• Menu
  • Menu

Pisa

Šikmá věž Torre Pendente a další památky – UNESCO

Světově známá  šikmá věž Torre Pendente  se nachází na Náměstí zázraků   ( Plazza dei Moracoli) ve městě Pisa v italské provincii  Toskánsko. Město bylo pravděpodobně založené Řeky ve 13. století ( 500 let před založením Říma). Pisa byla ve středověku důležitým obchodním a přístavním místem. Po zlatém období  ve 12. a 13. století, kdy Pisa ovládala jih , Sardinii i Korsiku , se v roce 1405 dostalo město pod nadvládu Florencie.

Známá universita  v Pise je  dnes universitním centrem   a zajímavostí  je, že zde v 16. století učil  zdejší rodák Galileo Galilei .

Stavba věže byla započata v letech 1173 a díky měkkému podloží s mělce založenými základy se začala již v prvním roce výstavby naklánět. Proti dnešnímu náklonu se v počátcích nakláněla na druhou stranu. Stavitelé se snažili vymyslet způsob , jak tomu zabránit, a tak různými vyrovnávacími manévry věž na nějakou dobu vyrovnali , ale poté se znovu začala naklánět na druhou stranu.

S různými přestávkami byla věž dokončena  v roce 1350  a oproti původním plánům byla ukončena šestým patrem  spolu se stolicí pro zavěšení zvonů.

V roce 1990 byla věž uzavřena pro veřejnost, jelikož její nachýlení dosáhlo úctyhodných pěti metrů. Záchrannými pracemi byla tato unikátní památka pro veřejnost znovu otevřena v roce  2001. Její nachýlení je nyní asi 3 metry.

Památky  a zajímavosti v Pise: šikmá věž, katedrála Dumo, Baptisterium , budova Camposanto Monumentale, náměstí  Plazza dei Moracoli, palác Palazzo della Carovana, nejstarší  botanická zahrada na světě (1544) Orto Botanico dell Universita di Pisa…

Santa Croce Hotel  In Fossabanda Pisa – hotel je umístěn v klidné a příjemné čtvrti jen pár minut od všech významných památek města . Stavba ze 14.století , která původně sloužila jako klášter ,  s krásnou zahradou a pěkným výhledem  na velké nádvoří, byla příjemným místem pro relaxaci a pobyt.

 

Pisa

Pisa leží na březích řeky Arno mezi kopci Livornesi , svahy Asuánských Alp a jezerem Massaciuccoli v  italském Toskánsku.

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *