• Menu
  • Menu

Größer Garten, perla ve středu Drážďan

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Größer Garten, perla ve středu Drážďan

V Drážďanech se nachází nejeden poklad, ale tento…. Jedná se o park Größer Garten. Park v části krajinného a v části formálního charakteru se rozkládá ve středu města a je místem relaxace nejen místních obyvatel. Pohled do parku se mění každý měsíc. Vykvétají nové rostliny, opadávají stromy či raší znovu. Ve vodní hladině u zámku se zrcadlí nebe. Před zámkem i v jeho okolí jsou v trávníku vysázené kvetoucí rostliny tvořící obrazce. Tyto linie působí po celý rok vyjma zimy.

Parková plocha je rozdělen a do několika lokalit. Hlavní vstup se nachází u stadionu fotbalového klubu Dynamo. Ten možná znáte z televizních novin. Tento manšaft má totiž nejbouřlivější fanoušky nejen v Německu. Němečtí pobuřovači měli tak zákaz vyjíždět na zápasy svého týmu do jiných měst. Mnohdy to totiž končilo požáry, pouličními rvačkami, rozbitými auty a celkově chuligánstvím.

lavička zvoucí k posezení pod zlatými stromy, foto: Jorge Martin Cano

Od tohoto stadionu tak hlavní branou můžete projít do věhlasné zahradní památky. Po hlavním širokém bulváru je možné dojít až k centrální kompozici zahrady. Zde stojí budova zámku, kterou lemují ze všech stran květinové záhony, její fasáda se odráží v přilehlém jezeře. Po stranách však můžete zatočit do tajuplných koutů parku, kde se nachází malé přírodní amfiteátry, potemnělá zákoutí, záhony planých rostlin, fontány, pergoly s popínavkami či zoo.

Rozmanitost Größer Garten je jeden z hlavních faktů, proč je tolik známou. Po středovém oválu se prohánějí nadšenci na in-line bruslích, na kolech i skateboardech. Na travnatých plochách děti na podzim pouští draky, konají se tu tak zvané drakyády… Jindy zde můžete natrefit na partu mladých lidí, jak hrají fotbal. My osobně chodili do tohoto parku na celodenní relaxační pobyty. Vzali jsme si deky, na louce před zámkem rozbalili základní tábor, vytáhli pétanque, frisbee, fotbalový míč a začali aktivně relaxovat. Všude okolo sebe cítíte život, radost a chuť užít si krásný slunečný den. Jindy jsme naopak vzali knížky a skripta, natáhli se na deku v postranních částech parku a vzdělávali se. Nebo třeba vypůjčili volejbalový míč a pinkali si. Tento park má nespočet možných využití.

Procházky rozkvetlými loukami, které omamně voní, posezení na břehu jezera, po kterém se prohání kačeny a husy….. Größer garden má v každém ročním období co nabídnout a jedná se opravdu o jeden z nepřekonatelných klenotů Drážďan. Mnoho umělců zde tráví svá odpoledne kresbou nebo chytáním inspirace.

Zajímavostí nejen pro děti je i Zoo, která se nachází v jedné z částí parku. Je možné okolo ní projít a pozorovat zvířata skrz oplocení. My jsme často zdravili žirafy, nosorožce, lamy, osly a podobné. Návštěvníci zoo však dozajista mohou spatřit mnoho a mnoho druhů. Prohánějí se venku pod širým nebem a vítají svoje malé fanoušky. Pro děti se zde nachází i malá mašinka prohánějící se po kolejích nitrem parku.

parter před Zámkem, foto Jorge Martin Cano

Botaniky, zahrádkáře a milovníky kuriozit přitahují na toto místo staré stromy s mohutnými kmeny a rozvětvenými korunami. Jiní si raději dají zmrzlinu a usadí se mezi kvetoucí a překrásně vonící keře. Mnozí usednou na zahrádku tak zvané Biergarten, kde si vypijí chlazené pivo ve stínu stromů.

Potkáváme tu rodiny s dětmi, důchodce na vycházce i studenty užívající si krásný slunný den. V parku se koná i bohatý kulturní program v letních měsících. My viděli neplánované představení kejklířské slupiny. Nacvičovali si zde svoje číslo se zapálenými provazy a tyčemi. Jejich bosé nohy se dotýkaly trávy, plameny ozařovaly ztemnělý park, záhyby sukní problikávaly v mihotavém světle hýřících ohňů. Na pozadí této scény se blyštilo jezero a budova zámku.

Můžete zde nalézt vodu klidnou a mírnou v jezeře, která se pohybuje pouze silou slabého větříku. Nebo třeba skotačivé hravé krůpěje tryskající z fontány. Jinde přecházíte po mostku slabě proudící potok, který na své hladině unáší listy okolních stromů.

budova středového Zámečku, foto: Jorge Martin Cano

Größer Garten je živoucí organismus ve středu Drážďan. Uchvátí vás svou rozmanitostí, vlídností a bezprostředností kontaktu. Je blízkým přítelem, prostorem pro odpolední procházky nebo večerní romantické toulky po hlavním parteru. Je to prostor plný emocí, nálad a života.

jeden z nejkrásnějších prvků, fontána pávů, foto: Jorge Martin Cano

 

Katka

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.