• Menu
  • Menu

Itálie, Madesimo – přehrada na řece Scalcoggia

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie, Madesimo – přehrada na řece Scalcoggia

La diga di Madesimo

Tak na to mám půl hodiny. Napadlo velké množství sněhu, přemlouvám se docela dlouho a vyrážím. V Madesimu se snaží uklidit již druhý den z komunikací sníh. Velký bagr se činí. Zajíždí i na stadion, kde budeme mít možnost si poslední den večer  zabruslit. Obrovské masy sněhu bagr hází do řeky,  „chytrý“ probleskne mi hlavou při pohledu do úzkých uliček i hlavní komunikaci, která do města vede. Proběhnu centrem malého městečka kolem kostelíka a po hlavní komunikaci až na začátek Madesima. Na přehradu jsem šla už ráno den předem, ale výhledy mi překazila rychle nastupující mlha.

Madesimo přehrada

Jezero u přehrady

Obloha začíná mít to krásné světlo, oblaka doplňují třpyt ledových ker na umělém jezeře. Bílé sněhové čepice na pozadí s velikány Alp dávají celému údolí vznešený výraz. Potkávám jediného člověka, který se jde podívat na západ slunce. Usmívá se a pozdraví. Ostatní jsou na sjezdovkách nebo v dobré restauraci. Začíná hra s paprsky a hladinou vody. Nevím, kam dřív, kde to je nejlepší. 15 minut a je konec. Krása.

Madesimo přehrada
Madesimo přehrada
Madesimo přehrada

Přehrada Madesimo

O přehradě jsem toho chtěla napsat více, ale moc se mi nedařilo nějaké zajímavosti najít. Kolik náklaďáků  zeminy a kolik betonu, technické parametry. Já poznala místo v zimě, léto bude určitě s jezerem a přehradou příjemným místem na pozorování, pokud se budete pohybovat někde v okolí, které pro turisty v zimě nabízí sjezdové lyžování a sporty , v létě pak výlet do nádherné přírody.

Projekt navrhl Ing. Claudio Marcello ve spolupráci s Dr. Luigi Noé a Dr. Ing. Gianpiero Oppizzi .Přehrada byla zprovozněna v roce 1963. Nádrž vznikla přehrazením toku Scalcoggia ve městě Madesimo. Funguje na principu přirozené gravitace. Materiál pro výrobu betonů byl odebírán z lomu Groppera . Písek byl dovážen z lomů u řeky Mera.

Maximální hodnota regulace [m s.l.m.]: 1524,0 výška [m]: 17,5 délka koruny [m]: 94,0 objem nádrže [103 x m3]: 7.0.Souřadnice: 46.4311621784419 N 9.35473684633101 E

Madesimo se nachází v Lombardii, v provincii Sondrio.

Madesimo přehrada
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *