pro fontány, které v životě hledáme.

 Peilipöllö (Bubo speculus) II („zrcadlová sova“)

Neznámý druh, Zrcadlová sova, bude v parku Cygnaeuksenpuisto hulákat. Instalace, postavená mimo jiné z rozbitých muzejních světelných reflektorů, sklenice na víno, držáků na ubrousky, stejně jako z československých forem na košíčky a dezertních nádob, stojí proti blížící se klimatické katastrofě a masovému zániku. Sochu vytvořil výtvarník Jere Suontausta.

City of Light Jyväskylä

Mobilní, pohybliví

Instalaci Elisy Hillgen Mobile se různě barevné disky třpytí a hrají si se světlem a odrážejí kolem sebe malé pohyblivé světelné skvrny. Instalace se mění za denního světla a mění se podle směru světel.

City of Light Jyväskylä

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *