• Itálie, Madesimo Groppera

  od • 20.1.2018 • Itálie, Promo • Štítky: , , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Visutou lanovkou až do oblak – Groppera 2948 m

  Na tuhle vznešenou horu Gropperu, vysokou 2948 m, jsem  se vydala lanovkou během lednového pobytu v Madesimu 2x. Při mé klaustrofobii docela slušný výkon. První dva dny byla lanovka kvůli počasí uzavřená. První cestu jsem absolvovala se Sábou a Honzou. Do lanovky, do které se vejde asi 50 lidí, nastoupila grupa lyžařů, freeridistů. I my jsme si brali s sebou lyže. Krásné výhledy do půli cesty nahradila mlha na vrcholu. Na vrcholu projdete osvětleným tunelem na druhou stranu, kde se nacházejí i sjezdařské tratě. Když jsme mi prolezli tunelem bylo vidět tak na 5 metrů, mlha, zima a vítr. Sába s Honzou pokračovali někam směrem ke sjezdovce, já odmítla. Stála jsem u vchodu do tunelu, přímo pode mnou padal jeden lyžař za druhým někam do údolí. Za pár minut jsem osiřela s mlhou a svojí klaustrofobií. Nadějí byl vnitřek tunelu, kde se nachází čekárna. I tady jsem byla úplně sama. Nikde nikdo, mlha a Sába s Honzou fuč. Jet sama dolů to jsem si neriskla. Honza se Sábou dorazili za ¾ hodiny. Svezli se i po sjezdovce a cesta lanovkou nahoru trvala, déle než si mysleli. Stihli  Prosseco s Markem /z Larici/ ve srubu nad jezerem. No hlavně, že přišli.

  Mlha na Gropera

  Když je na Groppeře azuro

  Druhý pokus na Gropperu byl mnohem úspěšnější, co se výhledů týče.  Spolu s Ajkou a Ifčou se posouváme k lanovce. Já i Ajka bez lyží, Ifča s lyžemi. Nechápu, kde se tady vzala ta strašná spousta lidí. Jsme v dlouhé frontě. Je sobota, azuro a tak se není asi co divit. Všichni chtějí nahoru. Čekáme asi hodinu a to lanovka pendluje nahoru dolů. Ale to čekání určitě stálo za to, výhledy opravdová nádhera. Mimo freeridistů, lidé sjíždějí  červenou sjezdovku. Trať končí ve 2 423 m n. m. nad jezerem /přehradní nádrž Val di Lei/ a odtud vede sedačková lanovka zpět nahoru. Najdete tady dřevěnou chatu /srub/ s občerstvením a krásným výhledem na přehradu a okolní hory. Ty výhledy, pecka!

  čekání na lanovku na Gropperu

  Výhledy Groppera

  Výhledy Groppera

  Madesimo- Groppera

  Visutá lanovka na Gropperu

  Visutá lanovka spojuje Cimu Sole a vrchol Pizzo Groppera (2 948 m n. m.). Zpět k Madesimu se odtud otevírá průrva s neupravenou, ale vykolíkovanou trasou Canalone , kterou vyhledávají  právě freeridisté. Převá´ýášení trasy je 1000 m .Stanice lanovky Groppera, která spojuje Val di Lei s Madesimem.

  Visutá lanovka na Gropperu

  Visutá lanovka na Gropperu

   

  Groppera

  Lanovka

  Rok výstavby: 63/64

  Hodinová kapacita: 360 osob

  Délka: 2133 metrů

  Rozdíl ve výšce: 730 metrů

   Výjezd : 2150 m.m.m.

  Příjezd : 2880 m.n.m.

  Upravované  svahy:

  3 · Caurga

  6 · Val di lei

  5 · Reno

  4 · Marmot

  výhled na / přehradní nádrž Val di Lei

  Groppera

  Výhledy Groppera

   

   

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *