• Menu
  • Menu

Itálie, Madesimo Groppera

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie, Madesimo Groppera

Visutou lanovkou až do oblak – Groppera 2948 m

Na tuhle vznešenou horu Gropperu, vysokou 2948 m, jsem  se vydala lanovkou během lednového pobytu v Madesimu 2x. Při mé klaustrofobii docela slušný výkon. První dva dny byla lanovka kvůli počasí uzavřená. První cestu jsem absolvovala se Sábou a Honzou. Do lanovky, do které se vejde asi 50 lidí, nastoupila grupa lyžařů, freeridistů. I my jsme si brali s sebou lyže. Krásné výhledy do půli cesty nahradila mlha na vrcholu. Na vrcholu projdete osvětleným tunelem na druhou stranu, kde se nacházejí i sjezdařské tratě. Když jsme mi prolezli tunelem bylo vidět tak na 5 metrů, mlha, zima a vítr. Sába s Honzou pokračovali někam směrem ke sjezdovce, já odmítla. Stála jsem u vchodu do tunelu, přímo pode mnou padal jeden lyžař za druhým někam do údolí. Za pár minut jsem osiřela s mlhou a svojí klaustrofobií. Nadějí byl vnitřek tunelu, kde se nachází čekárna. I tady jsem byla úplně sama. Nikde nikdo, mlha a Sába s Honzou fuč. Jet sama dolů to jsem si neriskla. Honza se Sábou dorazili za ¾ hodiny. Svezli se i po sjezdovce a cesta lanovkou nahoru trvala, déle než si mysleli. Stihli  Prosseco s Markem /z Larici/ ve srubu nad jezerem. No hlavně, že přišli.

Mlha na Gropera

Když je na Groppeře azuro

Druhý pokus na Gropperu byl mnohem úspěšnější, co se výhledů týče.  Spolu s Ajkou a Ifčou se posouváme k lanovce. Já i Ajka bez lyží, Ifča s lyžemi. Nechápu, kde se tady vzala ta strašná spousta lidí. Jsme v dlouhé frontě. Je sobota, azuro a tak se není asi co divit. Všichni chtějí nahoru. Čekáme asi hodinu a to lanovka pendluje nahoru dolů. Ale to čekání určitě stálo za to, výhledy opravdová nádhera. Mimo freeridistů, lidé sjíždějí  červenou sjezdovku. Trať končí ve 2 423 m n. m. nad jezerem /přehradní nádrž Val di Lei/ a odtud vede sedačková lanovka zpět nahoru. Najdete tady dřevěnou chatu /srub/ s občerstvením a krásným výhledem na přehradu a okolní hory. Ty výhledy, pecka!

čekání na lanovku na Gropperu
Výhledy Groppera
Výhledy Groppera
Madesimo- Groppera

Visutá lanovka na Gropperu

Visutá lanovka spojuje Cimu Sole a vrchol Pizzo Groppera (2 948 m n. m.). Zpět k Madesimu se odtud otevírá průrva s neupravenou, ale vykolíkovanou trasou Canalone , kterou vyhledávají  právě freeridisté. Převá´ýášení trasy je 1000 m .Stanice lanovky Groppera, která spojuje Val di Lei s Madesimem.

Visutá lanovka na Gropperu
Visutá lanovka na Gropperu

 

Groppera

Lanovka

Rok výstavby: 63/64

Hodinová kapacita: 360 osob

Délka: 2133 metrů

Rozdíl ve výšce: 730 metrů

 Výjezd : 2150 m.m.m.

Příjezd : 2880 m.n.m.

Upravované  svahy:

3 · Caurga

6 · Val di lei

5 · Reno

4 · Marmot

výhled na / přehradní nádrž Val di Lei
Groppera
Výhledy Groppera

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *